Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Botoks ve Dolgu Arasındaki Farklar Neler?

Botoks ve Dolgu Arasındaki Farklar Neler?

Botoks ve dolgu arasındaki farklar genel olarak birbirine karıştırılan iki yöntemin belirgin hale gelmesini sağlıyor. Estetik işlemler için sık tercih edilen iki yöntem olan botoks ve dolgu her ne kadar aynı sanılıyor olsa da aralarında farklar bulunuyor.

Botoks ve Dolgu Arasındaki Farklar

Botoks ve dolgu arasındaki farklılıklar için öncelikle iki uygulamanın tanımlamasını yapmak yararlı olacaktır. Botoks, temel tanımı itibariyle toksin olarak adlandırılan ve uygulandığı bölgedeki sinir tiplerinin hareketini engelleyerek vücutta nörotoksin olarak görev görmektedir. Enjekte edilen bölgedeki kasların sinir sinyallerini bloke eden botoks böylece kırışıklığa neden olan kasların saf dışı kalmasına yol açar. Bu sayede kırışıklıklar yumuşayabilir, azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilir. Ciltte bulunan kas gerginliğini gevşetmek amacıyla yaş ile birlikte meydana gelen çizgilere doğrudan botoks enjekte edilebilir. Örnek olarak boyun kasları, yüzü aşağıya çekecek kaslar gibi kısımlarda bu kaslar işlevsel özellikler gösterir. Aynı şekilde ter bezlerinin bloke edilmesi ve aşırı terlemenin de önüne geçilmek için yine botoks uygulamalarından yararlanılabilir. Etkisi ise kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 3 ilâ 6 ay arasındadır.

Dolgu Nedir?

Dolgu nedir sorusunun yanıtı olarak dokulara hacim vermek için yapılan işlem denilebilir. Hyalıronik asit dolgu maddeleri ve kollajen dolgu maddeleri sık tercih edilir. Yağ transferi aynı zamanda yine dolgu malzemesi olarak kabul edilmektedir. İlerleyen yaş, mimik ve güneş ışınları gibi etmenler ciltte bulunan bileşenlerin azalmasına yol açabilir. Cilde sağlıklı ve genç görünüm veren bu maddelerin azalması halinde ciltte çökme, kırışıklık ve çizgilerin belirmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Dolgu ise bu türden şikayetleri ortadan kaldırmak için yapılır ve etkisi ise ortalama 18 ay boyunca devam eder.

Bu kapsamda botoks ve dolgu arasındaki farklar sıralanacak olursa;

  • Botoks; Mimik kasları ile yapılan hareketlerde meydana gelen kırışıklıkların azaltılması için kas hareketlerini geçici sürede bloke edecek enjeksiyon işlemidir.
  • Dolgu; Hacim verecek olan maddelerin vücuda enjekte edilme işlemlidir. Hacim sorunu olan bölgeler için uygulanır.

İki işlemin ortak özellikleri ise kısa sürelerde uygulanması ve enjeksiyon şeklinde yapılmasıdır. Ameliyat gerektirmeyen müdahaleler oldukları için avantaj sunarlar.

Sık Sorulan Sorular

Botoks mu daha iyi dolgu mu?

Botoks belirli süreler içinde etkisini kaybettiğinden tekrar yapılması gerekmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın