Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Hamilelikte Cilt Bakımı, Cilt Sorunları İçin Krem ve Kürler

Hamilelikte Cilt Bakımı, Cilt Sorunları İçin Krem ve Kürler

Merhaba Sevgili Hanımlar Sizlere bilgi, öneri verirken sizin hangi yaşta olduğunuzu bilmeden yazıyorum fakat her yaştan bayanı ilgilendiren konular hakkında oluyor cümleler. Bu yazımda sizlere hamile bayanlarımızın yaklaşık 9 ay süresince karşılaştığı Hamilelikte cilt sorunlarından bahsedeceğim. 8. haftadan sonra hormonların dengesindeki değişiklik nedeniyle ten renginde değişmeler görülür. Hangi yaşta olursanız olun hamilelik duygusunu tadacaksınız ya da tattınız. Hamileliğin çok özel anları, yönleri vardır elbette fakat vücutta oluşan değişimler de göz ardı edilemez.

Gebelikte Cilt Sorunları ve Gebelikte Cilt Bakımı

Cilt rengi koyulaşabilir ve yüzdeki pigment değişimlerinden dolayı yüzün belirli bölgelerinde genellikle yanaklar ve dudak çevresinde oluşan lekeler görülür. Bu lekeler kahverengidir. Bu durum yıllarca hamile bayanlarda karşılaşıldığı için ‘’Gebelik maskesi’’ adını almıştır. Ten rengi artışları yüz bölgesi dışında koltuk altı kısımlarında, göğüs çevresinde ve genital bölgede de görülebilir fakat pigmentasyon artışı doğumdan sonra ortadan kalktığı için bu lekelerin geçici olma olasılıkları vardır. Tedavi ettirmek isteyen anne adayları bir cildiye uzmanına danışmalılardır. Her insanın cildini zararlı etkilerden ve ultraviyole ışınlardan koruması gereklidir, en önemli ve en çok bizi etkileyen ultraviyole etki ise güneş ışığıdır. Hamile bayanları ciltlerine ekstra özen göstermeleri gereklidir. Özellik yaz ayında hamileliğini geçiren bayanlar tenleri güneşle karşılaşmadan önce güneş kremi sürmeliler. En az 15 faktör etkili bir krem tercih etmenizde yarar var. Gebelikte cilt sağlığınıza önem vermenizi tekrar tekrar hatırlatıyorum ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenizi diliyorum. Her şeye rağmen anne olmak ve senden bir parçayı kucaklamak en mutlu andır anne adayları bu heyecanı yaşarken bizler bu hazzı yürekten yaşadık değil mi sevgili anneler.

Hamilelikte Vücut, Göbek ve Cilt Bakımı

Yapacak olacağınız vücut bakımını gün içerisinde derli toplu olarak yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız vücut bakımı sayesinde bedenin sağlıklı ve genç kalabilmesi için olanak sağlamış olursunuz.Vücut bakımı konusunda ise kadınlar erkeklere göre bu konuya biraz daha hassas yaklaşmaktadır. Bilhassa gebelik döneminde olan anne adaylarının vücut bakımı açısından daha fazla dikkatli ve yapacakları vücut bakımında özenli olması gerekmektedir. Gebelik döneminde vücutta yaşanabilecek değişiklikler , bedenin her noktasında oluşabilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanabilecek bu değişikliklere cilt bakımı yaparak önüne geçebilmeniz mümkün hale gelecektir. Gebelik döneminde olaşacak lekelenmeler için gebelik maskesini uygulayabilirsiniz. Çünkü bu dönemde ciltte sivilceler artmakta , cilt nemini kaybederek kurumakta. İlk olarak cilt temizliğinize dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Cilt Çatlaklarına Bakım

Hamilelikte cilt bakımı yaparken olaşacak çatlaklar içinde kakao yağı , badem yağı ve çatlak kremi sürmeniz ve çatlakların oluştuğu bölgeye masaj yapmanız hamilelik döneminde çatlakları yok edebilmek için ilk adımı oluşturacaktır. Ayrıca yaz aylarında cildinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Güneş ışınlarının cildinize ciddi bir şekilde zarar vereceğini kesinlikle ve kesinlikle aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Güneş ışınlarından dolayı cildinizde meydana gelecek hasarlardan korunmak için cilt tipinize uygun bir güneş kremi seçmeli ve kullanmalısınız. Ayrıca seçtiğiniz bu güneş kremininde yüksek etkili olması gerekmektedir. Hamilik döneminde bebeğinizin sağlığı için saçını ilk üç ay boyatmamanız gerekmektedir. Hamilelik döneminde saç boyatmak bebeğinizde katarakt ve beyin tümörü oluşmasına yol açabilir. Gebelik döneminde kendinize ve doğacak olan bebeğinize hem sağlıklı hem de hijyenik bir süreç sunmak için yazdıklarımız oldukça faydalı olacaktır. Hamilelikte yapılacak vücut bakımı , hamilelik dönemi sonrasında da devam ettirebilirsiniz.

Hamilelerde El Bakımı Nasıl Olur?

Hamilelik döneminde elleriniz dahil bir çok vücut bölgeniz yıpranabilir hatta bir çok bölgenizde yaralar ve diğer iltihaplı dönemler başlayabilir. Bütün bu sorunların hepsinin önüne geçmek için kullanabileceğiniz bazı el bakım maskeleri bulunuyor. Eğer bu el bakım maskelerini hamileliğinizde kullanabilirseniz ellerinizin daha yumuşak hale gelmesini sağlayabilirsiniz. İşte hamileler için hazırlanan özel konumuz: ”Hamileler için el bakım maskeleri”
  • Aşağıda hamileler için hazırlanmış olan el bakım maskelerini uyguladıktan sonra mutlaka ellerinizi nemli bir şekilde tutmanız gerekiyor ve bu bakım maskelerini uygulamadan önce ellerinizi iyi bir şekilde dezenfekte etmeniz gerekiyor yani temizlemeniz gerekiyor ki bu bakım maskeleri vücudunuz üzerinde etkisini gösterebilsin.
Hamileler İçin El Bakım Maskeleri Bu bakım maskelerini sadece hamileler mi kullanabilir? Hayır! İsteyen herkes bu bakım maskelerini kullanabilir ve elleri üzerinde gerçekten etkili sonuçlar alabilir.  İşte sizler için özel olarak hazırlayabileceğiniz el bakım maskeleri. Ballı El Bakım Maskesi
  • Yukarıda dediğimiz gibi ilk önce ellerinizin temizlenmesi gerekiyor yani bir ılık suyun içerisinde ellerinizi yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletiyorsunuz. Daha sonra ellerinizi hazırlayacağınız bakım maskesinin içerisinde bekletiyorsunuz. Adından da anlaşılabileceği gibi bu bakım maskesinin içerisinde; ”Bal ve zeytinyağı bulunuyor.” Bir kabın içerisine bir yemek kaşığı bal ve 1 kase dolusu zeytinyağını koyuyorsunuz daha sonra bunları karıştırıyorsunuz ve elde ettiğiniz karışımın içerisinde 10 dakika boyunca ellerinizi bekletiyorsunuz.

Hamileler İçin Yüz Cilt  Bakımı Kağıt ile Yüz Maskesi Yapımı

Özellikle Koreli ve Japon kadınlarının cildinin ışıl ışıl olduğunu, porselen bebek gibi parladığını fark etmişsinizdir.  Işıldayan cilt maskesi ile bunu başarıyorlar? Nasıl mı? Kağıt cilt maskesiyle tabiiki. Bir de bu kadınlar yaz kış demeden güneş koruyucu krem kullanıyorlar. Ayrıca kağıt yüz maskesini doğal meyve özleri ve doğal kremlerle uyguluyorlar. Haftada bir veya iki defa uyguladıkları Doğal Kağıt Maskesinden sonra ise aydınlatıcı baz ve açık renk ıslak fondöten ile tamamlıyorlar. En sonunda canlı tonda ruj ve parlatıcı ile porselen bebek makyajını tamamlıyorlar. Bu yazılara da bakın.

Hamileler Masaj Yaptırabilir mi? Hamilelere Masaj Tehlikeli mi?

Hamile Kadın Nelerden Uzak Durmalı? Gebeler Dikkat!

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Cilt Lekeleri İçin Evde Nasıl Kullanılır?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın