Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hamileler Masaj Yaptırabilir mi? Hamilelere Masaj Tehlikeli mi?

Hamileler Masaj Yaptırabilir mi? Hamilelere Masaj Tehlikeli mi?

Hamileliğin getirdiği birçok ağrı ve sancı vardır.

Ayaklarınızda uzun bir günün ardından acıyla çığlık atan kalçalarınız veya büyüyen yumruğunuzu veya şişmiş ayaklarınızı desteklediği için zonklayan sırtınız olsun, bir masajın kulağa kesinlikle cennet gibi gelmesi ihtimali vardır.

Hamileler Masaj Yaptırabilir mi?

Belki eşiniz ne kadar incindiğinizi fark etti ve bir masaj teklif etti. Ancak hamilelikteki çoğu şey gibi, sahip olmanın güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. İşte akılda tutulması gerekenler.

Kısa cevap: Evet, büyük olasılıkla güvenlidir.

Tabii ki, devam etmeden önce eşinizden veya bir profesyonelden masaj yaptırmayı düşündüğünüzü doktorunuza bildirin.

Hamilelere Masaj Tehlikeli mi?

Hayır. Dikkat edilirse Hamilelere Masaj Tehlikeli Değildir.

Ancak genel olarak, ilk üç aylık dönemden sonra masaj güvenli kabul edilir. O zamandan önce masajdan kaçınmak isteyebilirsiniz çünkü başınızı döndürebilir veya mide bulantısına neden olabilir – ve muhtemelen sabah bulantınızı istemeden daha da kötüleştirmek istemezsiniz. Bazı masaj pratisyenleri ilk trimesterde masaj yapmazlar çünkü bunun düşüklere neden olabileceğinden endişe ederler, ancak bunun doğru olduğunu gösteren çok az tıbbi kanıt vardır.

Hamileler Masaj Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Doğum öncesi masaj konusunda eğitim almış profesyonel bir masaj terapisti olan Miinkay Yu, “Eşiniz boynunuza ve omuzlarınıza masaj yapıyorsa, sorun olmaz” diyor. (Stresinizin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak daha fazlası aşağıdadır.)

Partnerinize veya terapistinize, size masaj yaparken bir şeyin acıyıp acımadığını ve ne kadar baskının iyi hissettirdiğini bildirdiğinizden emin olun.

İlk önce ilk şeyler: Belirli akupunktur noktalarına masaj yapmak, düşük veya erken doğumu tetikleyebilir. Bazen bu noktalara doğumu teşvik etmek için masaj yapılır – ve doğumun süresini ve acısını azaltabilirler – ancak o zamandan önce onlardan kaçınmak istersiniz.

Ek olarak, rahatınız ve bebeğinizin uteroda güvende olması için hamile vücudunuz hamile olmayan bir kişininkinden farklı şekilde konumlandırılmalı ve desteklenmelidir. Masajınız sırasında sırt üstü veya karnınız değil, yan yatmalısınız veya dik veya yarı yatar pozisyonda oturmalısınız.

Bu neden? Yeni başlayanlar için, yüzüstü yatmak rahatsız edicidir. Ek olarak, 20 haftadan sonra sırt üstü yatmak, aort ve alt vena kava dahil olmak üzere kan damarlarına baskı uygulayabilir ve bu da kan akışını kısıtlayabilir. Bu da kan basıncınızın düşmesine ve rahminize giden kan akışının azalmasına neden olabilir.

Hamilelere Masaj  Yaparken Nerelere Dikkat Etmeliyiz?

vücudunuzun belirli bölgelerine dikkat etmek isteyebilirsiniz:

  • Göbeğin. Muhtemelen büyüyen karnınıza ve etrafındaki bölgeye masaj yaptırmaktan kaçınmak isteyeceksiniz çünkü bu size veya bebeğe zarar verebilir. Yine de, karnınıza biraz çatlak kremi sürmek sorun değil.
  • Bacakların. Bacaklarınızı nazikçe ovmak veya okşamak iyidir, ancak eşinizin çok güçlü derin doku basıncı kullanmadığından emin olun. Hamileyken kan hacminiz arttığından, bacaklarınızdaki kan akışı yavaşlayabilir ve sizi pıhtılaşmaya yatkın hale getirebilir. Böylece bacaklarınıza yapılan derin doku masajı bir pıhtıyı yerinden çıkarabilir.
  • Basınç noktaları. Yukarıda ima ettiğimiz gibi, refleksolojide, vücudunuzun bazı bölgelerinde – bileğiniz, ayak bileğiniz veya parmaklarınızın arasında – kasılmalara neden olduğu söylenen basınç noktaları vardır. Bu alanlardan, vadeniz gelene kadar ve doktorunuz uygun olduğunu onaylayana kadar kaçınılmalıdır.

Hamileler için masajın güvenliği konusunda biraz araştırma var. Riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun. Masaj kullanmamanız gereken bazı hamilelik koşulları vardır.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz masaj yaptırmamanızı tavsiye edebilir:

Burada verdiğimiz önlemleri göz önünde bulundurursanız, partnerinizden veya bir arkadaşınızdan nazik bir masaj yaptırmanızda yanlış bir şey yoktur. Ancak profesyonel bir masaj yaptırmaya karar verirseniz, doğum öncesi masaj konusunda eğitimli birini aradığınızdan emin olun.

“Vücudunuz gebelik ve doğum sürecinden geçerken birçok değişiklikten geçecek. Masajı ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilmeleri için vücudunuzda olup biten her şeyi anlayan bir profesyonel bulmak önemlidir,” diye açıklıyor Yu. “Örneğin, vücudunuz bir bebeği desteklediğinde, tuttuğunuz ve yarattığınız sıvı artar, bu nedenle bacaklarınız ve ayaklarınız şişmişse, daha hafif bir masaj türü belirtilir.”

“Masaj çok faydalıdır. Vücudunuz giderek daha fazla ağırlık taşıdıkça, sırtınız ve kalçalarınız stres ve gerginliğe maruz kalıyor” diyor Yu. “Bu gerginliğin giderilmesine yardımcı olmak için düzenli masaj yaptırmak, etrafta dolaşmayı daha kolay ve daha rahat hale getirecek.”

2011’de yapılan araştırmalar, hamilelik sırasında masajın depresyon ve kaygıyı, bacak ve sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Aslında, daha eski bir 2009 çalışması, erken doğum ve doğum sonrası depresyonu azaltabileceğini öne sürerken, 2013 yılında yapılan bir araştırma, hamileyken uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, masajın hamilelikle birlikte gelen sıvı birikimini veya şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösterdi ve 2017 yılında yapılan bir araştırma, masajın sadece rahatlamanıza ve stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabileceğini buldu.

Ve büyük gün geldiğinde, doğum sırasında masaj ve akupresin birçokları için doğum sancısını ve süresini azalttığını ve doğum memnuniyetini artırdığını unutmayın!

İster partnerinizden ister bir profesyonelden olsun, hamileyken masaj yaptırmanız muhtemelen güvenlidir. Sadece bir tane almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Ayrıca masajı alırken sırt üstü veya karın üstü yatmaktan kaçınmalı ve muhtemelen daha hafif (derin dokuya karşı) bir dokunuş tercih etmelisiniz. Ve unutmayın: Acıtmaya başlarsa, partnerinizden veya masaj terapistinizden durmasını isteyin.

Bu yazılara da bakın:

Hamile Kadın Nelerden Uzak Durmalı? Gebeler Dikkat!

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet – Gebelikte Sol Taraf Ağrısı

Hamileyken Masaj Aleti Kullanılır mı?

Duphaston ile Hamile Kalınır mı?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın