Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Vücut Losyonu Yüze Zararlı mı? Yüze Vücut Losyonu Sürülür mü?

Vücut Losyonu Yüze Zararlı mı? Yüze Vücut Losyonu Sürülür mü?

Daha fazlasını satın alma fırsatı bulamadan önce hiç günlük yüz kreminiz bitti mi? Belki de onun yerine normal vücut losyonuna uzandın.

“Vücut Losyonu Zararı ne?” merak etmiş olabilirsiniz. “İkisi de nemlendirici.”

Artı, vücut losyonu daha büyük (ve genellikle daha uygun fiyatlı) bir kapta geldiğinden, losyon kullanmak paradan tasarruf etmenin anında bir yolu gibi görünebilir.

Ama şu var ki: Vücut losyonu, şişeden çıktıktan sonra ikisi birbirine benzese bile, yüzünüze yönelik ürünlerle tam olarak aynı bileşenleri içermez.

Vücut Losyonunun Yüze Zararı var mı? Zararları Nelerdir?

İşte yüz kremleri ve vücut losyonları arasındaki fark ve bunların nasıl etkili bir şekilde kullanılacağı hakkında bilinmesi gerekenler.

Yüzünüze gelince, muhtemelen vücut losyonunu atlamalısınız.

Niye ya?

Yüz ve Vücut Losyonu Arasındaki Fark Nedir?

Özetle, yüzünüzdeki cildiniz vücudunuzun geri kalanındaki cildinizden farklıdır – bu nedenle farklı bakım rejimlerine ihtiyaçları vardır.

Florida, Weston’da dermatolog olan Dr. Anna Chacon, “Yüzdeki cilt çok daha ince ve hassastır” diye açıklıyor.

Göz kapaklarınızdaki deriniz, tüm vücudunuzdaki en ince, en hassas derilerden biridir, kasık derinizin yanında. Yüz derisi ayrıca daha yüksek konsantrasyonda cilt yağ bezleri içeren daha küçük gözeneklere sahiptir ve bu da onu sivilceye daha yatkın hale getirir.

“Bu arada, sırtınızdaki ve ayaklarınızdaki deri genellikle çok kalındır” diye devam ediyor. Bu cilt daha büyük gözeneklere sahiptir, ancak aynı zamanda daha güçlü ve daha esnektir.

Yüz cilt bakım ürünleri ve vücut cilt bakım ürünleri bu farklılıkları yansıtma eğilimindedir.

Kısacası yüz ve vücut ürünleri farklı amaçlara hizmet eder.

“Vücut için üretilen ürünler, vücudu nemlendirme veya eksfoliye etme açısından genellikle daha güçlüdür” diye açıklıyor, aynı zamanda kozmetik prosedürler de uygulayan, kurul onaylı bir anestezi uzmanı olan Dr. Renée Moran.

Yüze ve Vücuda Farklı Losyonlar Kullanın

Başka bir deyişle, yüzünüzdeki hassas cilt için çok sert veya agresif olabilirler. Yüz kremleri ise bu hassas cildi korumak için özel olarak tasarlanmıştır.

Birçok yüz cilt bakım ürününün ayrıca akne tedavisi veya kızarıklık veya renk değişikliği, koyu lekeler veya kırışıklıkların görünümünü azaltmak gibi daha özel bir amacı vardır. Bu cilt sorunları, daha ince cildi ve ekstra yağ bezleri nedeniyle yüzünüzde daha sık ortaya çıkma eğilimindedir.

Aslında, birçok yüz ürününün losyon olmadığını fark edeceksiniz. Bunun yerine kremler. Chacon, “Kremler genellikle daha zengindir, losyonlar ise daha su bazlı ve sıvı formdadır” diye açıklıyor.

Yüz cildi ayrıca sıcak, soğuk veya güneşin UV ışınları gibi elementlere maruz kalarak çok daha fazla zaman harcar. Sonuç olarak, birçok yüz bakım ürününün iki amacı vardır: Yüz cildinizi olası hasarlardan korumaya yardımcı olurken aynı zamanda ciltle ilgili endişelerinizi gidermeye çalışırlar.

Ayrıca farklı bileşenler içerirler.

Yüz kremleri ve vücut losyonları farklı cilt bakım rollerine hizmet ettiğinden, farklı bileşenler içerirler.

Vücut losyonları genellikle nemi hapsetmek için tereyağı veya yağlar gibi nemlendirici bileşenler içerir. Bununla birlikte, bu daha ağır bileşenler sivilce gibi cilt endişelerini daha da kötüleştirebilir.

Kokusunu ne kadar çekici bulduğunuza bağlı olarak bir vücut losyonu da seçebilirsiniz – ancak bu kokular daha hassas cildi kolayca tahriş edebilir.

Bu arada yüz losyonları ve kremleri, cilt endişelerini yönetmeye yardımcı olan daha aktif bileşenler içerme eğilimindedir. Bu bileşenler daha yüksek bir maliyete sahip olma eğilimindedir, bu nedenle genellikle vücut losyonlarına dahil edilmezler.

Dahası, yüz kreminiz büyük olasılıkla reklamını yaparken hem güvenli hem de etkili olduğundan emin olmak için daha sıkı bir test sürecinden geçmiştir – örneğin koyu halkaların görünümünü azaltır.

Bununla birlikte, genellikle yüzünüzde vücut losyonu kullanmaktan kaçınmak isteyecek olsanız da, vücudunuzda yüz kremi kullanmak muhtemelen iyidir.

Chacon, “Bunu seyahat ederken yaptım” diyor.

Vücut losyonları daha sert, daha kalın ciltler için tasarlandığından, yüzünüzdeki hassas cildi ağırlaştırma riskini taşırsınız.

Yüze Vücut Losyonu Sürülür mü?

Sonuç olarak, aşağıdaki yan etkilerden bazılarını fark edebilirsiniz:

 • kızarıklık veya renk değişikliği
 • batma veya yanma
 • kaşıntı ve diğer tahriş
 • kuruluk
 • sivilceler

Bu yan etkiler özellikle göz kapaklarınız gibi daha hassas cilt bölgelerinde yaygındır. Yağlı veya akneye meyilli bir cildiniz varsa, yan etki olasılığınız da yüksek olabilir.

Egzama veya sedef hastalığı gibi iltihaplı bir cilt rahatsızlığınız varsa, yüzünüzde vücut losyonu kullanmak daha fazla tahrişe neden olabilir.

Yüzünüzü gerçekten nemlendirmeniz gerekiyorsa, vücut losyonu hemen işe yarayabilir. Yine de, bazı türler muhtemelen biraz daha fazla fayda sağlayacaktır – daha düşük yan etki riskinden bahsetmiyorum bile.

Moran, özellikle daha yağlı bir cildiniz varsa, daha hafif bir losyon önerir.

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, genellikle kokusuz losyonlara bağlı kalmak isteyeceksiniz.

Vitaminli bir nemlendirici seçmek de asla zarar vermez. Özellikle C ve E vitaminleri yeni cildin korunmasına ve cilt hasarıyla mücadeleye yardımcı olur. A ve B5 vitaminleri nemlendirmeye ve sıkılığı artırmaya yardımcı olabilir.

Yüzünüze sürmekten her zaman kaçınmak isteyeceğiniz bir losyon? El losyonu.

Bu formüller, vücut losyonlarından bile daha yoğundur, çünkü siz gününüzü geçirirken ellerinizde kalacak şekilde tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, yüzünüzdeki daha küçük gözenekleri kolayca tıkayabilir ve sivilceleri tetikleyebilirler.

Aynı nedenle, genellikle kalın vücut yağlarından uzak durmak en iyisidir.

Yüzünüzde ve vücudunuzda cildinizi nemlendirmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok fayda sağlar:

 • kuru cildi önlemeye yardımcı
 • kaşıntı ve iltihabı azaltmak
 • sıkılaştırıcı ve dolgun cilt, ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur
 • yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik etmek
 • yeni cildi korumak

Tabii ki, doğru türde nemlendiriciyi kullanmak, bu faydaları elde etmenize yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Vücudunuz için daha ağır bir losyon kullanabilirsiniz. Yine de yüzünüzde, genellikle şu özelliklere sahip bir ürünü hedeflemek isteyeceksiniz:

 • hafif
 • nazik
 • yağsız
 • komedojenik olmayan (yani gözeneklerinizi tıkamaz)

Tennessee Üniversitesi, güneş koruyuculu bir nemlendirici seçmenin cildinizi güneşin zararlarından korumanıza da yardımcı olabileceğini söylüyor.

Birçok nemlendiricinin de yaygın alerjiler ve cilt hassasiyetleri için testlerden geçtiğini unutmayın. Özellikle hassas bir cildiniz varsa bu ürünleri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Özel cilt tipiniz için tasarlanmış bir nemlendirici seçmenize de yardımcı olabilir. Örneğin kuru bir cildiniz varsa, seramitler veya peptitler gibi aktif yumuşatıcı bileşenler içeren bir nemlendirici seçmek isteyebilirsiniz.

Cilt tipinizden emin değil misiniz? Bu kılavuz yardımcı olabilir.

Ayrıca bir dermatolog veya cilt bakımı uzmanıyla konuşarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu ipuçlarını akılda tutmak, daha sağlıklı bir cilde giden yolu pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir:

 • Yüzünüzü (ve vücudunuzu) ılık – sıcak değil – suyla yıkayın. Çok sıcak su cildinizi kurutabilir.
 • Yıkarken, sertçe ovmak yerine cilde nazikçe masaj yapın.
 • Cildinizi ovalamak veya havayla kurutmak yerine hafifçe kurulayın. Cildinizi nazikçe okşamak, doğal nemini korumasına yardımcı olur.
 • Cildinizi temizledikten sonra günde iki kez nemlendirin, nemlendiriciyi cildinize yukarı doğru hareketlerle nazikçe masaj yapın.
 • Nemlendiricinizin içinde güneş koruyucu yoksa veya daha düşük bir SPF’ye sahipse, dışarı çıkmadan önce SPF 30 veya daha yüksek güneş koruyucu uyguladığınızdan emin olun.
 • Cilt tipinize uygun bir nemlendirici arayın: yağlı, kuru, normal, karma veya hassas.

Devam eden herhangi bir cilt endişesi fark ederseniz, bir dermatolog veya cilt bakımı uzmanı daha fazla rehberlik sunabilir.

Nemlendirme hakkında daha fazla ipucu alın.

Yüzünüze bir veya iki kez vücut losyonu sürmek muhtemelen kalıcı bir zarara neden olmaz. Aynı şekilde, vücut losyonu yüz derisi için değildir, bu nedenle bazı cilt endişelerini daha da kötüleştirebilir.

Yüzünüz için özel olarak formüle edilmiş ürünlere bağlı kalmak, genellikle uzun vadede cildinize daha fazla fayda sağlayacaktır.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın