Ana Sayfa - Genel Sağlık - Ağızda Tuz Tadı Neden Olur? – Hangi Hastalığın Belirtisi? – Dikkat!

Ağızda Tuz Tadı Neden Olur? – Hangi Hastalığın Belirtisi? – Dikkat!

Ağızda Tuz Tadı Neden Olur? – Hangi Hastalığın Belirtisi? Eğer ağzınızda yoğun bir tuz tadı varsa korkmalı mıyım? diyenler için tüm oluşma sebepleri açıklayacağız. Ağızda rastlanan tuz tadına çoğunlukla ağız kuruluğu da eşlik etmektedir. Bu durumda ise kişi rahatsız olur. Peki bu tuz tadı nasıl geçer? açıklıyoruz.

Ağızda Tuz Tadı Nedenleri

Ağızda Tuz Tadı Nedenleri
Ağızda Tuz Tadı Nedenleri

Özellikle Tuz tadı ağızda çok rahatsız edici bir tattır. Bu hastalığı yaşayan tek insan değilsiniz. Merak etmeyin. Bunun oluşmasına sebep olan bazı nedenler vardır. Tuz tadının neden oluştuğunu anladıktan sonra çözümü için önerilerde bulunacağız. İşte Ağızda tuz tadının oluşmasına sebep olan etkenler şöyledir:

Hormonal Düzensizlikler:

Menopoz ya da hamilelik esnasında yaşanan durumlar gibi hormonal düzensizlikler, tat alabilme tomurcuklarında düzensizliklere sebep olarak ağzın içinde tuz tadı benzeri değişik tatlara sebep olabilir.

İlaç Yan Etkileri:

 Kullanmış olduğunuz ilaçlar yan etki olarak ağızda tuz tadının hissedilmesine sebep olabilir. Genellikle antidepresanlar,tansiyon ilaçları ve uyku ilaçları bu tür problemlere yol açar.

Dehidrasyon:

Dehidrasyon,diğer adıyla vücudun susuz kalması da ağızda tuz tadı olmasının sebeplerindendir. Yeteri kadar su içmemek ve terlemek vücutta bulunan su oranını azalttığından dolayı ağızda tuz tadı olmasına neden olur.

Tavsiye edilen içerik: Ağız İçinde Kan Toplanması Nasıl Geçer?

Vitamin Eksikliği:

Çinko ve B12 vitaminin eksik olması ağızda tuz tadının olmasına sebep olabilir.

Reflü Hastalığı:

Ağızda Tuz Tadı yaşayan birinin Reflü ile başı dertte olabilir. Reflü hastalığı, midedeki besinlerin yemek borusuna geri gelmesidir. Bu hastalık, ağız kokusu, şişkinlik, boğazda yanma ve mide bulantısı gibi belirtilere neden olur. Reflünün belirtilerinden birisi de ağızda tuz tadının oluşmasıdır.

Geniz Akıntısı:

Sinüzit, ağızda tuzlu bir tada sebep olan geniz akıntısına yol açabilir. Hastalandığınızda genizden gelen mukus boğazda birikir. Bu sıvı olan şey tükürüğünüzle beraber birleştiği zaman ağızda tuzlu bir tat oluşmasına sebep olur.

Sigara İçmek:

Sigara içenlerin ağzında da tuzlu tat meydana gelmektedir.

Protez Yapıştırıcı Kullanılması

Takma dişlerin düşmesini engellemek için kullanılan bazı protez yapıştırıcıları ağzın içinde tuzlu bir tat bırakabilirler.

Önerilen içerik: Herbalife Hakkında Doktor Yorumları

Ağızda tuz tadı tiroid

Ağızda tuz tadı olması tiroid belirtisi mi? Hemen açıklayalım. Tiroid tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça etkilidir. Vücudu yoran bu tarz ilaçların birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasında ağızda tuz tadı bırakması vardır. Tiroid ilaçları yüzünden ağıza tuz tadı gelebilmektedir.

Sjögren Sendromu:

Sjögren Sendromu, bağışıklık sisteminin gözyaşı kanalları ve tükürük bezleri de dahil olmak üzere vücuttaki bütün nem üreten bezlere saldırdığında meydana gelir. Bu hastalık ağızda tuz tadının meydana gelmesini sağlar. Bu tarz sendrom konuları hakkında bilgiler almak için kategorimize bakabilirsiniz.

Ağız Kuruluğu:

Ağızda Tuz Tadı yaşayan birinin ağız kuruluğu da yaşaması muhtemeldir. Bu durum ağızda tuz tadının meydana gelmesine sebep olabilir. Sigara kullanılması ve alınan ilaçların yan etkileri ağızda kuruluğun meydana gelmesinin sebeplerindendir.

Beyin Hasarı

Beynin tat ile alakalı bir sinirinin ya da bir kısmında hasar oluşması ağızda tuzlu bir tat oluşumunda etkili olur.

Ağızda tuz tadı korona

İnsanlar corona geçirdiğinde tat ve koku kaybı olduğunu biliyoruz. Ardından tuz kullanımı da giderek azalmaktadır. Korona atlatıldıktan sonra ağızda tuz tadı kalabilmektedir. Veya tuza karşı hassasiyet çok fazla olmaktadır. Korona ilaçlarını kullananlar çeşitli sözlüklerden bu tarz bir durumu yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Ağızda Tuz Tadı Nasıl Geçer?

Ağızda tuz tadının geçmesi için bu probleme neyin sebep olduğu tespit edildikten sonra tedavi yöntemine geçilmelidir. Bunun için diş hekimine giderek dişi muayene ettirmek gerekir.

En doğru yöntem her zaman doktora gitmek ve doktorun tavsiyelerine uyarak yine doktorun verdiği ilaçları kullanmaktır. Zira gelişigüzel alınan ilaçlar faydadan çok zarar getirir. Ancak evde ağızda meydana gelen tuz tadının geçmesine yönelik izlenecek bazı yollar vardır:

 • Hergün en az 15 bardak su içmeye çalışın böylece susuz kalmamaya özen gösterebilirsiniz.
 • Eczanelerden ya da marketlerden alabileceğiniz ağız gargarasını kullanabilirsiniz.
 • Eğer sigara ve alkol gibi alışkanlığınız varsa ağızda tuz tadının oluşmasını engellemek için bu alışkanlıklarınızı bitirmelisiniz.
 • Elma sirkesi kullanabilirsiniz. Çünkü içinde bulunan ağzınızın pH dengesini tekrar kazanmaya yardımcı olan bileşikler vardır. Bu şifalı besin aynı zamanda ağızdaki tuzlu tattan kurtulmak için tükürük üretimini arttırır. Bunun için de yapmanız gereken bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi kattıktan sonra her gün bu karışımla gargara yapabilirsiniz.
 • Karbonat, alkali içeriği sayesinde ağzınızın pH sının tekrar kazanmasını sağlar. Aynı zamanda dildeki ve dişlerdeki plak birikintilerini yok ederek ağızdaki tuz tadını kaybeder. Bundan kurtulmak için bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat katıp karıştırdıktan sonra her gün gargara yapabilirsiniz.

Ağızda Tuz Tadı Ekşi Yorumları

Bu konuyu yaşayan tek insan siz değilsiniz. Ağızda Tuz Tadı yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Ünlü sözlüklerin başında olan Ekşi sözlük yorumlarını sizler için derledik. Eğer sizin de bu konu hakkında yorumlarınız varsa alt kısımda belirtebilirsiniz.

 • Sadece bende olduğunu düşündüğüm durum meğer başkalarında da oluyormuş
 • Diş dolgusu yaptırdıktan sonra Ağızda Tuz Tadı kaldı. Şimdi ise ara sıra iyi oluyor yine.
 • En son roller coaster’a bindiğimde yaşamıştık. Mide bulantısı ve korkudan bu durum yaşanabiliyor.

Ayrıca Ağızda Tuz Tadı Neden Olur yazımızı sonlandırırken bu konuda en sık sorulan bazı sorulara yer vermek istiyoruz. Sizin de sorularınız varsa yorum kısmına yazmayı unutmayınız.

Son olarak yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu konu ile alakalı bilgilendirici bir video ile daha fazla bilgiye erişebilirsiniz:

YouTube video

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Diğer genel sağlık ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
“Ağızda Tuz Tadı Neden Olur? – Hangi Hastalığın Belirtisi? – Dikkat!” üzerine 2 yorum
 1. Üç hafta önce çok ağır grip gibi bir şey geçirdim üç hafta oldu hala halsizim ağzımda aşırı kuruluk tuz ve karbonat safra tadı oluştu şimdi daha iyiyim hiç ilaç kullanmadım nedeni alerjim var

  Yanıtla
Yorum yapın