Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Meyan Kökü Cilt Lekeleri İçin Evde Nasıl Kullanılır?

Meyan Kökü Cilt Lekeleri İçin Evde Nasıl Kullanılır?

Binlerce yıl öncesinde ki çok eski çağlarda dahi kadınlar tarafından kullanılan meyan kökü, pek çok noktada sağlık sorunları için şifa oluşturuyor. Günümüzde de alternatif tıp biliminde önemli bir şekilde kullanılan meyan kökü birçok faydası ile tanınıyor.

Meyan kökü nasıl kullanılır?

Meyan kökünün klasik bir şekilde kullanılabilmesi için özel ve pratik bir kullanım hazırlanması yetiyor. Bu kullanımı gerçekleştirmek amacıyla bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş meyan kökünü 4 bardak su içerisinde hazırlamanız gerekiyor. 4 bardak su orta ateşte bir tencere içerisinde ısıtıldıktan sonra kaynamaya başladığı an kurutulmuş meyan kökü içerisine koyulur. Kaynama noktasına gelen karışım ince gözenekli bir süzgeç ile bir fincan içerisine süzülür ve daha sonra posası çöpe atılır.

Meyan kökü cilt lekelerine iyi gelir mi?

Pratik bir şekilde hazırlanmış olduğunuz bu meyan kökü karışımı öncelikli olarak ciltte yatıştırıcı bir etki oluşturuyor. Düzenli bir şekilde tüketmiş olduğunuz bu çay, nemi cilt içerisinde hapsettiği için cilt yatıştırılıyor ve aynı zamanda nemlendirici bir etki elde ediliyor. Hatta serin bir meyan çayı cilt üzerine uygulandığında yumuşatıcı etki oluşturuyor.

Hazırlanan bu çay içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde ciltte aydınlatıcı bir etki sağlıyor. Hazırlanan karışım içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu eklendiğinde, bir yüz maskesi hazırlamak mümkün oluyor. Bu maske cildinizde temizlik ve nemlilik için zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve birkaç damla badem yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

Hazırlanan meyan çayının farklı bir kullanımı için soğutulduktan sonra yine cilt üzerinde kullanımı ile egzama, sedef ve kuru cilt gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkan cilt bozuklukları engellenebilir.

Gündelik olarak diyet listeniz içerisinde bu çayı bulundurduğunuzda zararlı ultraviyole ışınlarına karşı cildinizde koruma etkisi elde edebilirsiniz. Pratik şekilde çay gibi kaynatma işlemi sağladıktan sonra elde ettiğiniz sıvıyı güneş koruyucu olarak tercih edebilirsiniz.

Meyan kökünün faydaları nelerdir?

Meyan kökü çayı düşük olarak tansiyon, kalp rahatsızlığı, şişkinlik ve ödem gibi yan etkiler gösterebilir. Bu nedenle hipertansiyon hastaları veya tansiyon ilacı kullanan kişiler tercih etmemelidir. Ancak sağlık sorunu bulunmayan kişiler düzenli bir şekilde meyan kökü çayı tükettiğinde, cildini nemli bir şekilde tutabilir veya sıkıştırılmış bir cilt elde edebilir.

Meyan kökünün vücuttaki diğer önemli faydaları ise saçların dökülmesini engellerken, saçlarda onarıcı bir etki oluşturabilir. Kepek sorunlarında doğal yoldan bir çözüm elde edilmesini sağlarken, saç derisinde sağlığı korumak için kullanılabilir.

Bu yazılara da bakın:

Gözlerim Kaşınıyor. Alerjim mi var? Ne Kullanmalıyım?

Doğal Yöntemlerle Güzel Görünmenin Püf Noktaları

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Selülit Tedavisinde En Etkili Yöntemler Nelerdir? Deneyenler

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın