Ana Sayfa - Hastalıklar - Grip Aşısı Nedir? Etkileri Neler?

Grip Aşısı Nedir? Etkileri Neler?

Grip aşısı gribal enfeksiyon rahatsızlığın sorunlarını ortadan kaldırmak için değil, kişilerin gribe yakalanmaması için yapılan bir aşıdır. Genelde gribi iyileştiren aşı olarak bilinmesine rağmen, grip olmadan önce yapılması gerekir. Aksi halde istenen etkiyi göstermemektedir.

Grip Nedir, Belirtileri Neler?

Grip olarak bilinen hastalık influenza adlı virüsün neden olduğu ve neredeyse herkeste görülen bir hastalıktır. Özellikle sonbahardan ilkbahar başlangıcına kadar çok sık görülmektedir. Grip belirtileri arasında virüsün vücuda girmesi sonrasında 1 ilâ 3 gün içerisinde ortaya çıkan belirtiler sayılmaktadır. Bu kapsamda; ateş, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, eklem ağrıları, şiddetli halsizlik, ishal gibi durumlar gripte çok sık görülür. Özellikle ishal ve kusma çocuklarda çok yaygın olarak görülmektedir. Genelde sorunlar bir hafta boyunca devam eder. Özellikle ilk günler çok ağır geçebilir ve kişi yataktan çıkamayabilir. Ancak daha sonrasında grip iyileşecektir.

Grip Nasıl Bulaşır?

Gribin bulaşma yolları solunum üzerinden olmaktadır. Hasta yani virüsü almış olan kişinin öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında ağzından çıkacak olan damlacıklar grip virüsü ile doludurlar. Aynı şekilde hasta olan kişinin kişisel eşyalarının da kullanılması yine grip kapmaya neden olur. Hasta kişinin yakınında olan kişiler bir virüsten hemen etkilenirler. Virüs kişinin bağışıklık sistemi güçlü olmadığı durumda vücutta grip hastalığına neden olur. Kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda ise virüse rağmen grip görülmeyebilir. Grip olmuş kimseler belirtiler ortaya çıkmadan önceki 1 gün ve hasta oldukları 5 gün boyunca virüsü etraflarına yaymaktadırlar.

Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Grip tedavisi için öncelikle tanı koyulması gerekir. Ancak mevsim koşulları olduğunda doktorlar ayrı bir teşhis yapmazlar ve bulguları göz önünde tutarak kişinin hastalığı hakkında fikir verirler. Bazı durumlarda ise grip testi yapılabilmektedir. Bunun için PCR testi yapılmaktadır. Bu yöntemde temelde hastadan alınmakta olan örnekte grip virüsünün içermiş olduğu genetik taranmaktadır. İnfluenzaya ait olan genetik materyal bulunması da testin pozitif çıkması anlamına gelir.

Tanı koyulduktan sonra tedavi için kişinin durumu çok ağır değilse ilaç tedavisi uygulanır. Hastanın dinlenmesi ve bolca sıvı tüketmesi önemlidir. Bunlara dikkat edilerek hasta kişinin iyileşmesi sağlanacaktır.

Grip Aşısı Nedir, Etki Gösterir mi?

Grip genelde hafif seyretmekle birlikte günlük yaşama ara vermeye neden olduğu için çoğu kişinin maruz kalmak istemediği bir durumdur. Bu durumda olanlar ise grip aşısı yaptırabilirler. Grip aşısı olarak bilinen aşı esasında bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bir aşıdır. Grip olduktan sonra değil, henüz gribe yakalanmadan yapılır. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenerek grip virüsünün vücutta büyümesi engellenir. Grip olduktan sonra aşı olmanın ise pek fazla etkisi olmayacaktır. Grip aşısı her yıl yapılması gereken bir aşıdır ve şimdiye kadar ciddi yan etkileri bulunmamıştır.

Sık Sorulan Sorular

Grip aşısı herkese yapılır mı?

Grip aşısı çocuklar dışında herkese yapılabilir.

Grip aşısı yan etkileri var mı?

Grip aşısının şimdiye kadar bilinen yan etkisi saptanmamıştır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın