Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Kaşta Piercing İzi Kalır mı?

Kaşta Piercing İzi Kalır mı?

Kaş piercingleri yüzey piercingleri olduğundan, daha büyük, daha belirgin yara izlerine yol açabilecek daha yüksek göç ve reddedilme riski taşırlar.

Bir piercingi çıkardıktan sonra, yara izleri hemen hemen bellidir. Bununla birlikte, yara izinin ne kadar belirgin olduğu, hepsini kontrol edemediğiniz birkaç şeye bağlı olabilir.

 

Neden oldukları ve riskinizi nasıl en aza indireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kaşta Piercing İzi Kalır mı? Genel olarak, evet.

Bununla birlikte, çoğu zaman, piercingin giriş ve çıkış noktalarında oluşan izler o kadar küçüktür ki neredeyse fark edilmezler.

Diğer faktörler de yara izinin ne kadar önemli olduğunu etkileyebilir.

Bazı insanlar diğerlerinden daha belirgin yara izi fark edebilir.

Kaş piercinginden sonra keloid izleri, et veya pembe renkli kabarık yaralar veya şişlikler oluşabilir. Keloidler şu kişilerde daha yaygındır:

 • 30 yaşın altında
 • daha koyu ten tonlarına sahip olmak
 • Afrika, Asya veya Latin kökenli
 • ailede keloid öyküsü var
 • hamile

Ayrıca, piercinginizle ilgili bir komplikasyon yaşarsanız, yara izi bırakma olasılığınız daha yüksektir. Komplikasyonlar şunlardan dolayı olabilir:

 • Enfeksiyon. Enfekte bir piercing şişebilir, kanabilir ve kabuklanabilir, bu da yara izi riskini artırır.
 • Mücevher göçü veya reddi. Piercing reddi, vücudunuzun yabancı istilacıdan (yani mücevherlerinizden) kurtularak kendini korumaya çalıştığı anlamına gelir. Vücudunuz bir piercingi reddettiğinde, mücevherin etrafındaki cildiniz pul pul dökülmeye ve çatlamaya başladığından delikler genişlemeye başlar. Tedavi edilmezse, reddetme, delme etrafındaki dokuya zarar vererek büyük bir yara izine neden olabilir.
 • Uygun olmayan bakım. Bakım sonrası talimatları izlemek, piercinginizin iyileşmesine yardımcı olur ve ayrıca yara izine yol açan komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, piercinginizi temiz tutmamak enfeksiyon riskini artırır. Sert temizleyiciler kullanmak cildinizi tahriş edebilir ve hipertrofik bir yara izine neden olabilir.
 • Piercinginizi takmak veya yırtmak. Mücevheriniz örneğin bir süveter veya saç fırçasına takılırsa, cildinizi yırtabilir, hatta mücevherinizi tamamen yırtabilirsiniz. Ah.
 • Piercing iyileşmeden önce mücevherlerinizi çıkarmak. Mücevherlerinizi tam olarak iyileşmeden çıkarmak enfeksiyona, tahrişe ve evet, yara izine neden olabilir. Aynı şey, piercinginize virüs bulaştığında takıları çıkarmak için de geçerlidir.

Yara izleri bazen yıllarca oyalanabilir. Çoğu yara izi, özellikle iyileşme süreci sorunsuz ve komplikasyonsuz olduğunda zamanla kaybolur.

Çoğu zaman, yara izleri o kadar küçüktür ki neredeyse fark edilmezler.

Büyük veya kabarık yara izlerinin uzun vadede fark edilme olasılığı daha yüksektir.

 • Hipertrofik yara izlerinin iyileşmesi aylar veya yıllar alabilir, ancak bazen tedavi olmaksızın kendi başlarına geçebilirler.
 • Keloid izleri zamanla büyümeye devam edebilir. Bazen tedaviden sonra tekrar büyürler.

Bir dermatolog, sahip olduğunuz yara izinin türünü belirleme konusunda daha fazla rehberlik ve iyileşme süresi söz konusu olduğunda ne beklemeniz gerektiğine dair bir zaman çizelgesi sunabilir. Ayrıca etkili tedavi için bazı ipuçları sağlayabilirler.

Yara izi, herhangi bir delme işleminde bir olasılıktır, ancak yine de bir yara izi geliştirme şansınızı azaltmak için birkaç şey yapabilirsiniz.

Saygın bir piercing uzmanı bulun

Saygın ve yetenekli bir piercing uzmanı seçmek bir zorunluluktur.

Deneyimli bir profesyonel, enfeksiyon riskinizi azaltmak için uygun sterilizasyon prosedürlerini izleyecektir ve cildinizi delerken yaralanmaya neden olma olasılıkları daha düşüktür.

Doğru takıyı alın

İyileşme sırasında şişmeyi karşılayacak doğru boyutta kaliteli malzemeden yapılmış takıları seçmek önemlidir. İyileştikten sonra, piercing uzmanınız tahrişi önlemek için gerekirse ilk takıları daha küçük bir şeyle değiştirebilir.

Profesyonel Deliciler Derneği (APP), delme için aşağıdakiler gibi özel malzemeler önerir:

 • titanyum
 • Cerrahi çelik
 • platin
 • 14k ila 18k altın

Bunların alerjik reaksiyonlara neden olma veya vücut tarafından reddedilme olasılığı daha düşüktür.

Cildinizi kırabileceği veya tahriş edebileceği için düşük kaliteli mücevherlerden kaçının. Altın kaplama takılara, hatta 14K veya daha yüksek altın kaplama takılara dikkat edin. Altın kaplama hala pul pul dökülebilir veya aşınarak cildinize zarar verebilir ve altındaki metallere maruz kalabilir.

Piercinginizi kaş çizginiz boyunca alın

Piercing uzmanınızdan kaş piercinginizi kaş kıllarınıza mümkün olduğunca yakın yerleştirmesini isteyin.

Bu, yara izini kendiliğinden engellemez, ancak piercinginizi emekli ederseniz, kaşınız gelecekteki olası yara izleri için bir miktar kamuflaj sunabilir.

İyi bakım uygulayın

Uygun bakım sonrası, kaş delme izini önlemeye yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir. Piercinginize dikkat ederek, yara izine yol açabilecek komplikasyon riskinizi azaltırsınız.

Aklınızda bulundurmanız gereken bazı yararlı ipuçları:

 • Temizlemediğiniz sürece piercinginize dokunmaktan kaçının.
 • Piercing uzmanınızın önerdiği şekilde, piercing bölgesini tuzlu su veya yumuşak sabunla temizleyin.
 • Sabun veya kalıntılardan kurtulmak için alanı iyice durulayın.
 • Alkol içeren sert temizleyicilerden ve cilt bakım ürünlerinden kaçının.
 • Piercinginiz tamamen iyileşene kadar mücevherlerinizi saklayın.

piercingine dikkat et

Başınızın üzerine bir üst çekmek veya saçınızı alnınızın üzerine fırçalamak NBD gibi görünebilir. Ancak dikkatli olmazsanız, kaş piercinginizi takabilir, hatta yırtabilirsiniz.

Giyinirken, saçınızı şekillendirirken, yüzünüzü yıkarken veya piercinginizle yakın temas gerektiren herhangi bir şey yaparken dikkatli olun.

Yara iziniz rahatsızlığa neden olmadığı sürece tedavi etmenize gerek yoktur. Tabii ki, görünüşünü beğenmiyorsanız, seçenekler var.

Büyük, kabarık veya koyu renkli ciddi yara izi, lisanslı bir dermatolog tarafından profesyonel tedavi gerektirebilir. Profesyonel tedaviler aşağıdaki seçenekleri veya bunların bir kombinasyonunu içerir:

Yara izinin tipine, boyutuna ve ciddiyetine bağlı olarak cerrahi olarak çıkarma başka bir olasılıktır.

Evde kaş piercing izini tedavi etmek için seçenekler şunlardır:

 • Reçetesiz (OTC) yara izi kremleri. Birkaç OTC yara kremi, yara izlerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir. Çevrimiçi veya yerel eczanenizde bulabileceğiniz bazı popüler seçenekler arasında Mederma Advanced Scar Gel ve Cicatricure Face & Body Scar Gel bulunur.
 • Silikon levhalar. ScarAway Silicone Scar Sheets gibi silikon yapışkan jel tabakaların uygulanması, hipertrofik yara izleri ve keloidler dahil yara izlerinin solmasına ve düzleşmesine yardımcı olabilir.
 • Basınç ve masaj. Basınç uygulamak ve hipertrofik bir yara izine masaj yapmak, yara dokusunu zayıflatmaya ve görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Yara izine masaj yaparken ellerinizle doğrudan baskı uygulayabilir veya basınç uygulamak için silikon levhalar veya bant kullanabilirsiniz.

Aşağıdakiler dahil herhangi bir enfeksiyon belirtisi fark ederseniz hemen bir sağlık uzmanına başvurmak isteyeceksiniz:

 • şiddetli veya kötüleşen ağrı, kızarıklık veya şişlik
 • delici bölgeden kötü bir koku, kalın akıntı veya irin
 • cilt apsesi
 • ateş

Yara izi, herhangi bir piercing ile bir risktir, ancak çoğu kaş piercingi izi çok küçük kalır ve zamanla solabilir. Saygın bir piercing uzmanı seçmek ve piercinginize özen göstermek, yara izi bırakma şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bir yara izi geliştirirseniz, evde ve profesyonel tedaviler görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Adrienne Santos-Longhurst, on yıldan fazla bir süredir sağlık ve yaşam tarzıyla ilgili her konuda kapsamlı yazılar yazan Kanada merkezli bir serbest yazar ve yazardır. Bir makaleyi araştırırken ya da sağlık uzmanlarıyla röportaj yaparken yazı kulübesine kapanmadığı zaman, yanında kocası ve köpekleri ile sahil kasabasında dolaşırken ya da ayakta kürek tahtasında ustalaşmaya çalışırken göle su sıçratırken bulunabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın