Ana Sayfa - Hastalıklar - Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu yazımız ile karşınızdayız. 

Genel olarak cildin görünümünü etkileyen iki durum selülit ve lipödemdir.

Bu koşullar ilk bakışta benzer görünse de, tamamen farklı iki cilt rahatsızlığıdır. Bu yazıda, genel olarak Lipödem Bitkisel Tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz ve lipödema ve selülit arasındaki farklara bir göz atacağız ve her bir durumun olası nedenlerini, semptomlarını ve tedavilerini keşfedeceğiz.

Cildimiz en büyük ve en önemli organlarımızdan biridir, bu nedenle birçok tıbbi durumun görünüşünü veya hissini etkileyebilmesi şaşırtıcı değildir.

Lipödem Nedir?

Lipödem Nedir
Lipödem Nedir?

Selülit ve lipedema, her ikisinin de cildi kozmetik olarak nasıl etkilediği göz önüne alındığında benzer koşullar gibi görünebilmektedir. Bununla birlikte, bu iki durum arasında görünümleri, semptomları, nedenleri ve tedavisi dahil olmak üzere bir avuç temel fark vardır. Lipödem Evde Tedavi yöntemi ile kendiniz de çok basit bir şekilde işlem yapabileceksiniz. Hem lipedema hem de selülit, cildin çukurlu, yumrulu veya düzensiz görünmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte, lipedema tedavi gerektiren daha ciddi bir tıbbi durumdur, selülit ise zararsız olan yaygın bir kozmetik durumdur.

Lipödem, tedavi edilmezse zayıflatıcı semptomlara yol açabilir.

Lipödem, özellikle vücudun alt kısmında uzuvların şişmesi dahil olmak üzere ciltte daha belirgin değişikliklere neden olma eğilimindedir. Kronik ağrı ve kolayca yürüyememe veya hareket edememe gibi tedavi edilmezse zayıflatıcı semptomlara da yol açabilmektedir. Lipödem tedavisi için tedavi her zaman bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Selülit kozmetik bir sorundur ve bilinen sağlık etkileri yoktur.

Selülit nadiren semptomlara neden olur ve bazı durumlarda, zar zor fark edilebilecek kadar hafif olabilmektedir. Selülit tedavi edilmeden bırakılsa bile, tamamen kozmetiktir ve uzun vadeli sağlık etkilerinin bilinen bir nedeni değildir. Aşağıda, her bir durumun altında yatan nedenler, fark edebileceğiniz semptomlar ve olası tedavi seçenekleri dahil olmak üzere her iki koşul hakkında daha ayrıntılı bir arka plan bulacaksınız.

Önerilen İçerik: Köpek Tırmalarsa Ne Yapmalı?

Lipödem Bitkisel Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Lipödem, yağın anormal şekilde toplandığı ve bacakların, uylukların, kalçaların ve kolların derisi altında dağıldığı bir durumdur. Özellikle Lipödem, cildin şiş ve çukur görünmesine neden olur ve genellikle etkilenen bölgelerde hassasiyet, ağrı veya morarmaya neden olur. Ayrıca Lipödem Doğal Tedavi uygulamak için belirtilerini iyi saptamak gerekir. Lipödem, aksi takdirde potansiyel olarak kronik semptomlara ve uzun vadeli komplikasyonlara yol açabileceğinden, tedavi gerektiren tıbbi bir durum olarak kabul edilmektedir.

Lipödem aşamalar halinde ortaya çıkar ve hastalık ilerledikçe semptomlar giderek kötüleşir. Aşamaya bağlı olarak, lipedema semptomları şunları içerebilmektedir:

 • Bacakların veya kolların simetrik şişmesi
 • Süngerimsi bir cilt
 • Dokunmaya duyarlı cilt
 • Kolayca moraran cilt
 • Aşırı varisli veya örümcek damarları olan cilt
 • Gün boyunca veya aktivite ile değişen veya kötüleşen bacaklarda sürekli ağrı veya şişme

Lipödem Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Lipödem Bitkisel Tedavisi
Lipödem Bitkisel Tedavisi

İlk olarak şunu söyleyelim. Lipödemin tedavisi yoktur, ancak tedavi semptomları azaltmaya ve hastalığın ilerlemesini durdurmaya yardımcı olabilmektedir. Lipödem Bitkisel Tedavisi seçenekleri şunları içerir:

 • Kilo bakımı. Dengeli bir diyet yemek ve düzenli fiziksel aktivite yapmak, daha fazla yağ birikmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, yeni bir egzersize veya diyet planına başlamadan önce daima doktorunuzla konuşmalısınız.
 • Cilt bakımı rutini. İyi bir cilt bakımı rutini sürdürmek, etkilenen cildin nemli hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Bu da kuru, ağrılı cildin gelişmesini ve daha fazla komplikasyona yol açmasını önleyebilmektedir.
 • Sıkıştırma tedavisi. Etkilenen cilde uygulanan kompresyon çorapları, çorapları veya diğer bandajlar şişliği, ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Belirli semptomlarınıza yardımcı olmak için kompresyon tedavisi de uzmanlaşabilmektedir.
 • Liposuction. Bazı durumlarda liposuction, aşırı yağ birikiminin giderilmesine ve semptomların ve genel yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, bu cerrahi bir prosedürdür, bu nedenle ilerlemeden önce her zaman riskleri ve faydaları tartmalısınız.
 • Ameliyat. Bazı ciddi vakalarda, cerrahi olarak küçültme gerekli olabilmektedir.

Selülit, yağ hücrelerinin cilde bastırırken bağ dokusunun cildi aşağı doğru çekerek ciltte çukur bir görünüme neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Selülit genellikle kalçalarda, kalçalarda ve daha fazla yağ hücresi birikiminin olabileceği diğer bölgelerde görülmektedir. Bunun yanında Lipödem Bitkisel Tedavisi için yukarıdaki metotları uyguladığınızdan da emin olmalısınız. Lipedemin aksine selülit tıbbi bir durum olarak görülmez ve tamamen kozmetiktir. Herhangi bir boyuttaki herkesi etkileyebilir ve genellikle endişe nedeni değildir.

Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Selülit, özellikle cilt sıkıldığında veya sıkıştırıldığında ciltte küçük “çukurların” var olmasına neden olabilmektedir. Genel olarak, bu çukurlar cildin engebeli veya düzensiz görünmesine neden olabilmektedir. Ancak bu genellikle çukurların ne kadar sığ veya derin olduğuna bağlıdır.

Selülit tehlikeli olmasa da, birçok insan cildinin görünümü hakkında endişeleniyor ve bunun için tedavi arıyor. Aşağıda sizlerle paylaşılan metotlar Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu tarafından gösterilmiştir. Selülit tedavisinin “kilo vermek” kadar basit olmadığını belirtmek gerekir. Aslında selülit her zaman artan vücut yağından kaynaklanmamaktadır. Bunun yerine, yağın ciltte dağılma şekli ve kollajen tarafından aşağı bağlanması nedeniyledir. Bir bölgede ne kadar yağ varsa o kadar belirgin olabilmektedir. Ancak daha ince kişilerde bile selülit olabilmektedir.

Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu, selülit için tedavi seçenekleri için bunları belirtiyor:

 • Topikal tedaviler. Kremler ve losyonlar potansiyel olarak selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Kafein ve retinol, selüliti azaltmak için faydalı olduğu gösterilen iki bileşendir. Kafein cildi sıkılaştırmaya yardımcı olurken, retinol cildi kalınlaştırmaya yardımcı olur.
 • Tıbbi tedaviler. Araştırmaya göre, selülit için tıbbi prosedürler genellikle selülit görünümünü azaltmak için yağ hücrelerini veya bağ dokusunu hedeflemeyi içerir. Akustik dalga tedavisi, vakum destekli hassas doku salımı ve Cellulaze, Sculptra, Qwo, Cellfina ve subcision gibi lazer prosedürlerinin tümü selülit için en etkili tıbbi tedaviler olarak gösterilmiştir. Bu şekilde Lipödem Bitkisel Tedavisi uygulayabilirsiniz.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri. Dengeli bir diyet yemek ve sık fiziksel aktiviteden zevk almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, herkesin vücudu farklıdır ve özellikle selüliti “hedefleyebilecek” belirli bir diyet veya kilo verme programı yoktur.

İbrahim Saraçoğlu Selülit

Lipödem ve selülit, her ikisi de cildin görünümünde gözle görülmektedir. Ayrıca değişikliklere neden olabilen iki ayrı sağlık durumudur. Ayrıca Lipödem İbrahim Saraçoğlu şunları da belirtmiştir:

 • Selülit ciltte yalnızca kozmetik değişikliklere neden olur ve genellikle tedavi gerektirmez.
 • Lipödem, uzun süreli semptom ve komplikasyonları önlemek için tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durumdur.

Cildinizde çukurlu, engebeli veya başka şekilde düzensiz olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir değişiklik konusunda endişeleriniz varsa, tedavi seçeneklerini tartışmak için bir doktora gidin. Bu sayede İbrahim Saraçoğlu Selülit hakkındaki görüşleri öğrenmiş olduk.

Ayrıca aşağıdaki videodan da İbrahim Saraçoğlu’nun Lipodem ile ilgili demecini dinleyebilirsiniz:

https://youtu.be/QTIZjPIrYsY

Lipödem Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Aşağıdan diğer hastalıklar kategorimizdeki yazılara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfadaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın