Ana Sayfa - Genel Sağlık - Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023 -Fiyatı Ne Kadar?

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023 -Fiyatı Ne Kadar?

Nimenrix menenjit aşısı fiyatı 2023, herkesin ele aldığı konulardan bir tanesidir. Ancak dünya genelinde Nimenrix gibi menenjit aşıları takvimde yer almakta ve ücretsiz bir biçimde de uygulanmaktadır. Ama Türkiye’de bu durum biraz daha değişik bir halde yer almaktadır. Özel aşılar arasında yer alan Nimenrix, anne babaların bu konuyu sorgulamasına neden olmaktadır. Bu yüzden herkesin son derecede dikkatini çeken bir yapıdadır. Bu tarz etkili ve ilgi çekici yazılarımız genel sağlık kategorisi altında değerlendirilmektedir. Bağlantıya tıklayıp devamına erişebilirsiniz.

Nimenrix Aşısı Nedir?

Beyin zarının iltihaplanmasına bağlı menenjit hastalığı baş gösterir. Ayrıca bakterilerden kaynaklı olan bu hastalığa karşı en uygun çözüm aşıdan geçmektedir. Menenjit temas ya da öksürük halleriyle bulaşacağından dolayı aşıyla bu durumun önüne geçmek söz konusudur. Özellikle Nimenrix aşısı sayesinde bu hastalığın rakamlarının en aza indirgenmesi mümkün olacaktır. Böylelikle bulaş riskini en aza indirgemek gibi bir durum açığa çıkacaktır. Ayrıca farklı farklı bakteri ve virüs türleri menenjit hastalığına neden olmaktadır. Bununla beraber Nimenrix aşısı nedir sorusunu da beraberinde getirecek türdedir. Menenjit hastalığı farklı yaş gruplarında görülmektedir.

 • 16-25 yaş grubunda olan gençlerde
 • 55 yaş üstündeki yetişkinlerde
 • Afrika gibi endemik bölgelerde

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023

Bebeklik ve ergenlik döneminde ortaya çıkan menenjit hastalığı için aşı son derecede önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca Nimenrix aşısı da bu hususta gerekli önlemi sağlayacaktır. Bu yüzden ebeveynlerin bu aşıya dair bilgi toplamak istemesi de son derecede normaldir. Bir menenjit aşısı olan Nimenrix, 2023 yılında zam alarak 992 Türk Lirasına yükselmiştir. İşte Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023 yılında bu şekildedir.

Nimenrix Aşısı Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Nimenrix Aşısı Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli
Nimenrix Aşısı Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli

Menenjit hastalığından korunmak için aşı yaptıran kesimin sonrasında da dikkatli olması son derecede gereklidir. Ayrıca Nimenrix aşısı yaptıranlar nelere dikkat etmeli konusunda pek çok ayrıntıyı göz önünde tutmaları gerekecektir. Nimenrix aşısını olduktan sonra bazı yan etkilerin ortaya çıkabileceği ihtimalini göz önünde tutmalıdır.

 • Aşı yapılan bölgede kızarıklık
 • Ateşlenme
 • Mide bulantısı
 • Sersemlik hissi
 • Kalp atış hızında artış
 • Alerjik reaksiyonlar

Nimenrix aşısına bağlı olarak ortaya çıkan bu yan etkiler bir hafta sonrasında ortadan kalkacaktır. Ancak bu süreç uzadığı takdirde derhal doktorlara yönelmek gerekecektir. Ancak bu şekilde Nimenrix aşısına dair olumsuz etkilerin önüne geçmek söz konusu olacaktır.

Bebeklerde Nimenrix Aşısı

Menenjit rahatsızlığı, özellikle 5 yaşından küçük olan çocuklarda daha sık olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber bebeklerde Nimenrix aşısı doğumdan belirli bir süre sonrasında mutlaka yaptırılması gerekecek türdedir. Ayrıca Nimenrix aşısı diğer karma aşılarla beraber de yapılması durumu söz konusudur. Gerekli bilgilendirmeler anne babalara Nimenrix aşısı konusunda sağlanacaktır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Nimenrix Aşısı Yaptırılması Gereken Bir Aşı Mı?

Menenjit hastalığına bağlı gelişen Nimenrix aşısı, Sağlık Bakanlığı’nın aşı takviminde yer almamaktadır. Ancak Nimenrix aşısı yaptırılması gereken bir aşı mı sorusu da gündeme geldiğinden dolayı bu ilaca yönelen kişi sayısı da fazladır. Hastalığa karşı tedbir amaçlı olarak farklı yaş gruplarındaki kişiler Nimenrix biçiminde bir yönelime geçeceklerdir. Bu hususta bazı yaş grupları ya da farklı rahatsızlıklara sahip olanlar daha da öne çıkacaktır.

 • 5 yaşından küçük çocuklar
 • 55 yaş üstündeki yetişkinler
 • Bağışıklık sistemi güçsüz hastalar
 • Toplu alanlarda ikamet edenler
 • Hacca giden kişiler
 • Yurtdışında menenjitin yaygın olduğu yerlere ziyaret edenler
 • Dalak fonksiyonları bozuk olanlar
 • HIV virüsü taşıyıcısı olanlar

Nimenrix aşısı olacak olanların da dikkatli olmalarında fayda vardır. Özellikle Nimenrix etken maddesine karşı alerjik reaksiyon riski olanların bu şekilde bir kullanım içinde olmamaları gerekecektir. Ayrıca hamilelik döneminde olan kadınlar için de olumsuz etkilerinin olup olmayacağı saptanan bir durum değildir. Bu hususta mutlaka bir uzmandan bilgi almak da gerekecektir.

Nimenrix Aşısı Kaç Doz?

Sıkça merak edilen sorulardan birisi de Nimenrix Aşısı Kaç Doz? sorusudur. Genel bir kalıp vardır aşağıdan görebilirsiniz. Ancak siz yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız.

 • 6-12 haftalık bebeklerde bu aşı 2 ay süre ile 2 kere uygulanmaktadır.
 • 12 aylık bebeklerde ise pekiştirme dozu yapılır.
 • yetişkinlerde, ergenlerde ve 1 yaşından büyük çocuklarda sadece tek zor uygulanır.

Ayrıca, Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.

Diğer genel sağlık ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Son olarak Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2023 yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın