Ana Sayfa » Hastalıklar » Fitz Hugh Curtis Sendromu nedir?

Fitz Hugh Curtis Sendromu nedir?

Genel Tartışma

Fitz-Hugh-Curtis sendromu, neredeyse sadece kadınlarda görülen nadir bir hastalıktır. Mideyi (periton) ve karaciğeri çevreleyen dokuları (perihepatit) kaplayan zarın iltihaplanması ile karakterizedir. Solunumda önemli bir rol oynayan mide ve göğsü (diyafram) ayıran kas da etkilenebilir. Yaygın semptomlar, karnın sağ üst bölgesinde (çeyrek) şiddetli ağrı, ateş, titreme, baş ağrısı ve genel bir sağlıksızlık hissi (halsizlik) içerir. Fitz-Hugh-Curtis sendromu, kadınlarda üst genital sistem enfeksiyonu için genel bir terim olan pelvik inflamatuar hastalığın (PID) bir komplikasyonudur. Enfeksiyona en sık Neisseria gonorrhoeae ve Chlamydia trachomatis neden olur.

İşaretler ve Belirtiler

Fitz-Hugh-Curtis sendromu, karnın sağ üst bölgesinde ani, şiddetli ağrının başlaması ile karakterizedir. Ağrı, sağ omuz ve sağ kolun iç kısmı dahil olmak üzere ek bölgelere yayılabilir. Hareket genellikle ağrıyı artırır. Sağ üst bölge son derece hassas olabilir.

Ateş, titreme, gece terlemesi, kusma ve mide bulantısı gibi bazı durumlarda ek semptomlar ortaya çıkabilir. Etkilenen bazı kişilerde baş ağrısı, hıçkırık ve genel bir sağlıksızlık hissi (halsizlik) gelişebilir.

Etkilenen bazı bireyler, ateş, vajinal akıntı ve alt karın ağrısı gibi pelvik inflamatuar hastalıkla ilişkili semptomlara sahip olabilir. Alt karın ağrısı, üst karın ağrısından önce gelebilir, onu takip edebilir veya onunla aynı anda ortaya çıkabilir.

nedenler

Fitz-Hugh-Curtis sendromu vakalarının çoğu, Chlamydia’ya neden olan Chlamydia trachomatis bakterisi veya belsoğukluğuna neden olan Neisseria gonorrhoeae organizması ile enfeksiyondan kaynaklanır. Klamidya ve gonore yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardır (STD’ler). Araştırmacılar, daha fazla Fitz-Hugh-Curtis sendromu vakasının, Neisseria gonorrhoeae’den ziyade Chlamydia trachomatis enfeksiyonundan kaynaklandığına inanıyor.

Bu tür enfeksiyonların Fitz-Hugh-Curtis sendromuna (patogenez) neden olduğu kesin süreç tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı araştırmacılar, bunun, pelvisten doğrudan karaciğere veya kan dolaşımı veya lenfatik sistem yoluyla hareket eden bakterilerden kaynaklanabilecek karaciğer ve çevresindeki doku enfeksiyonu nedeniyle oluştuğuna inanmaktadır.

Bazı araştırmacılar, Fitz-Hugh-Curtis sendromunun, Neisseria gonorrhoeae veya Chlamydia trachomatis ile enfeksiyona karşı uygun olmayan bir bağışıklık sistemi yanıtı (otoimmünite) nedeniyle oluşabileceğini tahmin etmişlerdir. Otoimmün bozukluklar, vücudun istilacı organizmalara karşı doğal savunmasının (antikorlar, lenfositler, vb.) aniden mükemmel sağlıklı dokulara saldırmaya başlamasıyla ortaya çıkar. Birçok çalışma, Fitz-Hugh-Curtis sendromlu bireylerin Chlamydia trachomatis’e karşı yüksek düzeyde antikora sahip olduğunu göstermiştir. Fitz-Hugh-Curtis sendromunun gelişiminde otoimmünitenin oynadığı rolü belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.

Fitz-Hugh-Curtis sendromu, karaciğer ile karın duvarı veya diyafram arasında gelişen ip benzeri, fibröz skar dokusu (yapışıklıklar) ile karakterizedir.

Standart Terapiler

Tedavi

Fitz-Hugh-Curtis sendromunun tedavisi, her bireyde belirgin olan spesifik semptomlara yöneliktir. Fitz-Hugh-Curtis sendromlu bireyler için temel tedavi antibiyotik tedavisidir. Altta yatan enfeksiyonla savaşmak için farklı tetrasiklin, doksisiklin, ofloksasin, metronidazol ve ek antibiyotik rejimleri verilebilir. Bazı durumlarda asetaminofen ve kodein gibi ağrı kesici ilaçlar (analjezikler) kullanılabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), pelvik inflamatuar hastalığın tedavisine ilişkin kılavuzlar yayınladı.

Bazı durumlarda, antibiyotik tedavisi semptomlarda rahatlama sağlamayabilir ve laparotomi olarak bilinen cerrahi bir prosedür uygulanabilir. Bir laparotomi sırasında, karında yapılan küçük bir kesiden karın boşluğuna küçük, ince bir alet sokulur. Doktorlar daha sonra perihepatik bölgede bulunan herhangi bir fibröz yara dokusunu (yapışıklıkları) yok edebilir.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın