Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kilo Almanızın Sebepleri Neler Olabilir?

Kilo Almanızın Sebepleri Neler Olabilir?

Yapmış olduğunuz diyetler sonuç vermiyor ve kısa süreler içerisinde verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız kilo almanızın sebepleri sağlığınızla ilgili genel sorunlara işaret edebilir. Eğer yediklerinize dikkat ediyor, düzenli egzersiz yapıyor ancak buna rağmen kilo alıyorsanız kilo almanıza sebep olan genleriniz ya da hormonlarınız olabilir. Bu bakımdan kendinize zarar verecek diyetler yerine özel durumunuzu fark etmek çok daha iyi olacaktır.

Kilo Almaya Sebep Olan Hormon

İnsülin, kilo almaya sebep olan hormon olarak bilinen ve bazı durumlarda fazla salgılanan insülin, reseptörlerin normal çalışmasının önüne geçerek, glikozun uygun hücrelere yerleşmesini engellemektedir. Başka bir deyişle vücut içindeki fazla insülin, enerji üretimi yerine glikozun kanda depolanmasına sebep olmaktadır. Bu durum da vücudun düzgün işlememesine ve özellikle karın bölgesinde kilo almayı sağlamaktadır.

İnsülin direncinin ana nedenleri ise yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, metabolik bozukluklar ve genetik bozukluklar olmaktadır. Bu duruma çözüm bulmak için tıbbi destek almanız gerekmektedir. Tıbbi tedavinin yanı sıra güne iyi bir kahvaltı yaparak başlamak, gün içindeki şeker seviyenizin dengeli çalışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda tam tahıllı yiyecekleri de tüketmeniz şeker oranınızın dengelenmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları ile de etkili bir insülin dengelemesi yapabilirsiniz.

Açlık Hormonu Ghrelin

Açlık hormonu olarak bilinen ghrelin, enerji dengesi ve besim alımının düzenli olmasında rol oynamaktadır. Açlık halinde kanda yüksek oranda bulunur ve kişinin aç olduğunu anlamasına neden olur. Yemek yedikçe, kandaki oranı azalır ve doygunluk hali ile ortadan kaybolur. Kısacası bu hormon sayesinde yemek yemeyi, besin kullanımını ve iştah duygusu düzenlenmektedir. Yüksek kalorili ve yağ içerikli yiyeceklere karşı koymayı engelleyen genelde ghrelin hormonudur. Özellikle yorgunluk, fizyolojik ve psikolojik zorluklar karşısında ghrelin hormonu yüksek seviyede bulunmaktadır. Bu yüzden moral bozukluğu ya da psikolojik sorunlar çoğu kişinin daha fazla yemek yemesine neden olmaktadır. Ghrelin hormonunu dengede tutmak için ise stresten uzak durulmalı, düzenli bir şekilde uyunmalı ve uzun süre açlık çekilmemelidir. Ghrelin hormonun düzgün ve dengeli bir şekilde çalışması için en önemli nokta gece uykusudur. İyi bir gece uykusu sayesinde bedeninizin dengeli bir ghrelin hormonu üretmesini sağlayabilirsiniz.

Bu iki noktaya dikkat ederek, eğer diyet yapmanız ya da spor ile kilolarınızdan kurtulamıyorsanız tıbbi bir muayeneye ihtiyacınız olabilir. İyi bir şekilde kilo vermek sadece aç kalmak değil, başka alanlarla da desteklenmeyi gerektirmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Sürekli kilo alınır mı?

Metabolizmanızda dengesizlik olduğunda obezite sınırlarını aşacak şekilde kilo alabilirsiniz.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın