Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kedim Hamile Olduğumu Anlar mı?

Kedim Hamile Olduğumu Anlar mı?

Kedim Hamile Olduğumu Anlar mı? Yazımız ile karşınızdayız. Kediler hamileliği hisseder mi? Sorusu müstakbel annelerin belki de en çok merak ettiği detaylar arasında yer almaktadır. Özellikle günümüzde hemen hemen her 2 evde bir kedi bulunmaktadır. Ve bu durumda hamile kadınlar da kedilerinin bu durumdan bir haber mi olduklarını sorgulamaktadır. Yazımızda genel sağlık üzerine bilgiler de verdik. Şimdi kediler hamile kadınları hisseder mi yazımıza geçelim.

Kediler hamileliği hisseder mi ve kediler sahibinin hamile olduğunu anlar mı cümlelerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu durum çok sıra dışı gibi gözükse de doğruluk payı var mı gerçekten? Detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kediler Hamileliği Hisseder mi?

Kediler Hamileliği Hisseder mi
Kediler Hamileliği Hisseder mi

İlk olarak Kediler çok ama çok dikkatlidir ve size bir şey olduğunda bilirler. Öyleyse kedinizin hamile olduğunuzu anlaması mantıklı değil mi? Ancak, insanların hamilelik sırasında onlara daha fazla dikkat etmeleri hakkında paylaştıkları hikayeler tamamen anekdot mu? Yoksa bunu gerçekten destekleyecek bir bilim var mı? Kediler Hamileliği Hisseder mi ile alakalı biraz araştırma yaptık ve işte bulduklarımız şu şekilde:

  • Kediler hormonlarınız ile zaman zaman birtakım iletişim belirtileri gösterebilmektedir.
  • Kediler davranışlarınıza göre huylar edinmektedirler.
  • Kedilerin işitme duyuları ve fetal kalp atışını hissetmeleri

Kediler Hamile Kadınları Hisseder mi?

Hamilelikle hormonlardan daha eş anlamlı hiçbir şey yoktur. Temelde hamileliği mümkün kılarlar, 9 ay boyunca sürdürürler ve sonra (muhtemelen) bebeğinizin doğumuna yol açan bir dizi hala gizemli değişikliklerde doğumu tetikler. Sabah bulantısı, yorgunluk, pelvik ağrı ve yemek isteği gibi semptomlarınızın çoğundan hamilelik sırasında hormonlardaki artış sorumludur. Özellikle Kediler Hamile Kadınları Hisseder mi? konusunda şunların etkisi altındasınız:

  • hCG, aka insan koryonik gonadotropin. Bu hormon, plasenta hücrelerinde üretilir. Hamileliğin erken döneminde seviyeleriniz çok yüksek olduğundan, hCG, idrarda ve kan testlerinde hamileliği doğrulamak için kullanılır.
  • Prolaktin ve gevşetici. Prolaktin anne sütü üretmenize yardımcı olur ve gevşetici rahim kaslarınızı ve pelvik eklemlerinizi etkiler. Bunların her ikisi de doğum ve doğum için önemli olmakla birlikte, erken gebelikte artmaya başlarlar.
  • Bu hormon, rahminizi hamilelikten önce hazırlar ve döllenmeden sonra sağlıklı bir hamileliğin sürdürülmesine yardımcı olur. Kedim Hamile Olduğumu Anlar mı? Şeklinde soruyorsanız da hormonal bir durum değildir.
  • Hamilelik sırasında östrojen, sihrin çoğunu gerçekleştirir: Diğer hormonları düzenler, bebeğinizin gelişmesine yardımcı olur, kan akışını düzenler ve süt kanallarınızın oluşmasına neden olur.

Bu, hamilelik hormonlarının yol açtığı varsayımsal kokuları tespit edebilecekleri anlamına gelmez. Ancak bu kokular varsa, teoride bir kedinin burnu onları tespit edebilmektedir.

Kediler Hamile Olduğumuzu Anlar mı?

Kediler Hamile Olduğumuzu Anlar mı
Kediler Hamile Olduğumuzu Anlar mı

Hamilelik sırasında değişen tek şey hormonlarınız değildir: Karamsar, yorgun, sürekli mide bulandırıcı ve sinirlisiniz. Bu duygusal değişiklikler davranışınızı etkileyecektir ve kedinizin farklı davrandığınız gerçeğini fark etme olasılığı oldukça yüksektir. Kediler Hamile Olduğumuzu Anlar mı? Sorusunun cevabı kısaca evet oluyor. (Sonuçta onlar da bizim gibi alışkanlık yaratan yaratıklar.)

Hızla yükselen hCG seviyeleri mide bulantısına katkıda bulunabilir ve her sabahı kedinizi normal saatte beslemek yerine banyoda kusarak geçiriyorsanız, bunu fark edeceklerdir.

Kediler İnsanların Hamile Olduğunu Anlar mı?

Kediniz, keskin işitme duyusu sayesinde çöp kamyonunun sizden önce işini yapmaya geldiğini bilir. Ancak bebeğinizin kalp atışını bir doppler veya stetoskop gibi başka şekillerde tespit edilebileceğinden daha erken duyup duyamayacaklarını bilmiyoruz.

Kedilerin kulaklarında yüksek frekanslı sesleri yükseltmede rol oynayabilecek fazladan bir kıvrım vardır. Kedim Hamile Olduğumu Anlar mı? Diyorsanız da kedilerin hisleri kuvvetlidir ve anlarlar. Bu da onların bizim duyamadığımız şeyleri duymalarını mümkün kılmaktadır.

Hamileliğin son dönemlerinde belirli bir noktada, partneriniz sadece kulaklarını karnınıza koyarak bebeğinizin kalp atışını duyabilmektedir. Bu nedenle, Fluffy’nin bu saatlerde, bebeğin kalp atışını kanepenin yanındaki noktasından da duyabildiğinden şüphelenmek mantıklıdır. Kediler İnsanların Hamile Olduğunu Anlar mı? Sorusunun cevabı ise yüksek ihtimalle evet oluyor.

Kediler Gebeliği Hisseder mi?

Kesin bir şey söylemek imkansızdır. O yüzden Kediler Gebeliği Hisseder mi? sorusuna evet ve hayır diyebiliriz. Hamileliğin ne olduğunu bilmiyorlar ama muhtemelen sizinle ilgili bir şeyin farklı olduğunu biliyorlar. Kediler son derece hassas ve anlayışlı hayvanlardır – yakınlarda büyüyen yeni bir insan olduğunda, süper duyularının çoğunun devreye girdiğini düşünmek mantıklıdır.

Ayrıca Kediler Hamileliği Hisseder mi? Yazımız ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık. Aşağıdan erişebilirsiniz:

Kediler Hamile Kadınları Hisseder mi? Yazımız ile alakalı detaylı bir video bulduk, aşağıdan inceleyebilirsiniz.

YouTube video

Kediler Hamile Olduğumuzu Anlar mı? Yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından da ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın