Ana Sayfa - Hastalıklar - Diyabetin Gerçek Nedeni Nedir?

Diyabetin Gerçek Nedeni Nedir?

Uzun vadede çok fazla tatlı yemek muhtemelen sağlıklı değildir. Her gün sadece tatlı şeyler yiyorsanız ve besleyici gıda almıyorsanız, bu tür kötü bir beslenme muhtemelen sonunda diyabete yol açabilir. Bu durum ise diyabetin gerçek nedeni konusunda bilgi sahibi olmanızı zorunlu kılıyor.

Diyabetin Gerçek Nedenleri Nelerdir?

Diyabetin nedenini öğrenmek için diyabeti anlamamız gerekir. Tip 1 ve Tip 2 diyabet olmak üzere iki tip diyabet vardır.

Her alt türün farklı nedenleri vardır ve farklı yaşlardaki insanları etkiler. Tüm dünyadaki doktorlar ve araştırmacılar, tip 1 diyabetin gerçek nedenini hala bulamadılar. Tip 1 diyabet aynı zamanda juvenil diyabet, diabetes mellitus, insüline bağımlı diabetes mellitus, şeker diyabeti veya kırılgan diyabet olarak da adlandırılır. Bu tip diyabet genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde bulunur, karakteristik olarak otuz yaşın altındakilerin bu tür kötü sağlık durumlarına sahip olduğu bulunmuştur.

Genetiğin, bazı insanların neden tip 1 diyabet büyümesine yatkın olduğunun önemli bir bölümünü oluşturduğuna inanılıyor. Tip 1 diyabetin bir başka şüpheli nedeni, vücudun pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırmaya başlamasıdır. Bu, vücudun artık insülin üretmemesine neden olur. Araştırmacılar ve doktorlar bunun neden meydana geldiğinden emin değiller.

  • Tip 1 diyabeti önlemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur, otoimmün bir hastalıktır.
  • Tip 2 diyabeti olan bir kişi hala insülin üretiyor ancak insüline direnç geliştiriyor. Vücuttaki kaslar gibi dokular insüline yanıt vermez ve kandaki glikozu doğru şekilde kullanmak için insülini kullanamaz. Normal insülin üreten organın yanı sıra karaciğer gibi diğer organlar: pankreas insülin üretimini artıracaktır. Son olarak, pankreas daha fazla insülin üretemez ve dokular insüline daha da dirençli hale gelir.

Tip 2 Diyabet Geliştirme Riskinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Tip 2 diyabet genellikle sağlıksız yaşam tarzı ve yeme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkar. Şişman ve fiziksel olarak hareketsiz olanlar bu hastalığa yakalanma riski altındadır. Özellikle midede yoğunlaşan yağlara sahip olanlar. Bu tip diyabet genellikle insanları yaşamın ilerleyen dönemlerinde genellikle 50’li yaşlar civarında etkiler ve genellikle geç başlangıçlı diyabet olarak adlandırılır. Ancak son istatistikler, yaşam tarzı alışkanlıkları değiştikçe ortalama tanı yaşının düştüğünü göstermektedir. Yüksek kolesterolünüz veya yüksek tansiyonunuz varsa, bu hastalığa yakalanma olasılığınız artar.

Riskinizi azaltmak için, düzenli egzersiz de dahil olmak üzere bol meyve ve sebze içeren besleyici bir beslenme sürdürmeniz gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Diyabet herkeste görülebilir mi?

Diyabet herkeste görülebilecek bir hastalıktır, bu yüzden şeker tüketimine dikkat edilmelidir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın