Ana Sayfa - Genel Sağlık - Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması birçok kişinin hayatında karşısına çıkan ve son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu tutulmanın birçok farklı sebebi olabileceği gibi bu durum ile karşılaşmayı azaltmanın da yolları bulunur. Bu yolları deneyerek sağlıklı ve konforlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Boyun Tutulması Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Boyun tutulması problemi birçok duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu problemin nedenleri basitçe şu şekilde sıralanabilir;

  • Ani bir şekilde ve düşünmeden yaptığınız fiziksel eylemler bu probleme yol açabilir.
  • Eğer geceleri kafanızı koyduğunuz yastık çok yüksek ise sabahları tutulmuş bir şekilde uyanmanız son derece normal sayılabilir.
  • Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra aniden hareket ederseniz de bu problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Eğer bilgisayar başında çok uzun zamanlar geçiren biri iseniz boynunuzda tutulma sorunu yaşamanız mümkün.
  • Düzenli bir şekilde spor yapan biriyseniz egzersiz anında yanlış hareketiniz sonucunda boynunuzda tutulma meydana gelebilir.

Bu durumun sebepleri arasında bu unsurlar gösterilebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşmayı ve hayat kalitenizi düşürmeyi istemiyorsanız gün içerisinde bulunduğunuz fiziksel eylemlerinize dikkat etmeniz gerekir.

Boyun Tutulması Yaşayan Kişiler Ne Yapmalı?

Eğer böyle bir durum yaşamamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey gün içerisinde düzenli ve doğru bir şekilde hareket etmektir. Egzersizlerinizi ve fiziksel aktivitelerinizi aceleci bir şekilde yapmamanız gerekiyor. Aynı zamanda yastığınız boynunuzu ağrıtıyorsa daha alçak bir yastık tercihinde de bulunabilirsiniz.

Boyun tutulması yaşayan kişiler eğer şikayetlerine devam ederse en yakın eczaneye danışarak bir kas gevşetici krem alabilirler. Bu kremi boyun bölgenize düzenli olarak sürebilirsiniz. Eğer şikayetiniz yine de devam ederse hastaneye gitmenizde büyük bir fayda var. Doktorunuzun verdiği ilaç ya da kremleri disiplinli bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu kremleri uygularken ise nazik bir şekilde ve dairesel hareketler ile uygulamanız doğru olur. Bölgeye yaptığınız sert eylemler genellikle işe yaramaz.

Sık Sorulan Sorular

Boyun Tutulması Problemi Masaj İle Geçer Mi?

Eğer bir süredir devam eden bir tutulma sorununuz var ise düzenli olarak yapılan masaj işlemi bu sorununuzu ortadan kaldırabilir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın