Ana Sayfa - Genel Sağlık - Şeker Hastalarında Hamilelik, Hamilelik Sırasında Diyabet hakkında

Şeker Hastalarında Hamilelik, Hamilelik Sırasında Diyabet hakkında

Gestasyonel diyabet son yıllarda insidansı artan bir durumdur. Diyabet, hamilelik dönemi de dahil olmak üzere yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Almanya , diyabet ve prediyabet insidansı açısından yüksek risk taşıyan ülkelerden biridir42 . Vücut kitle indeksi yüksek olan kadınlarda daha sık görülen gebelikte diyabet , önceki gebelikte diyabet ve ailede diyabet olması doğumdan itibaren çeşitli bulaşıcı hastalıklara kadar birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Gebelikte diyabet, gebelerin önemli bir kısmında görülür.

Gebelikte diyabet, gebelerin önemli bir kısmında görülür

Gestasyonel diyabet, ilk olarak hamilelik sırasında teşhis edilen ve hamilelik öncesi durumu belirsiz olan diyabet şeklidir. Hamilelikten önce kan şekeri hiç yükselmeyen kadınlarda hamilelik sırasında kan şekerinin yükselmesine “ gebelik diyabeti ” denir. Gebelikle birlikte kan şekerini düzenleyen insüline karşı zamanla direnç gelişerek kan şekerinin yükselmesine neden olur. Gebeliklerin önemli bir bölümünü etkileyen gebelik diyabetinin kesin nedeni bilinmemektedir. Gestasyonel diyabet vakalarının %86’sı gerçek, %14’ü ise hamilelikten önce var olan diğer diyabet türleridir.Vakaların %14’ünde, hastaların şeker hastası olduklarına dair hiçbir bilgileri yoktur.

Anne adayı ve bebek için risk

Yiyeceklerle alınan şeker, pankreas hücreleri tarafından salgılanan insülin hormonu tarafından parçalanır. Hamilelik sırasında kadınlar plasenta ve beynin büyümesini destekleyen hormonlar salgılar. Ancak bu hormonların hemen hepsi insülinin tersini yaparak kanda dolaşan şeker miktarını artırır. Hamilelik sırasında bebeğin büyümesine yardımcı olan hormonları salgılayan plasenta da insülinin bir kısmını bloke ederek annenin bu hormona olan ihtiyacını artırır. Gebelikte diyabet, vücuda giren şekerin insülin eksikliği nedeniyle kandan uzaklaştırılamaması ve enerjiye dönüştürülememesi durumunda ortaya çıkar. Kan şekerindeki bu artış hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atıyor.

Özellikle gebelikte taranması gereken risk grubu

 • obezite,
 • BMI 25’in üzerinde,
 • önceki gebeliklerde gestasyonel diyabet öyküsü,
 • 35 yaş üstü hamilelik,
 • diyabet, ailede yüksek tansiyon öyküsü,
 • Açlık kan şekerinin 105 mg/dl üzerinde ve tokluk kan şekerinin 120 mg/dl üzerinde olması,
 • Beyazlar dışındaki ırklarda coğrafi yatkınlık,
 • Daha önce iri bir bebek doğurmuş olmak
 • Daha önceki gebeliklerde doğuştan anomalili bebek doğurmak,
 • Bilinmeyen bir ölü doğuma sahip olmak,

Tip 1 diyabetli annelerin dikkatine!

Tip 1 diyabetli annelerin dikkatine!

Gestasyonel diyabeti olan anne adayları, hem hamileliklerini planlarken hem de hamilelik sırasında dikkatli davranmalıdır. Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan tip 1 diyabet, vücudun şekeri kullanmak için gerekli insülin hormonunu üretememesinden kaynaklanan bir durumdur. Tip 1 diyabet hastası olan anne adayları hamilelikleri boyunca doktorları ile iletişim halinde olmalı ve insülin tedavilerini aksatmamalıdır.

Sonraki gebelikleri de etkiler.

Tip 2 diyabet genellikle 40 yaşından sonra ve fazla kilolu kişilerde görülür. Tedavide hem tablet şeklindeki ilaçlar hem de insülin enjeksiyonları kullanılabilir. Tip 2 diyabet gebelikten önce veya gebelik sırasında teşhis edilebilir. Gestasyonel diyabetin sorunu, bu süreçte ihtiyaç duyulan ekstra insülinin üretilememesidir. Genellikle gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar ve gebelik sona erdikten sonra kaybolur. Ancak hamileliği sırasında şeker hastalığı gelişen bir annenin bir sonraki gebeliğinde şeker hastalığına yakalanma riskinin iki katına çıktığı unutulmamalıdır.

Hamilelik öncesi diyabetli anneler ve bebekleri için riskler

 • göz ve böbrek problemleri,
 • Koca bir bebek doğurma
 • iri bebek nedeniyle ameliyat veya sezaryen,
 • düşük yok,
 • Bebeklerde gelişim sorunları, özellikle sinir ve kardiyovasküler sistem anormallikleri,
 • ölü doğum veya erken ölüm,
 • Doğum sonrası sağlık sorunları, daha sonraki yaşamda diyabet ve obezite gibi riskler vardır.

Gebelikte diyabetli anne adayları ve bebekleri için riskler

 • Zor doğum veya sezaryen olmasına bağlı olarak iri bebek riski,
 • bebekte kalp ve solunum problemleri görmek,
 • Bebeğin yaşamının ilerleyen dönemlerinde obezite veya diyabet geliştirme riski artar.

Diyabet ayrıca doğum şeklini de belirler.

Şeker hastalığına bağlı göz, böbrek ve tansiyon sorunu olan gebelerin gerekmedikçe sezaryenden kaçınmaları önemlidir. Çünkü bu kişilerde yaralar geç iyileşir. Tıbbi olarak gerekli olmadıkça diyabetli gebelerde normal doğum tercih edilmeli, bebek fazla kilolu ise sezaryen yapılmalıdır.

Her hamile kadın diyabet testinden geçmelidir.

Diyabet riski yüksek olan anne adayları gebelik öncesinde bir endokrinoloji uzmanına başvurmalıdır. Her hamile kadın gebelik haftalarında gerekli testleri yaptırmalı, yüksek risk taşıyanlar ise gerekli testleri daha erken yaptırmalıdır. Diyabet tanısı alan gebelerde düzenli glukoz izlemi ve diyetle hastalık kontrol altına alınmalı, gerektikçe insülin tedavisi kullanılmalıdır.

Diyabetli hamile kadınlar adım adım nelere dikkat etmeli?

Diyabetli hamile kadınlar adım adım nelere dikkat etmeli

kilo almak

Hamilelikte fazla kilo alan şeker hastasının kan şekeri normalin üzerine çıkar. Yüksek kan şekeri bebeğe geçer ve kan şekerini yükseltir. Bu durumda; bebekte kalp, böbrek ve damar sorunları gelişir . Bebek genel bir endokrin dengesizliği ile doğabilir. hamile kadın; 4. aydan sonra ayda ortalama 750 gram yani 1 kilo alabilirler. Gebeliğin tamamlanmasından sonra 10-11 kg’ı geçmemelidir.

beslenme

Hamileler 3 ana öğün ve 3 ara öğün yemeli ve ara öğünlerini aksatmamalıdır. Bu alışkanlık hem 4 saatten fazla aç kalmanın hem de kilo alımının önlenmesine yardımcı olur.

folik asit

Folik asit her hamile kadında olduğu gibi diyabetli hamilelerde de oldukça faydalıdır. Folik asidin doktor tarafından belirlenen oranlarda düzenli kullanımı bebeklerde “spina bifida” adı verilen omurilik gelişim bozukluğunun gelişmesini engeller.

bir uygulama

Diyabetli anneler sabah ve akşam 20 dakikayı geçmeyecek şekilde hafif egzersizler yapmalıdır. Hamile kadınlar için ideal egzersiz yürüyüştür. Düzenli egzersiz, insülin gibi kan şekerini düşürme yeteneğine sahiptir.

Uyumak

Vücudun ihtiyacı olan 7-8 saatlik uykudan sonra endokrin sistem kendini toparlar. Gece uykusu vücut için iyidir. Kan şekeri, gece-gündüz ritmi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle gece uyumadan gündüz uyumaya çalışan şeker hastalarında şeker kontrolü zorlaşır.

Doğumdan sonra takip edilmeliler.

Doğum sonrası dönemde, gebelikte diyabeti olan kadınlarda genellikle insülin tedavisi ihtiyacı ortadan kalkar. Bununla birlikte, gelecekte diyabet geliştirme riski artar. Bu nedenle doğumdan 6 hafta sonra glisemik durum yeniden değerlendirilmeli ve glukoz yükü ile kan glukozu ölçülmelidir. Sonuçlar normal ise testler 3 yılda bir tekrarlanmalıdır. Gestasyonel diyabetli kadınların yaşam tarzı değişiklikleri yapması zorunludur.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın