Ana Sayfa - Genel Sağlık - Çok Üşüyorum. Ne Yapmalıyım? Vücut Isısı Nasıl Yükseltilir?

Çok Üşüyorum. Ne Yapmalıyım? Vücut Isısı Nasıl Yükseltilir?

Vücut ısısı nasıl yükseltilir? Kışın çok fazla üşüyorsanız ve vücut sıcaklığını doğal yollardan artırmak istiyorsanız mutlaka yazımızı okuyun.

Ilıman veya daha soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, muhtemelen hepiniz soğuk havaya aşinasınızdır. Cereyanlı pencereler, yetersiz ev ısıtması ve dışarıda çalışmak vücut ağrılarına, soğuk parmak uçlarına ve hatta vücut ısısının düşmesine neden olabilir.

Çok Üşüyorum. Ne Yapmalıyım?

İnsanlar vücut ısısını, beynin mevcut iç sıcaklığınızı vücudunuzun “normal” sıcaklığıyla karşılaştıran bir parçası olan hipotalamus ile kendi kendine düzenler – tipik olarak 36.1 ile 37.2 derece arasındadır.

Sıcaklığınız sizin için normal olanın altına düşmeye başladığında, vücudunuz ısı üretmek için sinyal alır. Hipotermi yaşamadığınız sürece, çekirdek sıcaklığınız genellikle oldukça sabittir. Ancak, soğuk hava vücudunuzdan ısı çalarken cilt sıcaklığınız – parmaklarınız, ayak parmaklarınız, bacaklarınız, kollarınız ve alnınız – düşmeye başlayabilir.

Vücudunuzun çekirdek sıcaklığınızı etkileyecek kadar soğuması mümkündür. Bu vücudunuza zarar verebilir ve tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir. Vücut ısınızı artırmaya yardımcı olacak bazı yollar için okumaya devam edin.

Vücut Isısını Yükseltmek İçin Fiziksel Aktiviteler

Fiziksel aktiviteler kan akışını artırabilir ve vücudunuzun daha sıcak hissetmesine yardımcı olabilir. Ancak tüm fiziksel aktiviteler aslında çekirdek sıcaklığınızı artırmaz. İşte deneyebileceğiniz bazı aktiviteler.

Vücut Isısı Nasıl Yükselt İçin Yürümek

Dışarıda çalışmanız gerekiyorsa veya sadece biraz temiz hava almanız gerekiyorsa, anahtar hareket devam etmektir. Kendinizi aşırı zorlamayın, özellikle de kasları ısıtmadan – sadece kanın vücudunuzda hareket etmesini sağlamaya çalışın. Yürümek, hiçbir yere gitmiyor olsanız bile vücut ısınızın düşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Hızı ve temponuzu minimumda tutun. Aşırı sıcaklıklarda dışarıda koşmak koordinasyonunuzu azaltabilir ve yaralanma riskini artırabilir.

Vücut Isısı Nasıl Yükselt İçin Ellerinizi koltuk altlarına koyun

El ve ayak parmaklarınız, vücudunuzun soğuktan uyuşmaya başlayan ilk kısımları olabilir. Ancak vücudunuzda yerleşik bir ısıtma merkezi var – koltuk altlarınız. Ellerinizi koltuk altlarınızın altına koymak vücut ısınızı size yakın bir yere sarar ve parmaklarınızı ısıtır.

Vücut Isısı Nasıl Yükselt İçin Giyim

“Paketleme” vücut ısınızı yükseltmenin hızlı bir yoludur. Birkaç kat kumaş giymek vücut ısınızı vücudunuza daha yakın tutabilir ve daha sıcak hissetmenize yardımcı olabilir. Varsa bir şapka veya eldiven kullanın. Başınız vücudunuzun titreyemeyen bir parçasıdır, yani şapka takmak vücudunuzun o bölümünü ısıtmanın tek yoludur. Ellerinizi, ayaklarınızı ve başınızı sıcak bir şeyle kapatabilirseniz, vücut sıcaklığınızı daha iyi koruyabilirsiniz.

Kendimi Isıtmak İçin ne Yiyebilirim?

Kendinizi ısıtmak için tüketebileceğiniz bazı yiyecek ve içecekler de vardır.

Sıcak çay veya kahve

Ilık, yatıştırıcı bir içecek vücudunuzu çabucak ısıtabilir, hatta yutarken bile ısınabilir. Sıcak bir çay veya kahveden buhar da yüzünüze sıcaklık katabilir ve sıcak bir kupa tutmak ellerinizi ısıtmanıza da yardımcı olur.

Çorba

Çorba içmek, çay veya kahveye benzer bir etkiye sahip olabilir ve onu içerken vücudunuzu ısıtır.

Kavrulmuş sebzeler

Sindirimi daha uzun süren lif bakımından zengin yiyecekler yemek, kendinizi daha sıcak hissetmenize yardımcı olabilir. Kavrulmuş tatlı patates, balkabağı veya karnabahar onları pişirirken kısa vadede sizi ısıtabilir ve ayrıca sindirirken kendinizi tok ve ısınmış hissetmenizi sağlar.

Protein ve yağlar

Proteinin sindirimi karbonhidratlardan daha uzun sürer ve vücudunuzun en iyi yağlardan ve proteinlerden türetilen bir vücut yağ tabakasına ihtiyacı vardır.

Demir

Demir içeren yiyecekler yemek anemik olma şansınızı azaltabilir. Anemi, daha sık üşümeye neden olur, bu nedenle demir alımınızı gıda kaynakları yoluyla artırmak zarar vermez. Kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, fasulye ve brokoli demir açısından zengindir.

Yoğun kalorili yiyecekler

İçeride ve dışarıda daha soğuk sıcaklıklarda vakit geçirmek vücudunuzun daha fazla kaloriye ihtiyacı var. Kış aylarında kendinizi şımartmak için bir bahane olmamalı, besleyici, kalorili yiyecekler yemek soğuk aylarda biraz daha sıcak kalmanıza yardımcı olabilir.

Isınmam

Isınmak İçin Başka İpuçları

Başkasına yakın dur

Bunu yapmak güvenli (ve rahat) ise, vücut ısısını başka biriyle paylaşın. Elinizin uzağındaki başka bir insanın ılık nefesi ve ısısı, çekirdek vücut sıcaklığınızın çok düşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ilık bir banyo yapın

İç sıcaklığınızı yükseltmenin hızlı bir yolu hidro-daldırma terapisidir – daha çok banyo yapmak olarak bilinir. Duş vücudunuzu ısıtmaya da yardımcı olabilirken, göğüs bölgenizi kaplayan bir banyo gösterilir çekirdek sıcaklığınızı yükseltmek için. Ek bir avantaj olarak, kan basıncınızı artırabilir ve yatmadan önce banyo yaparsanız uyumanıza yardımcı olabilir.

 

Sıcak giysilere dönüş

Dışarıdan geliyorsanız, kıyafetleriniz kış havasından dolayı nemli veya ıslak hissedebilir. Kolay bir püf noktası, kurutucunuzu yeni bir takım elbise ile 5 dakika boyunca çalıştırmak ve dışarıdaki giysilerinizi kuru, rahat, temiz olanlara dönüştürmektir.

Vücut Isım Neden Düşüyor?

Ortalama vücut sıcaklığı (37 ° C). Ancak “normal vücut ısısının” kişiden kişiye biraz değiştiğini bilmelisiniz. Normal vücut ısınız ne olursa olsun iç sıcaklığınızın düşmesinin tek nedeni soğuk bir ortam değildir. İşte vücut ısısındaki düşüşlerin bazı olası nedenleri:

Hastalık

Sağlık koşulları, çekirdek sıcaklığınızda bir değişiklik hissetmenize neden olabilir. Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon, vücudunuz mikroplarla savaşırken vücut ısınızda dalgalanmalara neden olabilir. Eğer soğuk hissediyorsan her zaman, anemi veya hipotiroidizm nedeni olabilir.

Alkol içmek

Alkol içmek seni daha sıcak hissettiriyor ama vücut sıcaklığınızı artırmaz. İçme alkol ortamınızdaki gerçek sıcaklığının daha az farkında yapacak ve aslında thermoregulate için vücudun yeteneğini etkileyebilir.

Yaşlanma

Yaşlandıkça, çekirdek vücut ısımız bazen sürecin doğal bir parçası olarak düşer. 65 yaşın üzerindeki yetişkinler için normal vücut sıcaklığı tipik olarak (37 ° C) altına düşer.

Bu yazılara da bakın:

Migren üşüme yapar mı?

Midede Soğukluk Hissi Belirtileri – Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın