Ana Sayfa - Genel Sağlık - Esmer Pirinç Bebekler İçin Faydalı mıdır?

Esmer Pirinç Bebekler İçin Faydalı mıdır?

Yeni bir ebeveyn olarak, çocuğunuza bol miktarda tam tahıl içeren besleyici bir diyetle başlamak istersiniz. Pek çok bebek dostu tahıl seçeneğinden, pirincin, özellikle pirinç gevreği veya yulaf lapası şeklinde listenizde ilk sırada yer alması alışılmadık bir durum değildir.

Esmer Pirincin Bebeklere Yararları

Esmer pirinç, bebekler için pek çok sağlık yararı olan (beyaz pirinçten daha fazla) son derece besleyici bir tahıldır. Pilav yapmaya hazır mısın bebeğim? Besin açısından zengin bu tahılı bebeğinize nasıl, ne zaman ve neden sunacağınıza dair ayrıntılara sahibiz.

Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre, bebeğinizi yaklaşık 6 aylıkken katı yiyeceklerle tanıştırabilirsiniz.

Her bir gıda grubunun ne zaman piyasaya sürüleceğine dair mükemmel bir program olmamasına rağmen, birçok ebeveyn, bebeğin ilk maması için hiç düşünmeden pirinç gevreğine ulaşır. Sonuçta, kullanışlı, ucuz ve küçük ağızların sakız yapması için mükemmel bir yumuşak dokuya sahip.

Pirinç gevreği ister esmer ister beyaz pirinçle yapılır, bebeklerin erken yaşlardan itibaren yemesi sorun değildir.

Peki ya çocuğunuza oldukça çiğnenebilen esmer pirinç taneleri servis etmeye ne dersiniz? Şaşırtıcı bir şekilde, bu yiyecekler bile 6 ay gibi erken bir zamanda mama sandalyesine çarpabilir.

“Bebek önderliğinde sütten kesme yapan bebekler (yani, 6. aydan itibaren atıştırmalık yiyecekler) ve daha büyük bebekler için (9 ila 15 ay arası), esmer pirinç, somon pilav topları, vejeteryan gibi çeşitli elle yenen yiyeceklerle verilebilir. fasulye köftesi, suşi ruloları vb. ”diyor RD pediatrik diyetisyen Amy Chow.

Her zaman olduğu gibi, yemek yerken herhangi bir boğulma belirtisi olup olmadığını görmek için çocuğunuzu yakından izleyin.

Esmer pirinç, bebeğin tabağında tamamen berraklaşsa da, damlatmaz kaplarında bundan kaçınmak isteyeceksiniz. Chow, “2 yaşın altındaki çocuklara ana süt alternatifi olarak pirinç bazlı içecekler sunmayın” diyor. Daha büyük bebeklerin ve yeni yürümeye başlayan çocukların beslenme ihtiyaçları için tam yağlı süt, üstün beslenme sağlar.

Kendi tahıl seçimlerinizi yaparken, başınızın arkasından bir ses “Esmer olanı seçin” diye fısıldıyor mu? Muhtemelen esmer pirincin tam bir tahıl olduğunun ve tam tahılların sağlıklı bir diyetin yapı taşı olduğunun farkındasınızdır. Aslında, Tarım Bakanlığı tahıllarımızın yarısının tam olarak yapılmasını tavsiye ediyor.

Tam tahıllı esmer pirinç, yetişkinler için sadece sağlıklı bir seçim değildir. Bebekler için de besinsel faydalar sağlar. Chow, “Esmer pirinçte bulunan besinler arasında sağlıklı karbonhidratlar, protein, lif, B vitaminleri, manganez, selenyum, magnezyum ve antioksidanlar bulunur” diyor.

Esmer pirinçteki kompleks karbonhidratlar doygunluk hissini artırarak bebeklerin karnını dolu ve mutlu tutar. Çeyrek fincan başına 2 gramlık önemli lif içeriği de çok korkulan bebek kabızlığını önleyebilir.

Bu arada antioksidanlar hücresel hasarı önlerken, esmer pirinçteki mikro besinler bebeğin vücudunun ve beyninin gelişmesine yardımcı olur.

Son birkaç yılda, pirinçteki potansiyel olarak endişe verici arsenik içeriği hakkında raporlar dolaştı. Bu endişelerden dolayı, bazı ebeveynler çocuklarının diyetlerinden pirinç aldılar. (Çünkü kimse çocuğunu zehirlemek istemez, değil mi?)

Chow, “Pirinç büyüdüğünde topraktan arseniği emer ve esmer pirinç, tahılın dış tabakası olan kepeği içerdiği için beyaz veya yabani pirince göre daha yüksek düzeyde inorganik arsenik içerir” diye açıklıyor.

Chow, yüksek seviyelerde arseniğe uzun süre maruz kalmanın belirli kanser risklerinin artmasına katkıda bulunabileceği doğru.

Neyse ki, halk sağlığı kuruluşları bebekler için arsenik toksisitesi riskini azaltmak için harekete geçti. 2020’de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), pirinç tahıl üreticileri için ürünlerinde milyarda 100 parçadan daha az saptanabilir arsenik gerektiren yeni bir kılavuz yayınladı.

2018 itibariyle, test edilen numunelerin yüzde 76’sı zaten bu eşiğin altındaydı – 2011’den 2014’e kadar test edilenlere göre önemli bir gelişme.

Ev yapımı pilavdaki arsenik seviyelerini en aza indirmek için adımlar da atabilirsiniz.

Chow, “Pilavı fazla suda pişirmek (6 ila 10 kısım su ila 1 kısım pirinç) ve fazla suyu boşaltmak inorganik arsenik içeriğini yüzde 40 ila 60 oranında düşürebilir, pirinç türüne bağlı olarak bazı değişiklikler olabilir” diyor Chow. (Bunun da bazı besin kayıplarına neden olacağını unutmayın.)

Esmer pirinç, diyet alerjilerinin yüzde 90’ından sorumlu olan ilk sekiz gıda alerjeni arasında değildir, bu nedenle bu tahılı alerji nispeten nadirdir.

Ancak bu, çocuğunuzun esmer pirince alerjik reaksiyon göstermesinin imkansız olduğu anlamına gelmez. Gıdalardaki proteinler, alerjik reaksiyonlara neden olmaktan sorumludur, bu nedenle insanlar (bebekler dahil) protein içeren hemen hemen her şeye alerjisi olabilir.

Evet, berbat kokuyor, ama gümüş bir astar var: Bebekler bazen gıda alerjilerinden daha fazla büyüyor.

Alerjik reaksiyon belirtilerini izlemek için çocuğunuza her seferinde sadece bir yeni yiyecek verin.

Çocuğunuzda esmer pirinç yedikten sonra aşağıdaki belirtiler varsa, mümkün olan en kısa sürede bir çocuk doktoruna danışın:

  • kırmızı, kaşıntılı bir döküntü
  • kurdeşen
  • hırıltılı solunum
  • kusma
  • ishal
  • nefes almada zorluk

Çocuğunuzun gıda alerjisi olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilirler.

Böylesine basit bir yemek için, esmer pirinç, satın alma ve hazırlama için çeşitli seçeneklerle birlikte gelir. Çocuğunuz için doğru türü seçerken, buğdayı samandan ayırmak zor olabilir (yanlış tahıl, ama siz anladınız).

Her bebek farklıdır, ancak hangi tür esmer pirincin kendi benzersiz gelişim aşaması için en iyisi olduğunu gösteren hazır olma belirtilerini izleyebilirsiniz.

Chow, “Daha küçük bebekler için (6 ila 9 aylık), yalnızca avuç içi kavramasını kullanabilirler ve esmer pirinç gibi küçük küçük parçaları toplamakta güçlük çekerler,” diyor. Bu gelişim aşamasındaki çocuklar için en iyi bahsiniz esmer pirinç gevreği olabilir.

Tahıl satın alırken, demir ile güçlendirilmiş olanı seçtiğinizden emin olun. Chow, “Güçlendirilmiş pirinç gevreği, bu aşamada demir ihtiyacının yaşa uygun bir biçimde karşılanmasına yardımcı olacak birçok demir açısından zengin gıda kaynaklarından biri olabilir” diye belirtiyor.

Bu arada, sütten kesmeye hazır bebekler, pirinç topları veya tavada kızartmalar gibi pişmiş esmer pirince dayalı bir dizi parmak yiyeceği deneyebilirler. Gümüş eşya ustalığı üzerinde çalışan bir bebeğiniz mi var? Kızarmış pilav, güveç veya çorba gibi karışık yemekler sunun.

Daha önce esmer pirinç pişirdiyseniz, beyaz çeşide kıyasla tatlı zamanının set üstü ocakta alındığını bilirsiniz. Bunun nedeni, besin maddelerinin çoğunun bulunduğu dış kepek daha serttir ve yumuşaması daha uzun sürer.

Yine de biraz sabırla beklemeye değer, oldukça besleyici bir bitmiş ürün elde edeceksiniz.

Basit bir miktar esmer pirinç yapmak için, bir ölçek pirinç ve iki ölçek suyu bir tencerede kaynatın, ardından üzerini örtün ve yumuşayana kadar tanelerin kaynamasına izin verin. (Bu bir saat kadar sürebilir.)

İşleri hızlandırmak mı istiyorsunuz? Tahılları düdüklü tencerede yapmayı deneyin veya mikrodalgada kullanılabilir bir çeşit seçin. (Aşağıda daha az bilinen, temizlenmesi kolay, pişmiş bir versiyonu da var.)

Pişmiş esmer pirinci 4 güne kadar hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklayın veya 6 aya kadar dondurun.

Elbette, esmer pirincin çiğneme mükemmelliğine ulaşması biraz zaman alabilir, ancak bir kez yapıldığında, kolay, bebek dostu tariflerde son derece çok yönlüdür. Küçük yiyiciniz için şunlardan herhangi birini deneyin:

İster mısır gevreği, çorba, top veya sade tahıl şeklinde olsun, esmer pirinç çocuğunuzun diyetine lif, protein ve mikro besinleri ekleyecektir. Mümkün olduğunca sık beyaz pirinç yerine esmer servis ederek tam tahıllar için bir tat geliştirmelerine yardımcı olun.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın