Ana Sayfa - Hastalıklar - Midede Soğukluk Hissi Belirtileri – Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi

Midede Soğukluk Hissi Belirtileri – Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi

Midede Soğukluk Hissi Belirtileri ve Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi yazımız ile karşınızdayız. Sadece soğuk bir şey yiyip içmemiş olsanız bile, midenizde hiç üşüme veya karıncalanma hissettiniz mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Yazımızın içinde sizlere Birbirinden farklı karın ağrılarının ve soğukluk hissinin nedenlerini açıklayacağız.

Midede Soğukluk Hissi Neden Olur?

Midenizde soğukluk hissi çeşitli nedenlerle gelişebilir. Bunlardan bazıları, bedeninizin içinde neler olup bittiğine dair yüksek bir farkındalığınız veya duyarlılığınız olduğunu gösterir. Diğerleri bir sorunu veya tıbbi sorunu gösterebilir. Farkı öğrenmek için okumaya devam edin.

Midenizi soğuyabilecek bir şey olarak düşünmeseniz de olabilir. Vücudunuzun her yerinde termoreseptörler vardır. Bunlar, sıcaklıktaki değişiklikleri algılayabilen sinir hücreleridir. Sıcaklık sinyalleri, vücudunuzun güvenli bir çekirdek sıcaklığını korumasına yardımcı olmak için sinir sistemine iletilir. Eğer midede üşüme hissi yaşıyorsanız bu şekilde farkına varmışsınızdır.

Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi Yaşayanlar

Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi
Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi

Çeşitli sebeplerden ötürü bağırsak veya mide böylesinde soğukluk hissi oluşmaktadır. Bunun nedenleri arasında enfeksiyon ve virüsler gösterilmektedir. Yediğiniz şeyler veya çevresel durumlar rahatsızlığı tetiklemiş olabilir. Sizlere Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi Yaşayanlar tarafından yazılmış birkaç örnek vereceğiz:

 • 2 gündür karın bölgem ciddi manada soğuk, geçmedi. Doktoruma danışacağım.
 • Öğleden evvel Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi gelmeye başladı. Nane limon kaynattım şuan biraz daha iyiyim. Bir süre daha gözlemleyeceğim.

Ayrıca midenin, diğer karın organlarının veya karın duvarının sertleşmesine veya üşüme hissi oluşturmasına neden olabilecek bir takım tıbbi durumlar da vardır. Karın ağrısı ve titremenin aşağıdaki koşullardan bazılarında meydana geldiği bilinmektedir.

Ayrıca Ağız İçinde Kan Toplanması ile alakalı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Mide Üşütmesi Nedenleri

Mide Üşütmesi
Mide Üşütmesi

Enfeksiyon ve virüse bağlı olarak zaman zaman mide üşütmesi yaşamak mümkündür. Bunun da belirli rahatsızlıkların habercisi olduğuna inanılmaktadır. Sizlere bu Mide Üşütmesi hastalığının nedenlerini anlatacağız:

1. Gastroenterit

Gastroenterit, ince bağırsağınızın veya midenizin astarında meydana gelen iltihaplanmadır. Bu iltihaplanmaya birçok şey neden olabilir, ancak bakteri ve virüsler yaygındır. Viral gastroenterit genellikle mide gribi olarak adlandırılır.

Viral gastroenteritin tedavisi yoktur, ancak durumun bakteriyel formları antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bol sıvı içmek ve dinlenmek gibi destekleyici bakım, gastroenteritinizin nedeninin bakteriyel mi yoksa viral mi olduğuna bakılmaksızın önemlidir.

Ayrıca Eritromelalji Nedir ile alakalı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

2. Enfeksiyonlar

Karın ağrısına ve titremeye neden olacak birçok enfeksiyon vardır. Problemli bir ekten gıda zehirlenmesine kadar, herhangi bir önemli enfeksiyon kapmaya veya titremeye neden olmaktadır. Karın veya mide titremesi ve aşağıdaki şiddetli enfeksiyon veya sepsis semptomları yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın.

 • Yüksek ateş
 • Baş dönmesi
 • Yüksek ve hızlı kalp atışı
 • Nefes almada zorluk

3. Böbrek taşı

Böbrek taşları, yan(lar)da keskin ağrı olduğu kadar titreme ile de ilişkili değildir. Ayrıca, özellikle böbreklerinizdeki bir enfeksiyonla ilişkiliyse, böbrek taşları ile titreme yaşayabilirsiniz.

Böbrek taşları, kalsiyum gibi vücudunuzda birikebilen çeşitli maddelerden oluşan kristal kütleleridir. Bu taşların çıkması acı verici olmaktadır. Ve hatta yaralanmaya neden olabilir veya böbreklerinizden idrar akışını engellemektedir.

4. Gastroparezi

Bu, mideniz normalden daha yavaş çalışmaya başladığında gelişen bir durumdur. Bu, aşağ

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir Saraçoğlu

İlk olarak birçok doktor bu konu ile alakalı tedavi yollarını ve çözümlerini açıklamaktadır. Fakat Doktor Saraçoğlu’nun çözümleri her zaman daha çok merak edilmiştir. Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir Saraçoğlu, Nane limon ve mercanköşkü önermektedir. Karında egzersize bağlı üşüme hissi teoride zararsız olsa da, bu his devam ederse veya başka semptomlarla birlikte ortaya çıkarsa, bir sağlık uzmanına randevu ayarlamak isteyebilirsiniz. Bu belirtiler şunları içerebilmektedir:

 • Yüksek ateş
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Azalmış idrara çıkma
 • Azalmış bağırsak hareketleri

Yukarıda listelenen koşulların çok çeşitli nedenleri vardır. Midede egzersize bağlı üşüme hissi için gerçekten bir tedavi yoktur. Çoğu durumda, bu bir kan akışı ve soğuğa duyarlılık meselesi gibi görünmektedir.

Ayrıca Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar ile alakalı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Midesini Üşüten Bebeklere Ne İyi Gelir?

Bu tarz rahatsızlıklarda başlıca sorun ishal ve haliyle su kaybıdır. Bu yüzden vücuda bolca sıvı alması gereken bebeklere normalde aldığından daha fazla sıvı vermelisiniz ve vücudun ihtiyacı olan tuz ve suyu da sağlamış olacaksınız. Bunun yanında Midesini Üşüten Bebeklere Ne İyi Gelir? Aşağıda bulabilirsiniz:

 • Meyve sebze tüketimi
 • Bol miktarda sıvı alınması
 • Nane çayı
 • Bol miktarda uyku

Bebeklerde Mide Bulantısı İçin Şurup

Ebeveynler bebeklerinin mide bulantısı yaşadıklarında hangi ilacı kullanmaları gerektiğini bilmemektedirler. Bu sebeple de çocuklarının sorunlarına çözüm bulamamaktadırlar. Doktorlarımız da Volpan gibi ilaçlar yazarak Bebeklerde Mide Bulantısı İçin Şurup önermektedirler. Sizler ne olursa olsun doktorunuza sorup ilaçları öyle almalısınız. Çocuğunuzun sağlığı açısından buna dikkat etmelisiniz.

Karın Bölgesinde Soğukluk Hissi konusu ile alakalı sıkça sorulan sorular ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Mide Üşütmesi ile alakalı bilgilendirici bir video da sizlerle:

https://www.youtube.com/watch?v=xyuym8xuJz0

Dilerseniz Hastalıklar kategorimizdeki diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Midede Soğukluk Hissi yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın