Ana Sayfa - Hastalıklar - Migren Üşüme Yapar mı?

Migren Üşüme Yapar mı?

Amerikan Migren Vakfı’na göre, migren dünyadaki her 7 kişiden 1’ini etkileyen, dünyadaki en çok engelleyici hastalıklardan biridir.

Migren atakları, ışık hassasiyetinden baş dönmesine ve daha fazlasına kadar çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazı insanlar vücut titremesi bile yaşarlar. Bunlar büyük olasılıkla beyninizde bir migren atağı gelişirken meydana gelebilecek değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Migreni Olanlar Üşür mü? Migren Üşüme Yapar mı?

Migren titremelerinin arkasındaki bilimi ve ayrıca titremenin diğer olası nedenlerini ve evde migren ve migren semptomlarının nasıl tedavi edileceğini keşfetmek için okumaya devam edin.

Migren çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Bunların çoğu kişiden kişiye değişir. Migren atağı sırasında sık görülen semptomlar şunları içerebilir:

 • zonklama veya nabız atan ağrı
 • başın farklı bölgelerinde ağrı
 • baş dönmesi veya baş dönmesi
 • mide bulantısı ya da kusma
 • ışığa ve sese duyarlılık

Migren Olanlar Gerçekten Üşür mü?

Bazı insanlarda titreme, migren bölümünün herhangi bir aşamasında migren semptomu olarak gelişebilir. Titreme, migren atağının gelişmesinden birkaç saat, hatta birkaç gün önce gelebilir.

Vücut titremelerinin migren ataklarıyla nasıl bağlantılı olabileceğini anlamak için öncelikle migrenin beyni nasıl etkilediğini anlamak faydalı olacaktır.

2018 araştırmasına göre migren beyinde hem yapısal hem de işlevsel değişikliklere yol açabiliyor. Bilim adamları, beynin belirli alanları ve nöronlarının yanı sıra beynin dışındaki sinirlerde de değişiklikler gözlemlediler. Ek olarak, araştırmacılar belirli moleküllerin ve reseptörlerin de migren gelişimi ile ilişkili olabileceğini bulmuşlardır.

Ancak migrenle ilgili beyindeki değişiklikler terleme, titreme veya vücut titremesi gibi semptomlara nasıl yol açabilir? 2015 yılında yapılan bir incelemede araştırmacılar, migren semptomlarının çoğunun beynin çeşitli bölgelerinden kaynaklandığını varsaydılar. Bunlar şunları içerir:

 • hipotalamus
 • beyin sapı
 • korteks

Araştırmacılar, beynin bu bölgelerindeki nörolojik değişikliklerin, migren atağından önceki aşamalarda ortaya çıkan semptomlara neden olduğunu düşünüyor.

Çoğu insan vücut ısısı düştüğünde titreme veya titreme yaşar ve vücut ısısı hipotalamus tarafından kontrol edilir. Bir 2020 araştırması ayrıca, kronik migreni olan kadınların soğuk elleri veya ayakları olduğunu bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bu büyük olasılıkla migren atakları ile meydana gelen kan damarı değişikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Ek olarak, serebral korteks kas hareketinde yer alır ve titreme, kasların istemsiz olarak gerilmesi ve gevşemesinin sonucudur. Titreme, hipotalamustaki aktivite ile daha yakından bağlantılı olmasına rağmen, serebral korteks, vücudunuzdaki üşüme gibi hisleri algılama şeklinizde hala bir rol oynar.

Sonuç olarak, beynin bu bölgelerindeki değişiklikler, diğer birçok semptomun yanı sıra, bazı kişilerin migren atağı sırasında titreme hissetmesine neden olabilir.

Migren semptomları, hem akut ilaçlar hem de profilaktik (koruyucu) ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli farklı ilaç seçenekleriyle tedavi edilebilir.

Akut ilaçlar, bir migren atağı başladıktan sonra semptomların hafifletilmesine yardımcı olur ve şunları içerebilir:

 • ağrı ve iltihabı hafifleten ağrı kesiciler
 • ağrıyı hafifletmek için kan damarlarını daraltan ergotaminler
 • ağrı ve iltihabı hafifletmek için kan damarlarını daraltan ve serotonin seviyelerini değiştiren triptanlar
 • geleneksel ağrı kesiciler yeterince güçlü olmadığında ağrıyı hafifleten opioidler

Profilaktik ilaçlar, kronik migreni olanlar için migren önlemenin önemli bir parçasıdır ve şunları içerebilir:

 • Migrenle ilgili belirli bileşikleri bloke etmek için antikor tedavisi kullanan CGRP antagonistleri
 • epinefrinin (adrenalin) etkilerini bloke eden ve kan damarlarını genişleten beta blokerler
 • kan damarı kasılmasını ve genişlemesini düzenleyen kalsiyum kanal blokerleri
 • beyindeki nörotransmitter seviyelerini değiştiren antidepresanlar
 • beyindeki sinirleri sakinleştiren antikonvülsanlar

Genel olarak, migren semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olan herhangi bir ilaç – ister bir ataktan önce ister bir atak sırasında – aynı zamanda, bunları yaşarsanız, titremeyi hafifletmeye yardımcı olmalıdır.

Migren atakları veya titreme gibi diğer migren semptomları yaşıyorsanız, denemeyi düşünmeniz gereken bazı ev ilaçları burada.

Migren için evde yapılabilecek ilaçlar

Son araştırmalar, migren önlemenin başarılı olduğunda atak sıklığını yüzde 50’ye kadar azaltabileceğini düşündürmektedir. İlaçlar rahatlama bulmanıza yardımcı olabilir, ancak migren ataklarınızın sıklığını ve şiddetini azaltmak için yaşam tarzı değişikliklerini de düşünebilirsiniz. Bunlar şunları içerebilir:

 • Diyet değişiklikleri yapmak. Migren için yaygın diyet tetikleyicileri arasında iyileştirilmiş etler, çikolata, peynir ve süt ürünleri, alkol ve bazı meyveler sayılabilir. Bu yiyecekleri migren dostu alternatiflerle değiştirmek migren atak sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Diyetinize zencefil ve magnezyum gibi belirli yiyecekleri eklemek de migren sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Rahatlatıcı faaliyetlerde bulunmak. Stres, migrenli birçok insan için ortak bir tetikleyicidir, bu nedenle rutininize stres giderici aktiviteler eklemek migreni önlemeye yardımcı olur. Yoga ve masaj terapisi gibi hafif egzersizler ve aktiviteler, günlük stres seviyelerinin azaltılmasına ve migren ataklarının sıklığının azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Alternatif ilaçlar düşünüldüğünde. Bazı insanlar alternatif yöntemlerle migren semptomlarından kurtulduklarını bildirmiştir. Akupresür ve aromaterapi gibi alternatif tedaviler migren ağrısını yönetmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, humus ve butterbur gibi bazı bitkisel takviyeler migren semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Soğuk algınlığı için evde yapılabilecek ilaçlar

Genel olarak, ciddi bir duruma eşlik etmeyen titreme için ev ilaçları ilk tedavi seçeneği olarak kabul edilir. Bununla birlikte, altta yatan nedene bağlı olarak bazı tedavilerin diğerlerinden daha iyi çalıştığını görebilirsiniz.

Migren ataklarınıza genellikle titreme eşlik ediyorsa, altta yatan migreni tedavi etmek bu semptomu azaltmaya veya hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olmalıdır. Titreme ve baş ağrılarınızın viral enfeksiyon veya ilaç kullanımı gibi başka bir altta yatan nedeni varsa, bazen reçetesiz veya reçeteli ilaçlar semptomları geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, evde yapılan tedavilerle geçmeyen veya zamanla kötüleşen titreme yaşıyorsanız, daha fazla test için bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Migren atakları, titreme de dahil olmak üzere çok çeşitli semptomlarla gelebilir. Bu semptomların çoğu migrenle yaşayan insanlar için güçten düşürücü olabilir.

Bazı durumlarda, migren atağı öncesinde veya sırasında beyinde meydana gelen değişiklikler üşümelere neden olabilir. Diğer durumlarda, baş ağrısına eşlik eden titreme, daha ciddi bir altta yatan durumu gösterebilir.

Titremelerinizin migren ataklarınızın bir belirtisinden daha fazlası olabileceğinden endişe ediyorsanız, endişelerinizi tartışmak için mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurun.

Bu yazılara da bakın.

Migreni Geçiren Burun Spreyleri Nelerdir? İşe Yarıyor mu?

Çok Üşüyorum. Ne Yapmalıyım? Vücut Isısı Nasıl Yükseltilir?

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın