Ana Sayfa - Genel Sağlık - Boğaz Reflüsü Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Boğaz Reflüsü Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Sık görülen boğaz sorunları arasında olan boğaz reflüsü sanılanın aksine boğazdan değil mideden kaynaklanan bir sorundur. Boğaz reflüsü ciddi sorunlara yol açabilen bir sorun olduğundan önceden önlem almak ve gerekli tıbbi yardımı sağlamak oldukça önemlidir.

Boğaz Reflüsü Nedir?

Boğaz reflüsü tanımı itibariyle midede üretilmiş olan asidin yemek borusundan yukarıya çıkarak burada kötü bir tat bırakmasıdır. Özellikle belirtileri arasında boğaz ağrısı ve tahriş olan gırtlak bulunmaktadır. Herkeste görülebilen bu rahatsızlık özellikle yaşlı kişilerde daha sık görülür. Bunun yanında kötü beslenenler, sürekli olarak sıkı giysiler giyenler, fazla kiloya sahip olanlar ve aşırı stres yaşayanlar boğaz reflüsü ile sık karşılaşırlar.

Boğaz reflüsünün oluşumunda ise yemek borusundaki kaslar etkili olurlar. Yemek borusunun iki ucunda kas halkaları bulunur. Normal durumlarında bu türden kas halkaları midenin içeriğini mide kısmında tutmaktadırlar. Fakat boğaz reflüsü olunduğunda kas halkaları doğru şekilde çalışmamaktadır. Mide asidi de boğazın arkasına, gırtlak ve burun solunum yolunun arkasına geri dönecektir. Mide asidine maruz kalınması kronik bir hal aldığında korunaklı olmayan bölgelerde çeşitli ağrı ve iltihapların olmasına neden olur. Sessiz reflü olarak da adlandırılan boğaz reflüsü bebeklerde de yaygın olarak görülür. Ancak bebekler için endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü bebeklerin henüz kas gelişimleri tamamlanmamıştır. Kas gelişimlerinin yanında yemek borularının da kısa olması reflünün yaygın olarak bebeklerde görülmesine neden olur.

Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Boğaz reflüsü belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ses kısıklığı,
  • Kronik haldeki öksürük,
  • Astım hastalığı,
  • Gürültülü şekilde nefes alma,
  • Beslenme, tükürme ve soluma gibi durumlarda sorun,
  • Kilo almakta sorun yaşanması,
  • Aşırı boğaz temizliği,
  • Kalıcı görülen öksürük,
  • Ses kısıklığının yaşanması,
  • Boğazda tekrarlayan ve yumru olarak beliren durumlar boğaz reflüsü belirtileri arasında yer alırlar.

Bunun yanında geniz akıntısı, yutma sorunları, nefes alıp vermekte güçlük, boğaz ağrısı gibi belirtiler de yaygın olarak görülen semptomlardır.

Boğaz Reflüsü Teşhisi Nasıl Koyulur?

Boğaz reflüsü teşhisi için tıbbi muayene gerekir. Özellikle bu durum kronik bir hal aldıysa mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi halde daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilecektir. Ses tellerinin altındaki alanın daralması, kalıcı orta kulak sıvısı birikimi ve sürekli tekrarlayan kulak enfeksiyonları en yaygın şekilde görülen belirtiler arasında bulunur. Bu türden rahatsızlık yaşamamak için gerekli tıbbi tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Teşhis işlemleri ise genelde acısız ve kolay şekilde yapılmaktadır. Çeşitli test ve görüntüleme cihazları ile reflü tespit edilerek doğu tedavi yöntemleri uygulanır.

Boğaz Reflüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz reflüsü tedavisi için kronik bir hal almadıkça kendiliğinden geçmesi beklenir ve buna yönelik olarak çeşitli yöntemler tavsiye edilir. Kilo vermek, sigarayı bırakmak, alkol tüketmemek etkili yöntemlerdir. Bu durumda da geçmemesi halinde ilaç tedavisi uygulaması yapılacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Boğaz reflüsü kimlerde görülür?

Genellikle orta yaş ve üstü kişilerde görülür.

Boğaz reflüsü çabuk geçer mi?

Doğru yöntemler ile kısa sürede tedavi etmek mümkündür.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın