Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Diyabet (Şeker Hastalığı) Kilo Aldırır mı Yoksa Kilo Verdirir mi?

Diyabet (Şeker Hastalığı) Kilo Aldırır mı Yoksa Kilo Verdirir mi?

Diyabeti, Şekeri olan kişiler kilo alacaklarını mı yoksa kilo vereceklerini mi hep merak ederler. Bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık. Keyifli okumalar

Çoğu durumda, kilo kaybı, diyabeti önleme ve yönetme yolları listesinde üst sıralarda yer alır. Kilo vermek kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, yüksek tansiyon riskini azaltır, kan şekeri düzeylerini korur, insülin direncini azaltır ve daha fazlasını yapar.

Ancak bazen, öncelikle Tip 1 diyabet vakalarında kilo kaybı beklenmedik, anormal ve endişe nedeni olabilir.

Neyse ki, diyabetin nasıl kilo kaybına neden olabileceğini, neye bakılması gerektiğini ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısına ne zaman başvurulacağını bilmek, hastalığı yönetmek ve sağlıklı kalmak için uzun bir yol kat edebilir.

Diyabet kilo verdirir mi?

Evet diyabet kilo vermenize neden olabilir. Diabetes mellitus, vücudun glikozu enerjiye dönüştürmesine yardımcı olarak kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insüline tepkisini ve / veya üretimini azaltır. Hücreler bu dönüşümü gerçekleştirmek için yeterli insülin oluşturamaz veya kullanamazlarsa, vücudun açlıktan öldüğünü düşünebilir ve bunun yerine enerji için kas ve vücut yağını tüketmeye başlayarak ani kilo azalmasına neden olabilir. Tip 1 diyabet vakalarında bu çoğu zaman meydana gelir, ancak Tip 2 diyabet de açıklanamayan kilo kaybına neden olabilir.

Kilo vermek için ortak bir çaba sarf etmeyen ancak yine de tartının üzerinde dururken tutarlı düşüşler gören herkes not almalıdır. Bu tür açıklanamayan kilo kaybı, teşhis edilmemiş diyabetin bir işareti olabilir. Ayrıca tiroid sorunları, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, kanser ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi başka durumdan da kaynaklanabilir. Kesin olarak bilmenin tek yolu bir sağlık uzmanını ziyaret etmektir.

Çalışmalar, metformin gibi bazı diyabet ilaçlarının da birkaç yıl içinde kilo kaybına neden olabileceğini ve bu kilo kaybını sürdürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. İştahı azaltan ve kilo kaybına neden olabilecek diğer diyabet ilaçları arasında Byetta ve Victoza bulunur.

Diyabet için ne zaman doktora gidilmelidir?

Bazen vücut ağırlığı doğal olarak dalgalanabilir, o halde birisi ne zaman endişelenmeli? Genel fikir birliği, altı ila 12 aylık bir dönemde vücut ağırlığında istem dışı %5 veya daha fazla düşüşün anormal olduğu yönündedir.

NY Nutrition Group CEO’su Lisa Moskovitz, “Ani kilo kaybı, kan şekeri seviyelerinin yükselmesinin veya kontrolsüz bir şekilde azalmasının bir işareti olabilir” diyor. “Kasıtlı olarak kilo vermiş olsanız da vermeseniz de, haftada iki ila üç kilodan fazla herhangi bir kayıp sağlık uzmanınıza bildirilmelidir.”

Diğer taraftan obezite, Tip 2 diyabet için önemli bir risk faktörüdür. Vücut kitle indeksi (BMI) 30 veya daha yüksek olan kişiler genellikle daha yüksek bir insülin direncine sahiptir ve bu da potansiyel olarak Tip 2 diyabete yol açar. Her obezite vakası diyabete yol açmaz, ancak kesinlikle onu geliştirme şansını artırır. Bunun da ötesinde, obezite, zaten sahip olan herkes için diyabet semptomlarını şiddetlendirebilir.

Bu nedenle, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve diyetisyenler genellikle diyabetli veya prediyabetli hastalar için diyetler veya kilo verme programları geliştireceklerdir. Bu programlar genellikle hastaların sağlıklı bir kiloya ulaşmasına ve bu kiloda kalmasına yardımcı olarak Tip 2 diyabet riskini veya şiddetini azaltan yemek planlarını ve fiziksel aktivite rutinlerini içerir. Tipik olarak bu, hastanın mevcut yeme ve egzersiz alışkanlıklarını analiz etmeyi ve ardından kişisel kilo verme hedeflerine ulaşmaya yardımcı olacak pratik yaşam tarzı değişikliklerini düzenlemeyi içerir.

Diyabetli kişiler nasıl beslenmeli?

Diyabetli kişiler ani, açıklanamayan kilo kaybı yaşayabilseler de, bu en yaygın sonuç değildir. Esas olarak, tüm diyabet vakalarının yalnızca %5 ila%10’unu oluşturan Tip 1 diyabet vakalarında görülür. Daha sık olarak, tam tersi olur – kilo vermek bir mücadeledir. İnsülin direnci, daha yüksek insülin seviyelerine yol açar, bu da açlığı ve aşırı yemeyi artırabilir. Ve insülin tedavisi sırasında vücut yağ olarak daha fazla glikoz depolar. Her iki durum da kilo alımına veya en azından kilo yönetiminde daha fazla zorluğa yol açabilir.

Tip 2 diyabetin tedavisi olmasa da, diyet ve fiziksel aktivite yoluyla sürekli kilo kaybı bunu tersine çevirebilir (ihtiyaç duyulan gerçek ağırlık miktarı değişir). Bu, diyabetin sonsuza dek ortadan kalktığı anlamına gelmez. Basitçe, hastalığın remisyonda olduğu ve hastanın sağlıklı kan şekeri seviyelerini koruduğu anlamına gelir, ancak semptomlar her zaman geri gelebilir.

En büyük soru şudur: Şeker hastalığınız varsa kilo vermenin en iyi ve en güvenli yolu nedir? Sağlıklı olmayan pek çok hevesli diyet vardır. Elbette, bir hafta havuç suyundan başka bir şey tüketmek muhtemelen kilo vermeye yardımcı olacaktır, ancak muhtemelen uzun vadede en sağlıklı seçenek değildir. Kişiselleştirilmiş, çok yönlü bir diyet yemek, porsiyonları yönetmek ve düzenli egzersiz yapmak genellikle daha iyidir. Daha etkili olabilecek bazı diyabet kilo verme seçenekleri şunlardır:

Düşük kalorili diyetler: Bu, zaman içinde test edilmiş bir kilo verme yaklaşımıdır. Her gün bir kalori açığı kilo kaybına neden olur. Tipik olarak, bu kalori alımını erkekler için günde 1.200 ila 1.600 ve kadınlar için günde 1.000 ila 1.200 ile sınırlar. Ama aynı zamanda doğru kalorileri yemekle de ilgilidir – yeterli sebze, meyve, protein ve karbonhidrat içeren dengeli bir diyet. Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, düşük kalorili bir kilo yönetimi programına katılan Tip 2 diyabetli kişilerin %45,6’sının bir yıl içinde remisyon sağladığını gösterdi.

Çok düşük kalorili diyetler (VLCD’ler): VLCD’ler, hastayı günde 800 kalorinin altında sınırlayan daha yeni bir eğilimdir. Bu zor, ancak 2019 çalışmasında, günde 600 kaloriden daha az VLCD kullanan diyabet hastaları sadece iki haftada “glisemik kontrolde hızlı iyileşme” gösterdi ve %79’u sekiz ila 12 haftada remisyon elde etti.

Belirli gıdalardan kaçınmak: Özellikle işlenmiş tahılları, tam yağlı süt ürünlerini, doymuş veya trans yağları yüksek yiyecekleri ve ilave şeker veya tatlandırıcı içeren yiyecekleri büyük ölçüde azaltmayı veya kesmeyi önerebilir. Bu besinler kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir ve yağ alımını artırabilir.

Porsiyon kontrolü: Bu oldukça açıklayıcıdır. Aşırı yemek, diyabet bakımı için zararlı olan kilo alımına neden olabilir. Hastaların yolunda gitmesine yardımcı olmak için diyetisyenler genellikle sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretirken şeker ve yağ alımını azaltmak için dengeli bir yemek planı oluşturur.

Düzenli egzersiz: Egzersiz, kan şekerini düşürebilir ve egzersizden sonraki 24 saate kadar insülin duyarlılığını artırabilir. Ancak, Amerikan Diyabet Derneği’ne (ADA) göre bu egzersizin yoğunluğuna ve süresine bağlıdır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, diyabeti tedavi ederken hastanın yemek planıyla eşleştirmek için bir egzersiz rutini oluşturabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın