Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı Neden Olur? – Yanma ve Tahriş!

Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı Neden Olur? – Yanma ve Tahriş!

Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı Neden Olur? sorusunun cevaplarını sizlerle paylaşacağız. Tıbben yemek borusu olarak bilinen boğazınız, ağzınızdan midenize yiyecek ve su taşıyan uzun, dar bir tüptür. Yemek borusu ayrıca onları kusmuk şeklinde midenizden uzaklaştırır. Kusmanın birçok nedeni vardır ve hatta bazıları amaçlıdır. Sebep ne olursa olsun, tekrar tekrar veya hatta bir kez kusma ağrılı olabilir.

Midenizi rahatsız edebilecek bazı hastalık veya diğer durumlarda, boğazınız kusma için bir çıkış yolu olarak hizmet eder. Kustuğunuzda, yediğiniz veya içtiğiniz şey yemek borusundan geri çıkmaya zorlanabilir. Midenizin içerdiği doğal asitler ve enzimler, yiyecekleri sindirmeye yardımcı olabilir.

Kusmadan sonra boğaz ağrısı neden yaşanır veya kustuktan sonra yutkunma zorluğu çekmenin ne anlama gelebileceğini ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini anlatıyoruz. Hadi yazımızın devamına geçelim.

Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı Nedenleri

Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı
Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı

Yemek borusu güçlü ama aynı zamanda hassastır. Ulusal Kanser Enstitüsü’ndeki uzmanlar, yemek borusunun düz kas katmanlarından ve mukoza zarlarıyla kaplı bir iç katmandan oluştuğunu söylüyor. Bu katman, daha sert yiyecekleri ağzınızdan midenize geçirmeye yardımcı olacak kadar serttir, ancak ona zarar vermesi de kolaydır.

Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı meydana gelebilir ve boğaz tahrişine neden olabilir. Aşağıda bu ağrının yaygın nedenlerinden bazıları verilmiştir.

Mide Sıvıları

Mide asitleri, midenizdeki yiyecekleri sindirim için parçalamaya yardımcı olan çok güçlü asitlerdir. Yanlış yerlerde, bu asitler bir dizi soruna neden olabilir. Dişlere ve kemiklere bile zarar verebilirler.

Mideniz çok fazla asit ürettiğinde veya mide ile yemek borusunu ayıran kapakçıklarda sorun olduğunda, mide asitleri boğazınızda kabarcıklar halinde dolabilir. Bu asitler yemek borunuzu kaplayan dokuyu aşındırabilir veya zarar verebilir.

Bir kusma nöbetinden sonra, kusmuğun taşıdığı mide asitleri ile birlikte kusmanın gücünden dolayı kusmadan sonra boğaz ağrısı hissedebilirsiniz. Bu etkiler 2022 araştırma incelemesinde incelenmiştir. Tekrarlanan kusma atakları bu hasarın seviyesini artırabilir. Bu ataklar bulimia gibi durumlardan veya kemoterapi gibi ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

Sık mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığınız (GÖRH) varsa, sindirim sisteminizin farklı kısımlarını ayıran yapılar düzgün çalışmaz. Bu, asidin boğazınız gibi ait olmadığı bölgelere geri akmasına neden olabilir. Reflü olarak bilinen bu boğaza sızma, rahatsız edici ve kalıcı etkilere neden olabilir.

Enflamasyon

Özofajit ve gastrit, boğaz veya midenin iltihaplanabileceği durumlardır. Özofajit ile boğaz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı iltihaplanır:

Gastrit doğrudan boğaz ağrısına neden olmaz, ancak yemek borusuna zarar verebilecek mide bulantısı ve kustuktan sonra yutkunma zorluğu hastalığına neden olur.

Bu tarz yazılarımız genel sağlık kategorisi altında değerlendirilmektedir. İsterseniz bağlantıya tıklayıp daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Barrett’s Yemek Borusu

Kustuktan sonra boğaz ağrısı neden olur diyorsanız bir diğer sebep Barrett’s Yemek Borusudur. Boğazınızdaki hassas dokuların güçlü mide asitlerine tekrar tekrar maruz kalması yemek borunuzu oluşturan hücreleri kalıcı olarak değiştirir.

Bağırsakları kaplayan hücreler, güçlü mide asitlerine maruz kalmaya alışkındır. Ama boğazındaki astarı oluşturan hücreler öyle değil. Zamanla ve mide asitlerine tekrar tekrar maruz kaldıkça boğazınızı kaplayan dokular değişmeye başlar. Sonunda, bu hücreler tipik olarak boğazda bulunan hücreler yerine bağırsaklardaki hücrelere benzemeye başlar.

Bu hücreler değiştiğinde, bir dereceye kadar Barrett yemek borusu gelişir. Bu hücreler değiştiğinde ortaya çıkan durum budur. Barrett’s özofagusu, kaç hücrenin değiştiğine bağlı olarak farklı derecelerde ciddiyete sahiptir. Ancak bu durumla ilgili daha ciddi endişe, yemek borusu kanseri geliştirme riskinin artmasıdır.

Barrett’s özofagusunun diğer semptomları şunları içerir:

 • Göğüs ağrısı
 • Kan kusması veya kahve telvesine benzeyen kusma
 • Yutma zorluğu
 • Siyah, katranlı veya kanlı dışkıları geçmek

Barrett’s özofagusunu teşhis etmek için doktorunuz boğazınızdan bir doku örneği almayı içeren bir biyopsi yapacaktır. Doktor daha sonra hücrelerinizin ne kadar hasar gördüğüne bağlı olarak durumunuzu teşhis edecektir. Tedavi seçenekleri genellikle diyet planlaması ve kilo yönetimi gibi yaşam tarzı değişikliklerine odaklanır, ancak durumunuz daha şiddetliyse daha fazla tedaviye ihtiyacınız olur.

Fiziksel Gözyaşları

Kusma eylemi yoğun ve güçlüdür. Mide asitleri kusmanın neden olduğu hasarda bir etken iken, bu kuvvet başka bir etkendir.

Kusma, sindirim sisteminizdeki birçok yapıyı içerir. Kustuğunuzda, bu yapılar kasılır ve yemek borusu gibi organlarda fiziksel yaralanmalara veya yırtılmalara yol açabilecek negatif basınç oluşturur. Spesifik yere ve nedene bağlı olarak, kusmadan kaynaklanabilecek birkaç tür fiziksel gözyaşı vardır. Bunlardan ikisi:

 • Boerhaave sendromu. Bu, 2021 çalışmasına göre yemek borusu üzerindeki artan basınç – genellikle kusmanın bir sonucu olarak – yemek borusunun yırtılmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Özofagus perforasyonu olarak da adlandırılmaktadır. Bu tıbbi bir acil durumdur ve acil tedavi gerektirir. Semptomlar, kusma, göğüs ağrısı ve deri altı amfizem olarak bilinen deri altında kabarcık veya havayı içerir.
 • Mallory-Weis sendromu. Özofagus rüptürüne benzer şekilde, Mallory-Weiss sendromunda meydana gelen gözyaşlarına, 2021’de yapılan bir çalışmada gösterildiği gibi, kuvvetli kusma neden olur. Bu da kustuktan sonra boğaz tahrişi yaratabilmektedir. Artan basınç yemek borusuna zarar verir, ancak tam bir yırtılma yerine yırtılmalara neden olur. Bu yırtıklardan kaynaklanan kanama kendi kendine durabilir ancak aynı zamanda acil tedavi veya onarım gerektirir.

Kustuktan sonra boğaz yanması hissediyorsanız, altta yatan daha ciddi bir durumla bağlantılı olmadıkça, genellikle tıbbi bir sorundan daha fazla rahatsızlık veya rahatsızlıktır. Sebebe bağlı olarak boğaz ağrısını tedavi etmek için çeşitli seçenekler deneyebilirsiniz.

Doğal İlaçlar

Kusmadan sonra boğaz tahrişi nedeni ister mide ekşimesi, ister mide reflüsü veya diğer rahatsızlıklar olsun, kendinizi daha rahat ettirmek için evde bazı yatıştırıcı, doğal ilaçları deneyebilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

 • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak
 • Bal
 • Limon
 • Sıcak sıvılar veya çaylar
 • Artan sıvılar

Reçetesiz (OTC) Tedavi

Doğal ilaçlar yardımcı olmuyorsa, ağrınızı hafifletmek için bazı OTC ilaçlarını deneyebilirsiniz.

OTC denilen ilaçlar basitçe reçetesiz ilaçlar olarak bilinmektedir. Hekim kontrolüne gerek duyulmadan ihtiyaçları çözmeye yarayan eczaneden doğrudan alınan ilaçlardır.

Kustuktan sonra bademcik şişmesi durumunuz varsa, ibuprofen gibi bazı ağrı kesicileri kullanmanın riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Mide ekşimesi ve reflünün neden olduğu boğaz ağrısını azaltmak için bir dizi OTC antasit yardımcı olur.

Reçete ve Tıbbi Tedavi

Kustuktan sonra boğaz ağrısına ne iyi gelir diyorsanız yazımızın devamını okuyun. Boğaz ağrınıza veya kusmanıza daha şiddetli bir durum neden oluyorsa, doktorunuz size aşağıdakiler için tasarlanmış ilaçları reçete eder:

 • Kontrol kusma
 • Asit reflü yönetmek
 • Ağrı gidermek

Bunlar kusma şiddetinizi hafifletecektir. Ağrı, gözyaşı da dahil olmak üzere kusmanın neden olduğu hasardan kaynaklanıyorsa, onu düzeltmek için ameliyat gerekir. Bazı durumlarda, hatalı bir kapakçıktan gelen geri akış reflü, kusma ve boğaz ağrısına yol açıyorsa, midenizdeki bir valfi onarmak için ameliyat olmanız gerekir.

Bazen kusmaya ve sonuçta boğaz ağrısına neden olan sorunlar önlenemez. İşini yapamayan mide kapakçıkları ile doğduysanız veya kansere yakalanıp kemoterapiye ihtiyaç duyuyorsanız bu durumlar önlenemez.

Tıbbi Acil Durum

Kustuktan sonra boğaz ağrısı 112’i arayın veya en yakın acil servise gidin:

 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Kan kusmak

Kusma fiziksel ve kimyasal olarak yoğun bir süreçtir. Kusma sırasında boğazınızdan geçen kuvvet ve asitler boğaz ağrısına ve daha ciddi hasara neden olur. Kusarken boğazın yırtılması gibi hissettirir. Kustuktan sonra boğazınızda kalıcı ağrı varsa veya sık sık kusma ve boğaz ağrınız olduğunu fark ederseniz, ciddi komplikasyonları veya kronik rahatsızlıkları ekarte etmek için bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Doğal ilaçlar kısa süreli kusma ataklarından sonra boğaz ağrısı için kısa süreli rahatlama sağlar, ancak bu sorunlar ortadan kalkmazsa, bunları bir doktorla görüşün.

Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kustuktan Sonra Boğaz Ağrısı ile alakalı sıkça sorulan sorular sizin için aşağıda derlenmiştir. Ve cevaplanmıştır:

Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi almak isterseniz alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Son olarak Sağlıklı Bireyler bağlantısından da ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın