Ana Sayfa - Kadın - 40 Yaşında Botoks Yaptırılır mı?

40 Yaşında Botoks Yaptırılır mı?

40 yaşında botoks yaptırmak özellikle cildin pürüzsüz görünümünü kaybetmesi üzerine en sık tercih edilen estetik uygulamaları arasında öne çıkar. 40’lı yaşlara gelindiğinde kırışıklıklar özellikle mimiklerini fazla kullanan kişilerde derinleşir. Bu durumu gidermek için ise botoks uygulaması yapılması gerekir.

40 Yaşında Botoks Uygulaması

40 yaşında botoks uygulaması aslında geç kalınan bir yaş değil, ideal yaş aralığını oluşturur. 40’lı yaşlarda kırışıklıklar yüzde derinleşmeye ve estetik açıdan da kötü bir görünüm oluşturmaya başlar. Yaşlanmaya bağlı olarak cilt hücrelerinin yenilenme süreci de yavaşlamaktadır. Ayrıca cildin kolajen ve elastin lifleri de daha hızlı şekilde parçalanacaktır. Kök hücre sayısında da hızlı şekilde azalma yaşandığından yeni büyüme faktörleri ve onarım faaliyetleri açısından hücrelerin sayısında düşüş görülmektedir.

Bu yüzden pek çok kişi için 40’lı yaşlarda görülen kırışıklıkların giderilmesi için botoks uygulaması ideal bir yöntem olarak öne çıkar. Kırışıklar bu yaşlarda kaslar hareket etmenden de görünür hale geldiğinden uygulamanın dikkatli ve titiz yapılmasına da özen gösterilmesi gerekir.

40’lı Yaşlardan Önce Botoks Yapılır mı?

40’lı yaşlardan önce botoks uygulaması da yapılabilmektedir. Ancak genelde 40 yaş altında botoks görülmemesinin sebebi yapılan kötü uygulamalar ve yanlış duyumlardır. Mimikleri tamamen dondurmak veya ifadesiz yüz hareketi gibi sonuç ya da duyumlar botoksa karşı mesafeli yaklaşıma yol açmaktadır. Bu durumda güven duyulacak olan hekimlerin seçilmesi ve sonuca da bu kapsamda bakılması önem taşır.

Aynı zamanda yaşam tarzı, alkol tüketimi, stresli yaşam gibi noktalar da 40’lı yaşlara gelinceye kadar kırışıkların sık bir şekilde çıkmasında etkili olacaktır. Yaşam tarzı ciltte oluşan kırışıklar için son derece önemli etkiler yapar. Alkol tüketimi özellikle çok kötü etkiler yaratır. Sürekli olarak yüksek oranlarda alkol tüketmek cildin hızla yaşlanmasına, kırışmasına ve parlaklığını kaybetmesine yol açar. Aynı şekilde yoğun sigara tüketimi de ciltteki kırışıklıkları arttırır.

Ancak bu etmenler 40’lı yaşlara gelinceye kadar tam olarak görülmeyebilir. Fakat 40’lı yaşlarda, öncesinde kötü bir yaşam sürülmüşse etkileri kısa sürede kendisini belli eder. Bu yüzden kırışıklıklara 40’lı yaşlarda maruz kalmamak için öncesinde de botoks yaptırabilirsiniz.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın