Ana Sayfa - Genel Sağlık - Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar – Korkmayın!

Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar – Korkmayın!

Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar yazımız ile karşınızdayız. Öncelikle her bebeğin kakası kahverengi ve pürüzsüz olacak diye bir kaide yok değil mi? Kaka kakadır, değil mi? Konu bebek kakası olduğunda, aslında bir sürü normal renk ve doku var. Bu nedenle, bebek kakasında beyaz pütürler görürseniz, bilmeniz gereken ilk şey şudur: Panik yapmayın. Ayrıca genel sağlık ile alakalı merak ettikleriniz için bağlantıdan kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kakada Beyaz Parçalar Ne Anlama Gelir?

Kakada Beyaz Parçalar
Kakada Beyaz Parçalar

İlk olarak Kakada Beyaz Parçalar genellikle anne sütünüzden veya bebeğinizin formülündeki sindirilmemiş süt yağı parçalarıdır. Katı maddelerin girmesi gibi nispeten zararsız başka nedenler de olabilir. (Bazen beyaz parçalar, bir enfeksiyon gibi bir sorunun işareti olabilir, ancak buna daha sonra geleceğiz.) İşte bebeğinizin kakasının neden beyaz pıhtılara sahip olabileceği, ne zaman endişelenmeniz gerektiği ve bebeğinizin kakasının ilk veya iki yılda görünebileceği diğer yollar hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızın içerisinde paylaşılmıştır.

Bebek kakasında beyaz pütürler veya pıhtılar olmasının en yaygın nedenlerinden biri anne sütüyle beslenmeleridir. Beyaz şeyin aslında anne sütünden gelen sindirilmemiş süt yağı parçaları olduğu düşünülüyor. Başka bir teori, beyaz parçaların kıvrılmış fazla anne sütü proteinleri olabileceğidir.

Bebek Kakasında Beyaz Pütürler Neden Olur?

Bebek Kakasında Beyaz Pütürler
Bebek Kakasında Beyaz Pütürler

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin garip kakaları olabileceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Anne sütüyle beslenen yenidoğan kakası genellikle sarı hardal tohumu gibi görünür, ancak bebek büyüdüğünde beyaz kese gibi de görünebilir. Bebek Kakasında Beyaz Pütürler söylediğimiz gibi, süt yağı bebeğinizin midesinde her zaman tamamen parçalanmaz, bu da bebeğinizin dışkısında süzme peynir benzeri bir görünüm oluşturabilir.

Bu, anne sütüyle beslenen bebeklerde daha yaygındır çünkü anne sütü yüksek oranda yağ içerir. (Mama anne sütünden daha az süt yağına sahiptir, ancak daha nadiren formülle beslenen bebeklerde de olabilir.) Bebeğiniz anne sütü içiyorsa ve normal kakaları varsa – ve herhangi bir rahatsızlık veya hastalık belirtisi göstermiyorsa – suçlu sindirilmemiş yağ olabilir. Bebeğiniz katı yiyeceklere başladıysa, beyaz parçalar sindirilmemiş yiyecek parçaları olabilir. Çocuğun kakasında beyaz parçalar bunun bir sebebi olabilir.

Bebeklerin Kakasındaki Beyaz Parçaların Nedenleri

Bebeğiniz henüz çiğneme konusunda uzman değil ve mideleri her türlü yeni mutfağı nasıl tolere edeceğini anlamaya çalışıyor. Bu nedenle, bazı yiyeceklerin sindirim kanalından itilmeden önce tam olarak sindirilememesi şaşırtıcı değildir.

Enfeksiyon, bebeğinizin kakasındaki beyaz pıhtıların daha az yaygın bir nedenidir. Ancak viral, bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlar kakanın rengini ve dokusunu değiştirebilir. Bebeklerin Kakasında Beyaz Parçalar enfeksiyon kaynaklı olabilir bu nedenle aşağıdaki semptomlar çocuğunuzda var mı? Teyit edebilirsiniz.

 • 38°C’nin (100,4°F) üzerinde rektal sıcaklık şeklinde ateş
 • Sinirlilik halinin olması
 • Öksürük
 • Burun akması

Bebeğinizin kakası aniden renk ve doku değiştirirse ve başka semptomlar geliştirirse, çocuk doktorunuzu arayın.

Kakada Beyaz Parçalara Sebep Olan Semptomlar

Bebeğinizin kakasındaki beyaz parçalar ile gıda alerjileri arasında bir ilişki yoktur. Kakada Beyaz Parçaların bir diğer sebebi de süt alerjisidir. Bu varsa, büyük olasılıkla aşağıdakiler gibi başka semptomları da olacaktır:

 • Hırıltı
 • Kusma
 • Öksürme

Bir gıda alerjisi, belirli bir yiyeceğe karşı bir bağışıklık sistemi yanıtıdır ve bazı insanlar için hayati tehlike oluşturabilir. Bebeğinizde herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi varsa her zaman bir doktora danışın veya derhal bakım isteyin. Ayrıca doktorunuza bebeğimin kakasında beyaz parçalar var derseniz müdahalesi daha kolay olacaktır. Gıda alerjilerinde olduğu gibi, bazı insanlar bebeğin kakasındaki beyaz parçaların gıda intoleransı ile ilgili olduğunu düşünebilmektedir. Ancak gıda intoleranslarının veya hassasiyetlerinin bebeğinizin kakasında beyaz parçalara neden olduğuna dair bir kanıt yok. Bebeklerde gıda intoleransı belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Artan huzursuzluk veya sinirlilik
 • Artan gaz
 • Dışkıda mukus veya kan
 • İshal (sulu dışkı veya artan dışkı sıklığı)

Yine de, beyaz parçaları hoşgörüsüz görmemelisiniz. Yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen bebeğinizin doktoruna başvurun.

Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar

Aşağıda farklı zaman dilimlerine göre yorumladığımız semptomlar ve durumları inceleyiniz. Bebeğiniz hangi kategoride ise ona göre yorumlayınız. İyi teşhis yaptıktan sonra eğer şikayetiniz halen devam ediyor ise doktora başvurunuz. Anne sütünden olayı beyaz parçalar görülmektedir. Bunları aya göre inceleyiniz.

Yeni Doğan Bebek Kakasında Beyaz Parçalar

Yeni Doğan Bebek Kakasında Beyaz Parçalar
Yeni Doğan Bebek Kakasında Beyaz Parçalar

İlk doğduğunda anne sütü alan çocuğun kakasında farklı yapısal hareketlilik görebilirsiniz. Bünye ilk defa anne sütü aldığından dolayı farklı tepkiler gösterebilmektedirler. Yeni Doğan Bebek Kakasında Beyaz Parçalar görmekte oldukça normaldir. Çocuğunuz büyüdükçe, dışkısı daha tanıdık gelmeye başlayacaktır. Yürümeye başlayan çocuk kakası hala çeşitli renk ve dokulara sahiptir, ancak genel olarak bir yürümeye başlayan çocuğun dışkısı kahverengi, yumuşak ve biçimli olmalıdır. Yeşil ve sarı da normaldir. Ama genellikle bebek kakasında beyaz tortu görülmektedir. (çocuğunuz gıda boyası ile herhangi bir şey yiyorduysa neon yeşili gibi!).

Bebekler gibi, hala yüksek miktarda anne sütü, formül mama veya inek sütü tüketen küçük çocuklar beyaz pütürlü kaka yapabilmektedir. Beyaz parçalar, yürümeye başlayan çocuğunuzun yediği yiyeceklere – hatta nasıl yediklerine de atfedilebilmektedir. Örneğin, çocuğunuz peynir, makarna, yoğurt veya kraker gibi açık renkli yiyecekleri çok hızlı yiyorsa, dışkısında kısmen sindirim yapılan beyaz şeyler olarak görünebilmektedir.

1 Aylık Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar

1 aylık süreçte bebeğin organları yeni yeni çalışmaya başladığı ve anne sütü vücutta farklı bir madde olarak girdiği için bebek kakasında süt kesiği görmek normaldir. Doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz. Fakat ilerleyen süreçte kakada farklı durumlar görmek de mümkündür. Temkinli olmakta fayda var.

2 Aylık Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar 

Bebeğin sindirim ve boşaltım sistemleri çalışmaya başladığından dolayı bir nebze de olsa bu şekilde kakada tüketilen anne sütü ve gıdalar görmek çok normaldir. Doktor kontrolünde ilerleyerek incelemek gerekir. Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar gördüğünüz için endişe etmeyin ama tedbiri de elden bırakmayın.

Dışkıda Beyaz Parçalar

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun kakasındaki değişiklikler yeniyse ve diğer semptomlarla birlikteyse, bu bir alerji veya hoşgörüsüzlük belirtisi olabilmektedir. Ancak genel olarak, yeni renkler veya dokular daha çok çocuğunuzun ne yediğini yansıtır. Bunun yanında çoğunlukla çocuk kakasındaki beyaz pıhtılar endişe kaynağı değildir. Ancak bebeğinizde şunlar varsa hemen çocuk doktorunu arayın:

 • Dışkıda ishal, kabızlık veya kan veya mukus gibi diğer GI semptomları
 • Kurdeşen veya hırıltı gibi alerji belirtileri
 • Ateş gibi hastalık belirtileri

Kakada Beyaz Parçalar ile alakalı tüm detayları paylaştık. Her ihtimali göz önünde bulundurmalısınız. Ve gerektiğinde doktorunuza danışmalısınız.

Bebek veya çocuğunuzun kakasındaki beyaz pütürler için detaylı bir değerlendirme videosunu sizler için paylaştık:

YouTube video

Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Genel Sağlık kategorimiz ile alakalı farklı yazılara aşağıdan erişebilirsiniz.

Ayrıca ana sayfadaki diğer yazılarımıza ise Sağlıklı Bireyler bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın