Ana Sayfa - Hayatın İçinden - 24-36 Aylık (2-3 Yaş) Çocuklarda Ayrıntılı Tuvalet Eğitimi Rehberi, Etkinlik Önerileri ve İpuçları

24-36 Aylık (2-3 Yaş) Çocuklarda Ayrıntılı Tuvalet Eğitimi Rehberi, Etkinlik Önerileri ve İpuçları

Bebeğinizin tuvalet eğitiminin zamanı geldiğini mi düşünüyorsunuz? O halde sizler için hazırladığımız detaylı tuvalet eğitimi rehberini mutlaka okuyun.

Çocuğunuz tuvalet eğitimine başlamadan önce yapmanız gereken hazırlıklardan, tuvalet eğitimi sonrasında ortaya çıkabilecek sorun ve çözümlere kadar her şeyi bu yazımızda bulacaksınız.

Aktiviteli 7 Günlük Tuvalet Eğitimi Rehberi 2-3 Yaş (24-36 Ay)

Tuvalet eğitimi bazı aileler için oldukça eğlenceli olabilirken bazı aileler için tam bir kabusa dönüşebilir. Ayrıca bu süreci iyi yönetemezseniz çocuğunuzun ruhsal gelişimini de olumsuz yönde etkilersiniz.

Bu makaleyi mutlaka okuyun: Kötü Tuvalet Eğitimi Çocukları Depresif Yapar mı?

Bu nedenle öncelikle tuvalet eğitimine iyi hazırlanmalısınız.

Şu üç adımı uygulamadan bebeğinizi tuvalete götürmekten kaçınmalısınız:

1. Adım 2: Çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel gelişimini öğrenirken, bebeklerin tuvalet eğitimine başlamaları için ideal yaş grubunu öğrenin.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey çocuğunuzun tuvalet eğitimi için ideal yaşta olup olmadığıdır. Peki çocuklarda tuvalet eğitimi için ideal yaş aralığı nedir?

 • Çocukların tuvalet eğitimi için ideal yaş aralığı 12 ile 36 ay arasıdır . Mesane gelişmeye başladığından bu yaştaki çocuklara tuvalet eğitimi verilebilir. Her çocuğun gelişimi kendine özel olduğu için bu dönem elbette biraz daha geç ya da daha erken olabilir.

24-36 aylık bebeklerin tuvalet kullanmayı daha çabuk öğrendiklerini ve daha çabuk alıştıklarını tecrübemizle belirtmek isteriz . Bu nedenle bebeğinizin tuvalet eğitimi için 2 yaşına kadar beklemeniz daha mantıklı olabilir.  UYARI: Benmerkezci Dönem ve 2 Yaş Sendromuna Dikkat! Bebeğiniz tuvalet eğitimi için ideal yaşa ulaşmış ve idrarını kontrol edebiliyor olsa bile, çocuğun tuvaleti kabul etmesi sadece fizyolojik faktörlere bağlı değildir . Çocuğunuzun ruhsal ve bilişsel gelişimi de tuvalet eğitiminden etkilenir. 24-36 ay bebek gelişimindeki dönüm noktalarından biridir. İkisi deHem benmerkezci dönem hem de 2 yaş sendromu bu sürece karşılık gelir:

 • 1,5-3 yaş arası çocuklarda utanma, sürekli ağlama, kıskançlık, bencillik, uykusuzluk gibi davranışlar gözlemlenebilir. .

Bu nedenle tuvalet eğitimine başlamadan önce 24-36 aylık bebeklerin gelişimini öğrenmeli ve çocuğunuzu daha iyi anlamalısınız.

Okunması Gereken Bir Makale: 2 Yaş Sendromu Nedir? Ebeveynler bu dönemde ne yapmalı?

2. Adım 2: Çocuğunuzun tuvalete hazır olduğundan emin olun.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için ideal yaş aralığına gelmiş olması onun tuvalet eğitimine hazır olduğu anlamına gelmez. Yani çocuğunuza tuvalet eğitimi verme kararı, bir sabah kalkıp “Bu hafta tuvalet eğitimine başlayalım” gibi bir süreç değildir. . Bu sizin değil, çocuğunuzun tuvalet eğitimi sürecidir. Bu nedenle tuvalet eğitimine hazır olup olmadığına karar vermelisiniz. Çocuğunuzu doğru takip ederseniz zaten size gerekli ipuçlarını verecektir. Peki çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlarsınız? Aşağıdaki ipuçları çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunun işaretleridir;

 • Tuvalete gitmekten rahatsız oluyorsa, özellikle kakasını yapıyorsa,
 • Bezi en az 4 saat kuru kalabiliyorsa ve sabah kalktığında bezi kuru ise,
 • Tuvalete gittiği saatler aşağı yukarı rutin.
 • Tuvalete ne zaman gittiğinizi merak edip tuvalete bakarak anlamaya çalışırsa,{11 }
 • İdrar ve dışkı arasındaki farkı anlamaya başladığında,
 • Islak veya dağılmış bir bezle ortalıkta dolaşmak rahatsız edici ve onu çıkarmanızı istemiyor.
 • {8}Tuvalete giderken perdelerin veya kapıların arkasına saklanacak yerler arıyorsa,
 • en azından pantolonunu/şortunu indirebilirse,
 • çiş, kaka kelimelerini kullanabilir mi veya en azından bunları işaret edebiliyorsa Çocuğunuz lazımlık eğitimi almak istiyor ve şimdi denemeye başlayabilirsiniz.

3. Adım 2: Sıra sizde, tuvalet eğitimine hazırlanın.

Tuvalet eğitimi hem sizin hem de çocuğunuz için sancılı bir süreç olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun tek başına tuvalet eğitimine hazır olması yeterli değildir. Tuvalet eğitimine başlamadan önce,

  • ev değiştirmemek
  • yeni kardeş olmadığı için
  • Eşler boşanma sürecinden geçmezler,

{4 }Çok yakın birini kaybetmediğinize DİKKAT EDİN,

 • Çocuğunuz ciddi bir hastalıktan muzdarip değil !

 

Eğer varsa veya yukarıdaki hususları dikkate alarak tuvalet eğitimini birkaç ay ertelemenizde fayda var

 • Tesisatçı mı Adaptör mü?
 • İç çamaşırı giymeli miyim?
 • Ödül Sana tuvalet olarak ne vereyim?
 • Hangi eğlenceli lazımlık eğitimi kitapları var? okuyabileceğim?
 • Eşofman giyecek miyim?

Tuvalet eğitimine başlamadan önce yukarıdaki soruları yanıtlamalısınız. Beklenmedik şekilde hareket ederseniz tuvalet eğitiminiz ters gidebilir ve çocuğunuzun sağlığı etkilenebilir. Peki tuvalet eğitimine hazırlanırken kendinize hangi soruları sormalısınız?

 • Diğer ailelerin deneyimlerinden faydalanmak için en iyisi: Tuvalet eğitimi hakkında ailelerden en sık sorulan sorular ve cevapları

UYARI: Tabii ki hayır, bu süreçte söylenen her şeye aldanmayın. Kendi araştırmanızı yaptığınızdan ve uzman tavsiyesi aldığınızdan emin olun. Mesela tuvalet eğitiminin en iyi yaz aylarında yapıldığını söylüyorlar. Peki gerçekten böyle mi?

 • Sizin İçin Bir Uzmana Sorduk : Tuvalet Eğitimi İçin Gerçekten Yaz Mevsimi mi?

TUVALET EĞİTİMİ SÜRECİ: Yapılmaması Gerekenler, Püf Noktaları ve Sık Karşılaşılan Sorunlar

Tuvalet eğitiminin üç temel unsuru vardır: BİLGİ, EMPATİ ve SABIR.

Bu üçlüyü doğru bir şekilde sentezleyebilirseniz tuvalet eğitimi sizin için zor olmayacaktır.

O zaman bebeğinize tuvalet eğitimi verirken ne yapmamanız gerektiğine başlayalım.

Tuvalet eğitimi sırasında ne yapılmamalıdır?

Egzersiz yaparken şunları yapmayın:

 • Süreç boyunca cezalandırma, yasaklama ve korkutma

Lütfen bu hatayı yapmayın. Kendi bedenleriyle çocuğunuzu düşman edinmeyin.

 • düşünmeden hareket etmek

Bu eğitim haftada 15 gün sürebiliyor… Bu noktada sabır gerekiyor. Tuvalet eğitiminin hızlı alınması çocuğun sağlıklı beceriler kazandığını göstermez.

 • Çocuk tuvalet eğitimine hazır olmadan önce eğitime başlamak

, en büyük hatalardan biridir. Hazır olmadan zorla..

 • Tuvalet eğitimi evin gündeminde

Özellikle tuvalet eğitimi sırasında hane halkının bu konuyu çok fazla konuşması yapılan yanlışlardan biridir. Bu terbiyeyi mümkün olduğu kadar hayatın normal akışına , doğal akışına sokmaya çalışmak en sağlıklısıdır.

 • Aşırı ödüller

Çocuk her çişini ve kakasını yaptığında aşırı tepki vermeyin veya ödüllendirmeyin. Aslında, çocuğunuzu övdüğünüzü söylediğinizde, onlardan beklentiler belirliyorsunuz. Çocuk bunu her yaptığında onları büyük bir tören beklemektedir ve yapmazsa hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

 • Çocuğu tuvalete götürmeyin

En büyük hatalardan biri çocuk tuvalet eğitimine alışmadan ve tuvalet kavramı çocuğa tanıtılmadan hemen tuvalet eğitimine başlamaktır. Öncelikle tanıtma, tanımlama ve fark etme becerilerini geliştirmeniz gerekiyor.

Tuvalet eğitiminin püf noktaları nelerdir?

İşte tuvalet eğitimi alan aileler için bazı ipuçları ve püf noktaları:

 • Önce çocuğunuzla birlikte tuvalete gidin.

Tuvalet çocuğunuz için yabancı bir yerdir. Bazı çocuklar tuvaletten korkabilir veya ne olduğunu merak edebilir. Öncelikle çocuğun kaygısını ve merakını gidermek önemlidir.

 • Küçük kazalara hazır olun.

Tuvalet eğitimi sırasında idrar kaçırma kazaları oldukça normaldir. Bunu doğrudan bir gerileme veya tuvalete gitmeyi reddetme olarak algılamayın. Çocuğunuzu mümkün olduğunca empati kurmaya ve cesaretlendirmeye çalışın.

 • Kıyafet seçerken, giymenin rahat olduğundan emin olun.

Çocuğunuzun tuvalete ulaşabilmesi için giyip çıkarması kolay giysiler seçin. Kazalar nasıl azaltılır.

 • Çocuğunuza gün içinde tuvalete gitmesini hatırlatın.

Çocuğunuza birkaç saatte bir tuvalete gitmesi gerekip gerekmediğini sorabilirsiniz.

 • Çocuğunuza sık sık fikrini sorun ve onları sürece dahil edin.

Örneğin eşofman altı ve lazımlık eğitimi çocuğunuzun tuvalete alışmasına yardımcı olacak öğelerdir. Birlikte kullanılacak lazımlığı seçerek çocuğun lazımlığı kabul etmesini ve kullanmasını kolaylaştırabilirsiniz.

 • Tuvalet eğitimi bebeğinizin cinsiyetine göre farklılık gösterebilir:

Kız ve erkek çocukların tuvalet eğitiminde kullanılacak yöntemler farklılık gösterebilir. Ayrıca kızlar, erkeklerden daha erken çocuk bezi bırakabilirler.

 • Gece tuvalet eğitimini ihmal etmeyin ama çok da aceleci olmayın.

Gece tuvalet eğitimi için acele etmeyin ve gündüz tuvalet alışkanlığını kazanmasını bekleyin. İlk defa yatağınıza su geçirmez şilteler koyabilirsiniz. Bebeğinizin iç saatini takip ederek gece boyunca belirli aralıklarla tuvalete gitmesine rehberlik edebilirsiniz. Tuvalet eğitimine gece başlarsanız yatmadan hemen önce sıvı alımınızı azaltabilirsiniz.

 • Çocuğunuzun gelişimini onunla takip edin.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini mutlaka takip edin. Bir tuvalet eğitim çizelgesi oluşturabilir ve çocuğunuzla birlikte doldurabilirsiniz. Dolayısıyla, antrenmana başladığınızda bu çizelgeyi takip ederek, çiş ve kaka sürelerini tahmin edebilir ve iyileşme veya gerilemeyi daha kolay görebilirsiniz. Çocuğunuzu da sürece dahil edebilirsiniz. Örneğin işedikten/kakasını yaptıktan sonra tablonun üzerine gülen bir yüz çizmesini isteyebilirsiniz.

Daha Fazla Hile: Ailelerin tuvalet eğitimi hakkında en sık sordukları sorular ve yanıtları

En yaygın tuvalet eğitimi sorunları ve çözümleri

Çocuğunuzu tuvalete alıştırmak bir öğrenme sürecidir. Aslında bu süreçte engellerle karşılaşmak, kazalar yaşamak ya da soruşturmaya direnmek oldukça normaldir. Böyle bir durumda ailelerin sorunları tanıması ve sakin ve olumlu bir tavırla çözüme odaklanması gerekir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşıyor musunuz?

 • Çocuğum tuvalete gitmeyi reddediyor.
 • Çocuğum tuvalete sadece onu tuvalete götürdüğümde gidiyor.
 • Çocuğum kaka yapmaktan korkuyor/kaka yapmıyor.
 • Çocuğum sadece evde tuvalete gidiyor.
 • Çocuğum geceleri şekerleme yapıyor.

Cevabınız evet ise merak etmeyin! Bu, sorunu tanımladığımız anlamına gelir. Ardından, nedenlere ve çözümlere odaklanalım:

Bu yazıda yapmanız gerekenleri bulacaksınız: en yaygın tuvalet eğitimi sorunları, nedenleri ve çözümleri

ÖNERİLEN PROGRAM: Etkinliklerle birlikte 7 günde tuvalet eğitimi

Aşağıda sizin için önerilen bazı etkinlikler bulunmaktadır. 7 günlük tuvalet eğitimi programı hazırladık. Çocuğunuzun tuvalet eğitimi istediğinin sinyallerini verdiğini düşünüyorsanız ve siz buna hazırlandıysanız, şimdi deneme zamanı! Bir not: Bu planlama, tuvalet eğitimi öncesi gerekli hazırlıklar yapılarak, gerekli ebeveynlik beceri ve tutumlarının sergileneceği ortam temel alınarak oluşturulmuştur. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, karakteri ve çevre koşulları bu süreci uzatabilir.

Etkinliklerle 7 günde tuvalet eğitimi

1 gün
Tuvaleti tanıtın ve nasıl kullanılacağını gösterin.
 • Anne, baba, anneanne, nine, dede herkesin tuvaleti kullandığını vurgulayın. Bana tuvaletin içini göster.
 • Arada bir birlikte tuvalete gidin. Ama bunu bir öğreti olarak değil, doğal bir süreç olarak açıklayın. Sifonu sıkın, ondan sıkmasını isteyin.
 • Aynı şekilde tuvalete geldiğinizde de bunu vurgulayan hareketler yapın.
 • Sevdikleri kahramanların karakterlerini süsleyen renkli külotlar satın alın.
 • Onları biraz cesaretlendirmek için gerekirse bezin üzerine takabilirsiniz.
 • Bu külotları bebeğinize ve ayıcıklarınıza da giydirebilirsiniz.{5 }
2 gün
Tuvaleti teşvik edin ve oyununuza ekleyin.
 • Çocuğunuza altını ıslatması veya altını değiştirmesi için oyuncak bebek alın. Bu bebeklerin cinsiyetinin sizinkiyle aynı olması daha iyi olur.
 • Her zaman o bebeği öncelik olarak vurgulamayın. Mümkünse oyuncağına karıştırıp kendisinin bulmasını bekleyin.
 • Merak etmelerini ve ilgilenmelerini sağlayın. Ona ne tür bir bebek olduğunu söyleyin (su içtiğinde, çiş yaptığında vb.).
 • Sonra küçük oyunlarınızda yavaş yavaş bezden sıkılır ve tuvalete gitmek istediğini söylersiniz.
3. Gün:
Lazımlık veya tuvalet adaptörünü tanıtın ve onu sevin.
 • Çocuğunuz için bir lazımlık alın ve oyuncağının içine koyun. sürpriz yapabilirsin (Küçük, kontrolü kolay, taşınabilir bir lazımlık olduğundan emin olun.)
 • Fark ederse, artık bir yetişkin olduğunu düşündüğünüz için tuvalete onun gibi gidebileceğini söyleyin. Hatta ona bu lazımlığı çizgi film karakter çıkartmaları ile süsleyebileceğinizi, boyayabileceğinizi veya çeşitli süslemeler yapabileceğinizi açıklayın.
 • Hazır olduğunda bir sonraki adıma geçin. Değilse, biraz daha bekleyin. Abartmadan arada lazımlığı vurgulayın, öne çıkmaya çalışın ve tuvalete gitmeyi teşvik edin.
 • Çocuğunuz lazımlığı kullanmak istemiyorsa merdivenli tuvalet aparatını da kullanabilirsiniz.
 • Çocuğunuz lazımlığı veya klozet kapağını seviyor ve seviyorsa, lazımlığı oyuncak gibi kullanmasına izin verin. Örneğin, odasındaki lazımlığı kullanmasına, televizyon izlemesine veya oyuncaklarıyla oynamasına izin verin. Amacımız onu benimsemek ve kullanmaktır.
 • Tuvalet aktivitelerinizden bazılarına başlayın. Örneğin tuvalette sulu boya çalışması yapabilirsiniz. Lazımlığına oturmasını ve bu aktiviteyi yapmasını isteyin. Ancak bu etkinliğin yapıldığı tek yer burası olsun.
4. gün
Külotunu gösterin ve tuvaleti daha yakından incelemesine izin verin.
 • Bezine kaka yaparsa birlikte tuvalete gidin ve onu atın. Lütfen onu da yıka. İçine bakmasını ve incelemesini isteyin.
 • Dışkıyı “kötü” bir şey olarak vurgulamamaya dikkat edin. Çünkü çocuk bunu kendisinin bir parçası olarak algılar ve sizin tepkinizden sonra kakasını yapmak istemeyebilir.
 • Bu arada, bezsiz saatleri artırın. Bu arada külotsuz dolaşmasına bile izin verin. İsterse beğendiği külotu giyebileceğini söyle. Zorlamayın, önerin.
 • Ara sıra işeyecek. Normal al ve görmesine izin ver. Çoğu çocuk bezine nasıl işeyeceğini bilmez. Yürürken aniden işediğinde onu ilginç bir şekilde izliyor. Önce o izlesin ki neler olduğunu anlasın.
5. gün
Bildirimlerinizi artırın ve tuvalet sürelerini takip edin.
 • Çiş yaptığını veya kakasını yaptığını hissettiğinizde çocuğunuza lazımlığı hemen kullanması gerektiğini hatırlatın. Ona isterse lazımlık eğitimi verebileceğini hatırlatın. Cesaretlendirilirse ve öyleyse onu övün, daha da cesaretlendirin. İlk kez lazımlığa gitmenin başarısını vurgulayın.
 • Bebeğinizin tuvalete gitmesi gerektiği için kıvrandığını hissediyorsanız, ona zaman zaman lazımlık yapması veya çiş yapması gerektiğini söyleyen ipuçları verin. Hatta beraber koşarak lazımlık eğitimine oyun olarak da gidebilirsiniz. İşerken sessizce dinleyin veya arka planda “çiş” diyerek onu cesaretlendirin. Çiş sesini duyduğunuzda alkışlayın ve tebrik edin.
 • Dahili saate özellikle dikkat edin. Her vücudun bir saati vardır. Tuvalete kaç saat gittiğini belirleyin. Ve bu arada, uyarılarınızı ihtiyatlı bir şekilde yükseltin.
6. gün
Kaza olduğunda bunu normal kabul edin ve çocuğunuzu da cesaretlendirin.
 • Çocuğunuz önce tuvalete koşarak işemem gerektiğini söyleyebilir ama çiş yapmasına izin verilmez. Olgunluk zamanla gelişeceği için “Aaa daha gelmedi, bakalım ne zaman gelecek” demelisiniz. Bir bakalım.” Ona merhaba deyin ve oynamasına izin verin.
 • Bazen oyuna veya televizyona dalabilir ve onu içeri kaçırabilir. Bu durumları abartmadan siz küçükken ufak tefek kazaların olabileceğini anlatarak onu rahatlatın.
 • Özellikle idrar, dışkıdan daha hızlı gelişir. Ancak bazı çocuklar kaka yapmaktan çok korkar ve bir daha yapmamak için kendini geri çeker. Şu anda, çocuk için en eziyet haline gelen kronik kabızlığa dönüşüyor. Bu nedenle özellikle kaka yapmaktan korkuyorsa ısrar etmeyin, aşırıya kaçmayın ve zorlamayın. olabileceğini söyle. Hazır olmasını beklediğini söyle.
 • Bu durumda bağırsak yumuşatıcılar veya dışkıyı yumuşatan yiyeceklerin olması faydalı olacaktır. Ancak mutlaka uzman bir hekimin görüşü alınmalı ve uygun önlemler alınmalıdır.

7.Öncelikle bebeğinize gündüz tuvalet alışkanlığını kazandırın. Bundan sonra, yavaş yavaş gece egzersizlerine başlayabilirsiniz.

 • Öncelikle yatağınızın altına naylon veya alt ıslatma bezleri koyabilirsiniz.
 • Ayrıca vücut saatinizi koruyarak ve geceleri daha uzun süre kuru kalarak düzenli aralıklarla tuvalete gidebilirsiniz.{ 1}
 • Çocuğunuz kalkıp tuvalete gittiğini söylüyorsa, bu eğitimi büyük ölçüde almışsınız demektir. Ancak geceleri mümkün olduğunca fazla sıvı içmediğinden emin olun.

TUVALET SONRASI ANTRENMAN: Gerileme nedenleri ve çözümleri

Bebeğiniz başarılı bir şekilde tuvalete gitmiş olsa bile kazalar her zaman mümkündür. Çocukların büyük çoğunluğu tuvalet eğitiminden sonra kazalar ve hatta aksilikler yaşamaktadır. Bu aileler için sinir bozucu bir süreç haline gelebilir ve tüm emeğinizin boşa gittiğini hissedebilirsiniz.

Böyle düşünmen çok normal ama bir çözüm bulmak için sakin ve pozitif kalman gerekiyor.

İlk olarak, sorunu tanımlayın.

Tuvalet eğitiminde aksilik ve kaza arasındaki fark nedir?

Tuvalet eğitimi kazaları öğrenme sürecinin bir parçasıdır.

Dersten sonra çocuğunuz ara sıra boğulabilir ve tuvalete yetişemeyebilir. Bu durum rutin hale gelmediyse endişelenmenize gerek yok.

Ancak çocuğunuz aniden yalamaya başlıyorsa, çocuk bezine geri dönmek istiyorsa ve bu durum tuvalete alıştıktan ve antrenmanı bitirdikten sonra sık sık oluyorsa, biz bunu rastgele gerileme olarak tanımlıyoruz .

Tuvalet eğitiminde gerileme nedenleri ve çözümleri

Gerilemenin nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Çocuk hazır olmadan önce tuvalet eğitimine başlayın.
 • gibi çocuklarda strese neden olabilecek değişiklikler yapmak. B. yeni kardeşler, bakıcının yer değiştirmesi veya değişmesi
 • Günlük hayatta yorulan ve tuvalete gidemeyen çocuklar
 • Çocuğun tuvaletten korkması ama kendini ifade edememesi
 • Çocukların tuvaleti kullanması konusunda ebeveyn baskısı ve ısrarı

{12 }Bebeklerde tuvalet eğitiminin gerilemesini önlemek için ne yapılabilir?

{2 }Sakin olun ve bebeğinizi de rahatlatın.

 • Azarlama, ceza gibi yaptırımlardan kesinlikle kaçının.
 • Çocuğunuz gergin görünüyorsa, onu konuşturmaya çalışın. Bir sorun olup olmadığını sorun.
 • Çocuğunuzu sıkmaması için günün belirli saatlerinde tuvalete gitmesini hatırlatın. (Yemekten sonra, banyoda, sabah uyanınca vs.)
 • Bebeğinizi motive etmek için bir ardıllık tablosu oluşturabilir ve onun beğendiği yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.{1 }
 • Onun için işleri kolaylaştırmak için lazımlığı daha hızlı ulaşabileceği ve kolayca çıkarabileceği bir yere bırakabilirsiniz. Ona kıyafet giydirebilirsin.

Yukarıdaki yöntemleri denediyseniz ancak aksiliklerle baş edemiyorsanız, çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olmayabilir. Bu nedenle ara verebilirsiniz . Elbette bu kadar uzun aralar vermeyin çünkü tuvalet eğitiminde istikrar ve tutarlılık çok önemlidir. TEHLİKE! Tuvalet eğitimi ile kazalar ve aksilikler yaşanması mümkün olsa da zamanla uzayan ve rutin hale gelen durumlarla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.

Bu yazılar da önemli:

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir? Bebeğin Kabızlığını Geçirme

Bebekler Kaç Günde Bir Yıkanmalı? Bebeğe Ne Sıklıkta Banyo Yaptırmalı?

Küçük Çocuklarda Beyaz Saç Niye Olur?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın