Ana Sayfa - Genel Sağlık - Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Neler, Hangi Besinler Tüketilmeli?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Neler, Hangi Besinler Tüketilmeli?

Bebeklerin sağlıklı bir gelişim göstermeleri için anne sütünün faydaları pek çok açıdan öne çıkıyor. Ancak kimi anneler için anne sütünün yeterli oranlarda gelmemesi bebeklerinin beslenmesi için çeşitli sorunları doğuruyor. Anne sütünü arttıran yiyecekler sayesinde bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için önemli bir adım atabilirsiniz.

Anne Sütü Nedir, Önemi Nedir?

Anne sütü yüzde 87 sudan, yüzde 3,8 yağdan ve yüzde 1 protein ve yüzde 7 laktozdan oluşan bir besindir. Bebekler için tüm su ihtiyaçları da dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları tüm besinleri almalarına yardımcı olan ve son derece faydalı bir besindir. Anne sütü ile beslenen bebekler hormonal, fiziksel ve psikolojik olarak son derece sağlıklı olurlar. Anne sütünün oluşumu için ise prolaktin hormonunun oluşması gerekmektedir. Bunun yanında oksitosin hormonu da doğum sonrasında üst seviyeye ulaşır ve böylece anne sütünün oluşumu gerçekleşir.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütünün artması için belirli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Anne sütünü arttıracak yöntemler şu şekildedir;

  • Su; anne sütünün artış göstermesi için su tüketimi büyük öneme sahiptir. Günlük en az 2 – 3 litre su tüketmek anne sütünde önemli bir artış sağlayacaktır.
  • Maden suyu; bol miktarda mineral içerdiği için faydalı olan maden suyunun tüketimi, kan basıncının düzenlenmesine ve vücut dengesinin sağlanmasına yardımcı olduğu gibi süt üretimini de arttırır.
  • Yeşil yapraklı besinler; emzirme sırasında anneye bol miktarda enerji gerektiği için yeşil yapraklı sebzeler, bu bakımdan ıspanak, ısırgan, karalahana, dereotu, marul, maydanoz gibi besinler bol miktarda vitamin ve mineral sağlayarak anne sütünün artmasına imkân vereceklerdir.
  • Yulaf; yüksek oranda içerdiği demir sayesinde kan basıncını düzenler ve annenin hem sakinleşmesini hem de stresini azaltır. Bu da sütün daha fazla olmasına neden olur?

Bebek Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

Uzmanlara göre bebeklerin emzirilme yaşları en ideal olarak 2 yaşına kadardır. Bu süreye kadar emzirilen bebeklerin sağlık açısından çok daha güçlü, gelişmiş ve sağlıklı oldukları görülmektedir. Aynı zamanda özellikle sindirim sistemi henüz bebeklerde çok gelişmediği için anne sütü kolay sindirilebilir yapısı itibariyle de besleyicilik bakımından büyük bir öneme sahiptir.

Sık Sorulan Sorular

Anne sütü olmazsa ne yapmalı?

Anne sütünün besin değerine yaklaşan ek takviye gıdalar bebeğe verilmelidir.

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın