Ana Sayfa - Genel Sağlık - Tırnak Mantarı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sık görülen cilt rahatsızlıkları başında gelen tırnak mantarı özellikle günlük yaşam kalitesini düşürmek açısından oldukça etkili olmaktadır. Gerekli olan tırnak mantarı tedavisi yöntemleri uygulanmadığında ileri aşamada çeşitli risklere sorun olabilmektedir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı tanımı itibariyle tırnak ucunun hemen altında görülen, genelde sarı ya da beyaz bir nokta olarak başlayan ve pek çok kimse görülen bir rahatsızlıktır. Hafif olarak seyrettiği durumlarda tırnak mantarları kişileri rahatsız etmeyerek tedavi gerektirmeyebilirler. Fakat bazı durumlarda özellikle tırnak mantarları ağrı yaratırlar. Tırnak mantarının belirtileri arasında ise;

  • Kalınlaşmış doku,
  • Beyaz – sarı ya da kahverengi renk değişimi,
  • Ufalanmış ve düzensiz yapı,
  • Şekil bozukluğu,
  • Hafif koku gibi etmenler görülmektedir.

Tırnak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır sorusu da pek çok kimse tarafından merak edilmektedir. Tırnak mantarı bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır ve bir başkasından yakınlarındakine kolayca geçebilmektedir. Tırnak mantarı tırnağın kalın görünmesine neden olur ve rengini de bozar. Bu bakımdan rahatlıkla ayırt edilebilmektedir. Genelde tırnak mantarı yetişkinlerde görülmektedir ve seyrine göre ağrı da yaratabilmektedir. Daha çok yaşlı kesimde görülen tırnak mantarı, şeker hastalarında da yaygın olarak görülebilmektedir. Tırnak mantarının çıkması için ise ayak ve el ayrımı bulunmuyor ancak genelde ayak tırnaklarında görülüyor.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nedir?

Tırnak mantarı tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir noktadır. Hem estetik görünüm hem de ağrılı olabildiği için tırnak mantarının vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Bunun için ise tırnak mantarı lazer tedavisi uygulanmaktadır. Lazer tedavisi her yaştan insana uygulanabilmekte ve güvenli kullanımı sayesinde sorunsuz bir şekilde mantar sorunlarını tedavi edebilmektedir. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışını ayak dokusuna hiçbir zarar vermemektedir. Uygulaması ise lazer ışınlarının tırnak mantarına doğrudan uygulaması yöntemi ile yapılmaktadır. Lazer tedavisi sırasında sadece hafif bir ısınma hissi oluşmaktadır. Bu bakımdan acısız yapılan bir müdahaledir ve herhangi bir ağrı kesici ya da anesteziye gerek duyulmamaktadır. Uygulama sonrasında ise herhangi bir dinlenme süresi gerekmeyip hemen günlük yaşamdaki aktivitelere dönmek mümkün olmaktadır, tek seansta tedavi yapılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Tırnak mantarı kesin tedavi edilir mi?

Tedaviye bağlı olarak tırnak mantarının tekrarlaması muhtemeldir. Bunun için mantar oluşumunu engelleyecek yöntemlerin uygulanmasına dikkat edilmelidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın