Ana Sayfa - Genel Sağlık - Sülük vücuttan nasıl çıkarılır?

Sülük vücuttan nasıl çıkarılır?

Yüzme ve yürüyüş gibi açık hava etkinlikleri, sağlıklı kalmanın harika bir yoludur. Ancak bazen kızarıklıklara, güneş yanıklarına, böcek ısırıklarına ve parazitlere de yol açabilirler.

Sülükler, otlarda ve tatlı suda karşılaşabileceğiniz bir tür parazit solucandır. Bu canlılar kendilerini insanlara bağlayabilir ve kanlarıyla beslenebilir. Sülükler ayrıca beslenirken boyutlarının 10 katına kadar genişleyebilir ve bir seferde çok fazla kan tüketmelerine olanak tanır.

Vücudunda bir sülük bulmak korkutucu olabilir ama paniğe kapılmana gerek yok. Birkaç basit adımı takip etmek, ısırıklardan herhangi bir acı veya komplikasyon olmadan bir sülüğü sakin ve güvenli bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Bir sülüğü çıkarmadaki ilk adımınız onu bulmaktır.

Cildinizde bir sülük fark ederseniz, vücudunuzun geri kalanını kontrol ederek size daha fazla sülük yapışıp yapışmadığını kontrol edin. Bir sülük bulduğunuzda, onu güvenle çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Sülük çıkarmak için şu alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz:

 • Tırnağınız yerine bir parça kağıt veya kredi kartı kullanmak. Bu yöntem için, yukarıdaki adımların aynısını izleyeceksiniz, ancak parmağınız yerine sülüğün ağzının altına ince bir kağıt parçası veya kredi kartı kaydıracaksınız.
 • Sülüğün doğal olarak düşmesine izin vermek. Özellikle onu çıkarmakta zorlanıyorsanız, beslenmeyi bitirdiğinde sülüğün kendisini ayırmasını bekleyebilirsiniz.

Zor yerlerden sülüklerin çıkarılması

Sülükler bazen kulak kanalınız, burnunuz veya ağzınız gibi ulaşılması zor bölgelere yapışır. Bu, kaldırma için yukarıdaki yöntemlerin kullanılmasını zorlaştırabilir. Bu olursa, aşağıdakilerden birini veya birkaçını deneyin:

 • Sürtünme alkolü veya hidrojen peroksit kullanın. Ağzınızdan bir sülüğü çıkarmak için yaklaşık 30 saniye alkol veya hidrojen peroksit ile gargara yapın. Alkolü veya peroksiti ağzınızda gargara gibi çalkalayın, sonra tükürün. Sülükle birlikte çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
 • Sülüğü delin. Sülükler beslenirken orijinal boyutlarının 10 katına kadar büyüyebilir. Bazen bu, burnunuz veya kulağınız gibi bir alanı tıkamalarına neden olabilir. Sülüğü patlatmak, öldürmek ve çıkarılmasını kolaylaştırmak için keskin bir nesne kullanın.

Ne yapmamalı

Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak bir sülüğü çıkarmayın. Bunlar, sülüğün yaranıza kan kusmasına neden olabilir ve enfeksiyon riskinizi artırabilir:

 • tuzlama
 • ateş
 • şampuan
 • böcek kovucu

Sülükler uzun, tüp şeklinde hayvanlardır. Görünüş olarak solucanlara benzerler ve sadece birkaç milimetreden 10 inç uzunluğa kadar herhangi bir yerde olabilirler.

Çoğu sülük, vücutlarının üstünde görünür gözlere ve birkaç sıra dişe sahip yuvarlak ağızlara sahiptir. Sülükler benekli, çizgili veya düz renkli olabilir. Vücutlarının her iki ucunda iki emici vardır. Sülükler, emmek, beslemek ve hareket etmek için enayilerini kullanırlar.

Ek olarak, sülükler genellikle:

 • düz
 • geniş
 • bölümlere ayrılmış
 • koyu renk

Sülükler genellikle tatlı su göllerinde ve uzun otlarda bulunur. Bir sülüğü nasıl tespit edeceğinize dair bir fikir edinmek için aşağıdaki galeriye göz atın.

Sülüğü kendiniz çıkaramazsanız veya yaranız enfekte olursa bir doktora başvurun. Enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

 • ateş
 • Ağrı
 • kırmızılık
 • yaradan akıntı

Bazı insanlar sülük ısırıklarına karşı alerjik bir reaksiyon yaşarlar. Hafif bir reaksiyon yaşarsanız, reçetesiz satılan bir antihistamin alın.

Şiddetli bir alerji nadirdir, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere semptomlara dikkat etmek en iyisidir:

 • ısırık bölgesi çevresinde ağrılı ve kalıcı döküntü
 • ısırık yakınında şişlik
 • baş dönmesi
 • nefes almada zorluk

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya kafanız karışmış, yönünüzü şaşırmış hissediyorsanız veya bilincinizi kaybetmek üzereyseniz derhal tıbbi yardım alın.

Çoğu sülük ısırığı zararsızdır. Genellikle sülük, tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kolayca çıkarılabilir.

Tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olduğunda veya bir sülüğü çıkarmakta sorun yaşadığınızda, doktor ulaşılması zor yerlerde sülükleri çıkarmak için tıbbi aletler kullanabilir.

Doktor sülüğü çıkardıktan ve yarayı temizledikten sonra, tedavi yaraya ve ona verdiğiniz tepkiye bağlı olacaktır. Doktorunuz şunları önerebilir:

 • enfeksiyona meyilli yerlerde yaraları örtmek ve korumak için özel bandajlar
 • bir enfeksiyonu önlemek veya durdurmak için antibiyotik ilaçlar, kremler veya merhemler
 • alerjik reaksiyonları durdurmak için reçeteli antihistaminikler
 • herhangi bir şişmeye yardımcı olmak için buz veya soğuk kompresler

Sülük tükürüğü, kanınızın pıhtılaşmasını durduran bir madde içerir. Bu antikoagülan kan akışını ve yara iyileşmesini teşvik edebilir.

Tıbbi sülükler, plastik cerrahide dokuların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca bazen kan pıhtıları ve varisli damarlar gibi durumları tedavi etmek ve diyabetik doku ölümünü önlemeye yardımcı olmak için kullanılırlar.

Sülük tedavisi binlerce yıldır tıpta kullanılmaktadır. Ancak sülük tedavisi her zaman kontrollü koşullarda tıbbi sülüklerle yapılmalıdır. Bu tür bir terapiyi steril bir ortamda bir tıp uzmanının gözetimi olmadan evde denemeyin.

Cildinizde bir sülük bulmak endişe verici olabilir, ancak sülükler genellikle zararlı değildir.

Sülüğün ağzını cildinizden ayırmak için tırnağınızı veya bir kağıt yaprağını kullanarak bir sülüğü dikkatli bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bir sülüğü çıkarmak için tuzlama, yakma veya boğulma gibi yöntemler kullanmayın, çünkü bunlar enfeksiyona neden olabilir.

Bir sülüğü çıkaramıyorsanız, herhangi bir enfeksiyon belirtisi yaşıyorsanız veya alerjik reaksiyon gösteremiyorsanız bir tıp uzmanına başvurun.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın