Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Sıkıntıdan Çok Yemek Yiyorum, ne Yapmalıyım?

Sıkıntıdan Çok Yemek Yiyorum, ne Yapmalıyım?

Son zamanlarda aç olmadığım halde can sıkıntısından yemek yemek istiyorum lafını iyice duymaya başladık.

Sürekli yemek düşünmek neden olur? Psikolojik yemek yeme dürtüsü bozuklukları basit yöntemlerle rahatlıkla tedavi edilebilir. Bu yazımızda sıraladığımız 10 önerimiz sayesinde artık sürekli yemek düşünmekten kurtulacaksınız!

Neden Sıkıntıdan Yemek Yeriz?

Kendini izole etmek, COVID-19’a karşı korunmanın en iyi yolu olsa da, evde sıkışıp kalmak, stres ve can sıkıntısı nedeniyle aşırı yemek de dahil olmak üzere bazı sağlıksız davranışlara yol açabilir. Stres zamanlarında yemekle rahatlık almak normal bir reaksiyon olsa da, düzenli olarak aşırı yemek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir ve stres ve kaygı seviyenizi artırabilir.

Can Sıkıntısından Yemek Yemeyi Engelleme

İşte evde sıkışıp kaldığınızda stresten yemeyi önlemenin 10 yolu:

1. Kendinizi dikkatli bir şekilde dinleyin

Aşırı yemeyi önlemenin en yararlı yollarından biri, neden ilk etapta olduğunu anlamaktır. Stresli olmak veya sıkılmak dahil, aşırı yemeye mecbur kalmanızın birçok nedeni vardır.

Kendinizi çok sık yemek yerken veya bir oturuşta çok yemek yerken bulursanız, bir dakikanızı ayırın ve kontrol edin. İlk olarak, aç olduğunuz ve beslenmeye ihtiyacınız olduğu için mi yediğinizi veya başka bir neden olup olmadığını belirlemek önemlidir. Yemek yemeden önce stresli, sıkılmış, yalnız veya endişeli gibi nasıl hissettiğine özellikle dikkat et. Sadece durumu duraklatmak ve değerlendirmek, sizi neyin aşırı yemeye zorladığını anlamanıza yardımcı olabilir ve gelecekte aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, aşırı yemeyle mücadele etmek nadiren kolaydır ve özellikle yaygın bir durumsa veya rahatsızlık noktasına kadar yemek yiyorsanız ve sonrasında utanç veya suçluluk duygusu yaşıyorsanız, profesyonel yardım almanız gerekebilir.

2. Cazibeyi ortadan kaldırın

Tezgahta bir kavanoz kurabiye veya bir kase renkli şeker olması mutfağınızın görsel çekiciliğini artırsa da, bu uygulama aşırı yemeye neden olabilir.

Göz alıcı yiyecekler, aç olmasanız bile sık sık atıştırmaya ve aşırı yemeye neden olabilir.

Araştırmalar, yüksek kalorili yiyeceklere görsel olarak maruz kalmanın, beyninizin dürtü kontrolünü düzenleyen bir parçası olan striatumu uyardığını ve bu da artan istek ve aşırı yemeye yol açabileceğini göstermiştir.

Bu nedenle, şekerli unlu mamuller, şekerlemeler, cipsler ve kurabiyeler gibi özellikle cezbedici yiyecekleri kiler veya dolap gibi gözlerden uzak tutmak en iyisidir.

 

3. Sağlıklı bir yemek programı uygulayın

Sırf evde sıkışıp kaldığınız için normal yemek programınızı değiştirmemelisiniz. Günde üç öğün yemek yemeye alışkınsanız, evden çalışırken bu programa devam etmeye çalışın. Aynı şey, genellikle yalnızca iki öğün yemek ve bir atıştırmalık tüketiyorsanız da geçerlidir.

Günlük programınız bozulduğunda normal beslenme düzeninizden sapmak kolay olsa da, yemek yeme söz konusu olduğunda biraz normalliği sürdürmek önemlidir.

Kendinizi yeni normalinize uyum sağlamak için yeme alışkanlığınızı uyarlarken bulabilirsiniz ve bu sorun değil. Kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercih ettiğiniz yemek zamanlarına göre düzenli bir beslenme düzeni sağlamaya çalışın.

4. Kısıtlamayın

Aşırı yemeyi önlemek için uyulması gereken en önemli beslenme kurallarından biri vücudunuzu yiyecekten mahrum bırakmamaktır. Çoğu zaman, yiyecek alımıyla aşırı derecede kısıtlayıcı olmak veya çok az kalori tüketmek, yüksek kalorili yiyeceklerde aşırı yemeye neden olmaktadır.

Özellikle stresli zamanlarda oldukça kısıtlayıcı bir diyet uygulamak veya kendinizi yiyeceklerden mahrum bırakmak asla iyi bir fikir değildir.

Araştırmalar, kısıtlayıcı diyetin sadece uzun süreli kilo kaybı için etkisiz olmadığını, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verebileceğini ve stres seviyenizi artırabileceğini göstermiştir.

5. İçinizdeki şefi ortaya çıkarın

Evde sıkışıp kalmakla birlikte bazı iyi şeyler gelir. Restoranlarda yemek yeme seçeneğinin olmaması, kendi kendinize daha fazla yemek pişirmenize neden olur ve bu da genel sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir.

Örneğin, 11.396 kişide yapılan bir araştırma, daha sık ev yapımı yemek yemenin daha fazla meyve ve sebze alımı ile ilişkili olduğunu buldu. Ayrıca, haftada 5 kereden fazla evde pişmiş yemek yiyenlerin, 3 kereden daha az ev yemekleri yiyenlere kıyasla, aşırı kilolu olma olasılığının %28 ve fazla vücut yağına sahip olma olasılığının %24 daha düşük olduğu bulundu.

Dahası, öğünlerinizi birkaç gün önceden planlamak zaman öldürmenize yardımcı olabilir ve hatta diyet kalitesini artırdığı ve obezite riskini azalttığı görülmüştür.

6. Susuz kalmayın

Evde sıkışıp kalmak, yeterince sıvı içmek de dahil olmak üzere sağlıklı alışkanlıklara odaklanmanız için size daha fazla zaman verir. Uygun sıvı alımını sürdürmek genel sağlık için önemlidir ve strese bağlı aşırı yemeyi önlemenize yardımcı olabilir. Aslında, araştırmalar kronik dehidratasyon ile yüksek obezite riski arasında bir ilişki bulmuştur. Ayrıca, susuz kalmak ruh hali, dikkat ve enerji seviyelerinde değişikliklere yol açabilir ve bu da yeme alışkanlıklarınızı etkileyebilir.

Dehidrasyonla mücadele etmek için suyunuza birkaç dilim taze meyve ekleyin ve lezzetini arttırın; bu, diyetinize önemli miktarda şeker veya kalori eklemeden gün boyunca daha fazla su içmenize yardımcı olabilir.

7. Harekete Geçin

Evde sıkışıp kalmak, aktivite seviyenizi ciddi şekilde etkileyerek can sıkıntısına, strese ve artan atıştırma sıklığına yol açabilir. Bununla mücadele etmek için günlük fiziksel aktivite için biraz zaman ayırın.

En sevdiğiniz spor salonunun veya antrenman stüdyosunun kapanması nedeniyle kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız, YouTube’da ev egzersizi, doğada yürüyüş yapmak veya mahallenizde yürümek veya koşmak gibi yeni bir şey deneyin.

Araştırmalar, fiziksel aktivitenin ruh halini artırabileceğini ve stresi azaltabileceğini ve bu da stresli yeme şansınızı azaltabileceğini göstermiştir.

8. Can sıkıntısını önleyin

Kendinizi birden fazla boş zamanla bulduğunuzda, o gün yapılacaklar listenizle uğraştıktan sonra can sıkıntısı çabucak başlayabilir.

Ancak boş zamanınızı iyi değerlendirerek can sıkıntısı önlenebilir. Herkesin her zaman denemek istediği hobileri veya yoğun programlardan dolayı ertelenen projeleri vardır.

Şimdi yeni bir beceri öğrenmek, bir ev tadilatı projesinin üstesinden gelmek, yaşam alanlarınızı düzenlemek, bir eğitim kursu almak veya yeni bir hobi başlatmak için mükemmel bir zaman.

Yeni bir şey öğrenmek veya bir projeye başlamak sadece can sıkıntısını önlemekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi daha başarılı ve daha az stresli hissetmenize de neden olur .

9. Doyurucu, besleyici yiyecekleri seçin

Mutfağınızı doyurucu, besleyici yoğun yiyeceklerle doldurmak, yalnızca genel sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda oldukça lezzetli yiyecekler yeme stresiyle de mücadele eder.

Örneğin, buzdolabınızı ve kilerinizi şeker, cips ve soda gibi boş kaloriler bakımından zengin yiyecekler yerine sağlıklı bir şekilde doldurmanıza yardımcı olabilecek yiyeceklerle doldurmak, sağlıksız seçimlerden kaçınma şansını önlemenin akıllıca bir yoludur.

Doldurma yiyecekleri, protein , lif ve sağlıklı yağlar açısından yüksek olan yiyeceklerdir. Kabuklu yemişler, tohumlar, avokadolar, fasulyeler ve yumurtalar, sizi doyurmaya ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilecek besleyici ve tatmin edici seçeneklerden sadece birkaçıdır.

10. Alkol alımına dikkat edin

Bir kadeh şarap veya lezzetli bir kokteyl gevşemek için rahatlatıcı bir yol olabilirken, alkolün çekingenliğinizi azalttığını, iştahınızı artırdığını ve aşırı yemek yeme şansınızı artırabileceğini unutmayın.

Ayrıca, çok fazla alkol içmek sağlığınıza çeşitli şekillerde zarar verir ve bağımlılık sorunlarına yol açabilir.

Özetlemek gerekirse;

COVID-19 pandemisini çevreleyen mevcut koşullar göz önüne alındığında, kendinizi evde sıkışıp kalmış, stresli ve sıkılmış hissedebilirsiniz, bu da aşırı yemek yeme şansınızı artırabilir.

Ara sıra, özellikle stres zamanlarında rahat yiyecekler tüketmek tamamen normal olsa da, düzenli olarak aşırı yemek fiziksel ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir.

Yukarıdaki kanıta dayalı ipuçları, stresli yemeyi kontrol etmenize ve sağlığınızın diğer birçok yönünü iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bunlara da bakın:

Keçiboynuzundan Yapılan Kahve Zayıflatır mı? Kullanıcı Deneyimi

Kadınların Sağlıklı Beslenmesi İçin 7 Önemli Kural

Mahlep Şeker Hastalığına İyi Gelir mi? Kullanıcı Yorumları

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın