Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Sınav Stresi ile Nasıl Baş Edilir?

Sınav Stresi ile Nasıl Baş Edilir?

Sınav stresi sınav anında kaygıya neden olan olumsuz bir duygu durumudur. Sürekli olarak devam eden ve kontrol altına alınamayan stres ile baş edebilmenin farklı yolları bulunur.

Sınav Stresinde Kaygı Yönetimi

Kişide var olan stres oranı hayatın kontrolünü ele almayı zorlaştırır. Sınav anında yaşanan yüksek kaygı düzeyi stres oluşumuna ve o oranda artışa neden olur. Kaygı düzeyini yönetemeyen bir kişi sınav anında oluşan stres ile baş edemeyebilir. Kaygı, kelime anlamı olarak bir duruma yönelik endişe duymak olarak tarif edilir. Öngörülemeyen ve ne olacağı bilinemeyen bir duygu ile karşı karşıya kalındığında kaygı ortaya çıkar.

Psikolojik açıdan yönlendirilemeyen bir kaygı sınav sürecini olumsuz olarak etkiler. Sınav anında stresi yönetebilmek için derin nefes alınabilir. Sınavın iyi geçeceğine dair olumlu telkinler de bulunulabilir. Ara ara bir miktar su içilebilir. Kaygı düzeyinin arttığı fark edildiğinde içinden 10’a kadar sayarak beklemenin de fayda sağlayacağı bilinmelidir.

Sınav Stresi ile Baş Edebilmenin Yolları

Sınav stresi ile baş etmek zor ve çaba gerektiren bir süreçtir. Sınav anında soruları kaygı seviyesi düşük bir şekilde okuyabilmek için öncesinde bu stres ile baş edebilmenin yollarını keşfedebilmek gerekir. Bu anlamda sınav stresi ile baş edebilmek için denenebilecek bazı yollar:

Sınav öncesinde her şeyin iyi geçeceğini ve herhangi bir problem yaşanmayacağına dair motivasyonunu sağlamak önemlidir. Kişinin sınava yönelik olarak aylar öncesinde günlük olarak bu motivasyonu sürdürebilmesi için belirli telkinler ve çalışmalar yapması önemlidir.

Sınav zamanında stres durumunu yaşamının bir sebebi de fizyolojik yorgunluktur. Çalışma sürecine veya sınava yönelik isteksizlik enerji de düşüş yaşanması ve sürekli olarak uyuma isteği yüksek kaygının var olduğunun göstergesidir. Bu anlamda uyku saatleri düzenlenebilir.

Bireyi gün içinde motive edecek ve enerji sağlayacak yiyecek içecekler tüketilebilir.
Bireyi depresyona ve umutsuzluğa sürükleyecek herhangi bir ortamdan, kişiden, görsel öğelerden, kötü alışkanlıklardan uzak durmak fayda sağlayacaktır.

Sınav dönemi öncesinde bu durum kontrol altına alınabildiğinde daha rahat olunduğu fark edilecektir.

Sınav Stresi ile Baş Etme Yöntemleri

Sınav stresi ile baş etme yöntemleri bazen bireyden bazen de dış çevreden kaynaklanan nedenlerden dolayı sonuçsuz kalabilir. Bu anlamda kişi bireysel motivasyonunu kaybetmişse bunu kazanabilmek için çabalamalı eğer dışarıdan kaynaklı bir motivasyon düşüklüğü ve kaygı seviyesi bulunuyorsa çevre değişikliği yapabilmelidir.
Burada önemli bir nokta vardır ki sınav dönemi boyunca belirli bir oranda kaygı muhakkak ki bulunmalıdır. Bu sınava yönelik motivasyon geliştirebilmeyi destekleyecek içsel gücü kişiye sunacaktır.

Korku, panik, çaresizlik gibi duygularla baş edebilmeyi öğrenmek gerekir.

Sınav zamanına kadar oluşturulan düzenli bir plan kaygı oluşumuna engel olur ve stres oluşumunu azaltır.

Sınav öncesinde mideye ağır gelecek yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmemeye dikkat edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Sınav stresi tamamen geçer mi?
Stresi doğru yöntemler ile yok seviyesine indirecek kadar azaltabilirsiniz.

Sınavda stres olursam ne yapmalıyım?
Stresin geçmesi için bir iki dakika derin nefes alıp beklemeniz yararlı olacaktır.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın