Ana Sayfa - Genel Sağlık - Apikobal Nedir? Neden Kullanılır?

Apikobal Nedir? Neden Kullanılır?

Apikobal içerisinde B1, B6 ve B12 vitamini içeren B kompleksi grubunda yer alan bir ilaçtır. Ağrı kesici özelliği bulunan ve oldukça güçlü bir vitamin takviyesi olan Apikobal vitamin yetersizliğinin neden olabileceği halsizlik, sinirlilik ve unutkanlık gibi semptomların giderilmesi amacıyla kullanılır.

Apikobal Nedir, Yan Etkisi Var mıdır?

Sinir hasarı, eklem iltihabî, siyatik ve romatizma gibi ağrılı durumların tedavisi amacıyla da kullanılan Apikobal içeriğinde bulunan yüksek doz B6 sebebiyle mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Hamilelik ve emzirme esnasında kullanılması tavsiye edilmez. Apikobal yan etkileri arasında ishal, mide bulantısı, idrar kokusunda değişiklik, hazımsızlık ve karın ağrısı bulunur.

Apikobal Hangi Durumlarda Kullanılır?

Vitamin eksikliği sebebiyle meydana gelen ve kişinin yaşam konforunu düşüren belirtileri ortadan kaldırması Apikobal faydaları arasındadır. Bununla birlikte Apikobal;

  • B1, B6 ve B12 vitamini yetersizliğinde,
  • Halsizlik, sinirli ruh hali, titreme, güçsüzlük ve unutkanlık gibi şikayetlerde,
  • Diyabete bağlı sinir hasarında, sinir ağrısında, sinir iltihabî ve zona tedavisinde,
  • Eklem veya eklem çevresinde meydana gelen iltihaplarda, romatizmal ağrılarda, kramp ya da bel ağrısı gibi rahatsızlıklarda,
  • Kalp kası bozukluğu, ameliyat sonrası kusma, radyasyon hastalığı, alkolizm ve ateşli romatizma sebebiyle meydana gelen zehirlenmelerde kullanılabilecek bir ilaçtır.

Apikobal Kimler Tarafından Kullanılamaz?

Apikobal kullananların yorumları bu ilaç hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmaya yardımcı olabilir. Mutlaka bir uzman kontrolünde verecek edilen dozda kullanılması gereken Apikobal günlük B6 vitamin alımını sınırlı olduğu hastalarda, Parkinson hastalığında, ilerleyici, kalıtsal optik sinir hacminde azalma hastalığı da olarak bilinen lebel hastalarında ve megaloblastik anemi rahatsızlığı geçirenlerde kullanılması önerilmeyen bir ilaçtır.

Apikobal Nasıl Kullanılır?

Mutlaka bir uzman kontrolünde kullanılması gereken Apikobal dozu kullanım sebebi ve kişinin tıbbi geçmişine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Eğer doktorunuz aksini belirtmiyorsa günlük önerilen Apikobal dozu bir tablettir. Bir bardak su ile bütün olarak tutulması gereken Apikobal’in 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. İlacın etkisinin zayıf ya da güçlü olduğunu hissettiğiniz taktirde vakit kaybetmeden ilacı reçete eden doktora danışmalısınız. Aksi bir durum olmadığı müddetçe kahvaltıdan yarım saat önce, mideniz boşken almanız tavsiye edilir.

Sık Sorulan Sorular

Apikobal kullanmadan önce doktora danışmak gerekir mi?

Her ilaçta olduğu gibi Apikobal kullanımı da mutlaka doktor tavsiyesi ile olmalıdır

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın