Ana Sayfa - Hastalıklar - Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Şeker hastaları oruç tutabilir mi sorusu Ramazan ayının gelmesiyle birlikte pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri oluyor. Şeker hastalarının kan şekeri düzeylerini belirli bir seviyede tutabilmesi için gün içerisinde az ve sık şekilde beslenmeleri gerekiyor. Günlerin uzun olduğu zamanlarda tutulan oruç uzun süreli açlığa yol açarken bu durum kan şekeri seviyesinin tehlikeli sınırlara düşmesine neden olabiliyor. Buna bağlı olarak şeker hastaları hipoglisemi ataklarıyla karşılaşıyor.

Hangi Diyabet Tipine Sahip Olanlar Oruç Tutamaz?

Eğer şeker hastalığının başlangıç aşamasındaysanız ve şeker düşüklüğüne neden olmayan bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzdan onay alarak oruç tutabilirsiniz. Fakat bununla birlikte diyabet hastalarının uzun süreli açlık ile kan şekerlerini tehlikeli seviyelere düşme riskinin olduğunu dolayısıyla oruç tutma kararı verilirken mutlaka hekim tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söylemek gerekiyor. Oruç tutma kararı verilirken diyabetin tipi, kullanılan ilaçlar, hastanın genel sağlık durumu, eşlik eden hipertansiyon ve kalp gibi pek çok farklı etken göz önünde bulunduruluyor. Pankreas insülin rezervi olmayan ve muhakkak insülin kullanımı gerektiren Tip 1 diyabet hastalarının oruç tutması tıbben doğru değildir. Tip 1 diyabetli hastaların uzun süre aç kalması ve insülin kullanımına ara vermesi hayatı riske atan diyabet komalarına yol açabilir. Dolayısıyla şeker hastaları oruç tutabilir mi sorusuna yanıt verilirken göz önünde bulundurulması gereken pek çok etken bulunuyor.

Tip 2 Diyabeti Olanlar Oruç Tutabilir mi?

Tip 2 diyabet toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu hastalığa sahip olanlar oruç tutma kararını alırken bireysel özelliklerini göz önünde bulundurmalıdır. Bununla birlikte uzun süre açlık süresince şeker düşüklüğü yaşamı olasılığının yüksek olacağı için oruç tutmalarının sakıncalı olduğu dile getirilir. Aynı zamanda diyabete bağlı göz ve böbrek gibi organ hasarı olan hastaların oruç tutmaları da uzmanlar tarafından önerilen bir durum değildir.

 

Eğer diyabetiniz hafif durumdaysan, kan şeker ölçüleriniz iyi seyrediyorsa, insülin ya da insülin salgılatıcı ilaç kullanmıyorsanız ve eğer doktorunuz onay veriyorsa oruç tutabilirsiniz. Özetle şeker hastaları oruç tutabilir mi sorusuna yanıt verirken dikkat edilmesi gereken çok sayıda etken olduğunu bilmeli, eğer doktorunuz onay veriyorsa oruç tutmalısınız.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın