Ana Sayfa - Genel Sağlık - Çok Yorgunum. Astım Yorgunluk Yapar mı? Astıma Bağlı Yorgunluk

Çok Yorgunum. Astım Yorgunluk Yapar mı? Astıma Bağlı Yorgunluk

Astımı düşündüğünüzde, aklınıza en çok gelen semptomlar nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük ve göğüste gerginliktir. Yorgunluk ve bitkinlik genellikle yaygın astım semptomları olarak gösterilmez. Bununla birlikte, astımı olan kişiler genellikle yorgun hissettiklerinden şikayet ederler.

Astım yorgunluğa neden olabilir. Yorgunluk da astımı kötüleştirebilir. Bu makalede astım ve bitkinlik arasındaki ilişkiyi gözden geçirecek ve bu durumu önlemeye yardımcı olabilecek tedaviler hakkında bilgi vereceğiz.

Astım Neden Yorgunluk Yapar?

Astım, akciğerlerin hava yollarını etkileyen iltihaplı bir hastalıktır. Yönetilebilen ve kontrol edilebilen ancak iyileştirilemeyen kronik bir durumdur. Alerjenler, üst solunum yolu enfeksiyonları, egzersiz ve kirlilik dahil olmak üzere farklı tetikleyicilere sahip farklı astım türleri vardır.

Astımlı yetişkinler ve çocuklar için yorgunluk yaşam kalitesini düşürebilir. Astıma bağlı yorgunluğun olası nedenleri şunları içerir:

Kontrolsüz veya sık görülen semptomlar

Kontrolsüz astım, nefes darlığı, öksürük ve hırıltı gibi günlük semptomlarla kendini gösterir. Solunum bozukluğu, uyku bozukluğu ve gece alevlenmeleri ile ilişkilidir ve bunların tümü gündüz yorgunluğuna neden olabilir.

Çocuklarla ilgili 2013 yılında yapılan bir araştırma, sık astım semptomları olanların, ara sıra semptomları olan veya semptomları olmayanlara göre daha sık gündüz yorgunluğu yaşadığını bulmuştur. Bu bulgu, her çocuğun uyku kalitesinden veya yatakta geçirilen süreden bağımsızdır.

Şiddetli astım

İlaç astım belirtilerinizi kontrol altında tutmuyorsa, doktorunuz tip 2 iltihabı ve şiddetli astımı test etmenizi önerebilir. Bu tür astımın belirgin bir belirtisi, sizi çoğu gece uyandıran astım semptomlarının olmasıdır. Geceleri yeterince uyumamak gün içinde yorgunluğa neden olabilir.

Gece astımı

Nokturnal bronşiyal astımı da içeren noktürnal astım tam olarak anlaşılmamıştır. Hava yolu obstrüksiyonunun gece vakti gelişmesiyle belirlenir. Kontrolsüz bir astım şekli veya tamamen farklı bir varlık olabilir. Astımlıların çoğu semptomlarının geceleri daha kötü olduğunu belirtir.

Verilere göre, hem gastroözofageal reflü hastalığı hem de obezite, gündüz uykululuğunun ortaya çıkmasına neden olan bu durumu şiddetlendiriyor gibi görünmektedir.

Düşük kan oksijen seviyeleri

Öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi astım semptomları sadece yorucu olmakla kalmaz, şiddetli olduğunda kandaki oksijen seviyelerini düşürebilir. Bu yorgunluğa neden olabilir.

Kronik öksürük

Öksürük yorucu olabilir. Şiddetli öksürük kas gerginliğine neden olarak halsizlik ve yorgunluk hissine yol açabilir.

Astım alevlenmeleri (astım atakları)

Astım alevlenmeleri hava yollarının şişmesine ve etrafını saran kasların sıkılaşmasına neden olur. Bu nefes almayı önemli ölçüde zorlaştırır, ayrıca endişeye neden olabilir. Bu vücut ve beyin için streslidir ve astım krizi geçtikten sonra kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olabilir.

Astımın Neden Ulduğu Yorgunluk Belirtileri

Astımı olan bazı insanlar yorgunluğun alevlenmelerden önce geldiğini söylüyor. Bunu destekleyecek veri olmasa da yorgunluk, kontrolsüz astım ve alevlenmeler bir kısır döngü oluşturabilir. Yaşayabileceğiniz semptomlar şunları içerir:

 • enerji eksikliği
 • bitkinlik
 • kas Güçsüzlüğü
 • gündüz uykululuk veya yorgunluk
 • sinirlilik
 • gece boyunca astım semptomları
 • gece veya gündüz asit reflü
 • baş ağrısı
 • baş dönmesi veya baş dönmesi
 • Kognitif bozukluk

Astımın Neden Olduğu Yorgunluk Nasıl Tedavi Edilir?

Yorgunluk ve kontrolsüz astım semptomları veya alevlenmeler başınıza geliyorsa, doktorunuzla konuşun. İlaç rejiminizi değiştirmek, gece astım semptomlarını önemli ölçüde azaltmanıza veya ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bu, kesintisiz dinlenmenize ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır.

Asit reflü ile sürekli problemleriniz varsa doktorunuza bildirin. Size GERD teşhisi konulursa, reflüyü azaltmaya yardımcı olan belirli ilaçlardan yararlanabilirsiniz. Bu, noktürnal astım ataklarını ortadan kaldırabilir.

Ayrıca, bir faktör olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla kilonuz hakkında konuşun. Obezite, yetişkinlerde ve çocuklarda astım semptomlarını şiddetlendirebilir. Bu, uykuyu bozabilir, kronik öksürüğe neden olabilir ve yorgunluğu şiddetlendirebilir.

Astım Yorgunluğunu Geçiren İlaçlar

Astım krizi geçirirseniz, sonrasında kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Bu, vücudunuzun size sakin olmanızı söyleme şeklidir. Şiddetli bir astım krizinden kurtulmak dinlenmeyi gerektirir. Mümkünse, işi, okulu ve günlük işleri bir veya iki gün beklemeye alın.

Bu, uyku rutininizi ve gece hijyen alışkanlıklarınızı yeniden değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir. Yatağa yakın yerlerde mavi ışığa maruz kalmayı sınırlamak gibi ince ayar alışkanlıkları yardımcı olabilir.

Temiz hava almak ve yürüme gibi çok hafif egzersiz yapmak, iyileşmenize ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olabilir. Diyafram nefesi, yoga ve meditasyon gibi aktiviteler zihninizi sakinleştirmenize ve vücudunuzu rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

Astıma Bağlı Yorgunluk Nasıl önlenir?

Astıma bağlı yorgunluğu önlemek için şu ipuçlarını deneyin:

 • Astım tetikleyicilerinden kaçının
 • Özel astım tetikleyicilerinizden kaçınmak, alevlenmeleri ve neden olabileceği yorgunluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Yatak odanıza ve içerebileceği tetikleyicilere özellikle dikkat ettiğinizden emin olun. Yastıklarınızda ve yatağınızda toz akarı örtüleri kullanın ve çarşafları sık sık yıkayın.
 • Yatak odanızı haftada birkaç kez süpürerek ve tozunu alarak toz akarlarını uzak tutun.
 • Evcil hayvan tüyleri endişe verici ise, evcil hayvanları uyku alanınızdan uzak tutun.
 • Evinizin içinde sigara içilmesine izin vermeyin.
 • Huzurlu bir uyku ortamı yaratın
 • Güvenebileceğiniz bir gece rutinine bağlı kalın.
 • Uyku saatine çok yakın zamanlarda alkol veya kafeinli içecekler içmeyin. Bunlar doğal sirkadiyen ritimlerinizi bozabilir, uykunuzu daha da bozabilir ve yorgunluğa katkıda bulunabilir.
 • Evinizdeki nemi rahat bir seviyede tutun.
 • Belirtilerinizi kontrol altında tutun
 • Belirtilerinizi izlemek ve hava yollarınızı bir tepe akış ölçer ile kontrol etmek, astımı daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Bu, yorgunluğu azaltmaya yardımcı olacaktır. Tepe akış ölçerler, havayı ciğerlerinizden dışarı itme yeteneğinizi ölçen el tipi cihazlardır.
 • İlaçlarınızı belirtildiği gibi alın ve her zaman yakınlarda bir kurtarma inhaleri bulundurun.

Ne zaman bir doktora görünmeli?

Yorgunluğun genellikle kontrolsüz astımın bir belirtisi olduğunu unutmayın. Çoğu gün uyuyamıyorsanız ve yorgunsanız, doktorunuza danışın. Yorgunluğu azaltmak veya ortadan kaldırmak için ihtiyacınız olan tek şey ilaçta bir değişiklik olabilir.

Özetlemek gerekirse;

Astım semptomlarıyla baş etmek sizi yorgun hissettirebilir. Yorgunluğun kontrolsüz astımı, gece astımı ve astım alevlenmeleri olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Astımı olan hem çocuklar hem de yetişkinler yorgunluk yaşarlar. İlaç protokolündeki bir değişiklik ve astım tetikleyicilerinden kaçınmanın yardımı olabilir.

Bu Yazılara da Bakın:

Astım Hastaları Anestezi Alabilir mi?

Anksiyete Bozukluğu Yendim! – Gerçek Anksiyete Yorumları!

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın