Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Sabun Bebek ve Çocuklar İçin Zararlı mı? Bebek ve Çocuklar Hangi Sabunu Kullanmalı?

Sabun Bebek ve Çocuklar İçin Zararlı mı? Bebek ve Çocuklar Hangi Sabunu Kullanmalı?

Son zamanlarda anneler arasında en çok tartışılan konulardan biri haline gelen çocuk hijyeninde sabun kullanımı da gündeme geliyor. Özellikle toplumdaki genel kanı antibakteriyel içerik içeren sabunların bazı sağlık sorunlarına yol açtığı yönündedir. Sıvı, kalıp ve köpük sabunların çocuk sağlığına zararlı olup olmadığı şüphelidir.

Bebek ve Çocuklar İçin Sabunun Zararları Nelerdir?

Çocuklarının sağlığını korumak isteyen ebeveynlerin sabunun zararları başta olmak üzere bu konuda bilgi sahibi olmaları faydalı olacaktır . Sabunları içeriğindeki maddelere göre kullanmak bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle özellikle çocuklar için hijyen açısından sıvı ve kalıp sabun kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

Çocuklarda sabun kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Sıvı ve kalıp sabunları birbirine karşı kullanmanın bazı artıları ve eksileri vardır. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklardan dolayı bakteri üremesi hızlanır. Bu nedenle özellikle okul tuvaleti gibi çocukların bir arada olduğu ortamlarda hijyen sorunları yaşanması oldukça normaldir. Umumi tuvaletler ve duşlar gibi yerlerde katı sabunun zararlı olduğunun farkında olmak önemlidir.. Uzmanlara göre kalıp sabunlar, sıvı sabunlara göre daha doğal bir üretim sürecinden geçmiş olsalar bile yüzeylerinde çok fazla bakteri barındırabiliyor. Bu nedenle çocuklar hijyenik olduklarını düşünerek ellerini yıkarken aslında daha fazla bakteri ile enfekte olurlar. Bu nedenle özellikle toplu alanlarda katı sabun tercih edilmemelidir. Kalıp sabunların çocuk sağlığına zararlarıKalıp sabun olarak da adlandırılan sabun kalıpları, yüzeylerinde çok sayıda bakteri barındırabilir. Hijyenik olmasına rağmen kalıp sabun kullanmak bakteri değişimini hızlandırabilir. Hastane, okul, restoran, plaj, alışveriş merkezi gibi bakteri alışverişinin yoğun olduğu yerlerin toplu tuvaletlerinde kalıp sabun kullanılmamalıdır.

Uzmanlar, katı sabunun artılarını ve eksilerini araştıran ebeveynlere tavsiyelerde bulunuyor . Genel olarak kişiye özel kalıp sabun kullanıldığında daha hijyenik sonuçlar alınabilir. Bu nedenle el yıkanırken katı sabun tercih ediliyorsa tek tek sarılmış katı sabunlar tercih edilmelidir. Örneğin, çocuğunuzun okulda kullanması için katı sabun alabilir ve sadece onun kullanımı için özelleştirebilirsiniz.

Sıvı sabunun zararları nelerdir?

Kalıp sabunlar birlikte kullanıldıklarında bakteri üreme alanı olurken, sıvı sabunlar da insan sağlığı açısından risk oluşturabiliyor. Sıvı sabunların da bakteri ürettiği bilinmektedir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının sağlığını korumak için sıvı sabunun içeriği hakkında detaylı araştırma yapmak isterler .

Sıvı sabunlar hijyenik olmayan ambalajlarda saklandıkları için bazı sağlık riskleri oluşturabilirler. Sıvı sabunların sağlık açısından tehlike oluşturduğu durumlardan bazıları şunlardır:

 • Sıvı sabunun aynı paket içerisinde tekrar tekrar kullanılması sağlıksızdır.
 • Sıvı sabunlarda katı sabunlara göre çok daha fazla kimyasal bulunur.
 • Sıvı sabuna köpürme özelliğini veren sülfat tehlikeli bir maddedir.
 • Sıvı sabunlarda sülfatın yanı sıra parabenler ve fenoksietanol gibi kanserojen maddelerin de bulunduğu tespit edilmiştir.
 • Sıvı sabunların maliyetinin düşürülmesi için kimyasalların ağırlıkta olmasının hijyen sorunlarından çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği tespit edilmiştir.

Sıvı sabunlarda bulunan kimyasallar, çocukları yetişkinlere göre daha olumsuz etkiler.

Sıvı sabunun ne gibi zararları olduğunu merak eden ebeveynler için yapılan araştırmanın sonuçları büyük önem taşıyor. Sıvı sabunun çocuklar için daha zararlı olduğu iddia ediliyor. Ancak çocukların cilt dokusu yetişkinlere göre çok daha hassas ve savunmasız olduğu için sıvı sabunlarda bulunan kanserojen kimyasallar çocukların sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

 

Antibakteriyel Sabunlar Zararlı mı?

Çocuk sağlığını tehdit etmeyen sabunlarla ilgili bazı araştırmalar yapılmıştır.Antibakteriyel sabunlar mantar ve bakterilere karşı etkili antiseptikler olsalar da vücutta biriktikleri için kanserojen olabilmektedirler. Antiseptik sabunların karaciğer hastalığı ve kanser riskini artırdığı bulunmuştur. Bu nedenle hijyen açısından çocukların antibakteriyel sabunu sık kullanmamaları önerilir.

Beyaz sabunun zararları üzerine yapılan araştırmalar, antibakteriyel sabunun uzun süre kullanılmasının iskelet sisteminde de bazı sorunlara yol açtığını ortaya koydu:

  • Antibakteriyel sabunların içeriğinde bulunan triklosan adı verilen madde sağlığınıza zararlıdır.

Bu madde aynı zamanda ciltte kuruluk, kaşıntı ve egzamaya neden olur.

 • Triklosan vücuttaki tiroid bezindeki işlevine müdahale ederek guatr hormonunun salgılanmasında dengesizliklere neden olabilir.
 • Farklı cilt tipleri için özel olarak formüle edilmiş antibakteriyel sabunlar, cildi kendi kendine onarma özelliğine sahiptir.

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration) 2016 yılında antibakteriyel sabunların sık kullanımı nedeniyle kişilerde hormonal sağlık sorunlarının ortaya çıktığını tespit etti. Uzun vadede kanserojen olduğu bilinen antibakteriyel sabunlar yerine daha sağlıklı içerikli sabunlar tercih edilmelidir. Çocukların el hijyenine dikkat ederek kullandıkları bu sabunlar, uzun süreli sağlık sorunlarının giderilmesinde etkilidir.

Çocuklar için en iyi sabun hangisidir?

Çocukların cilt dokusu yetişkinlere göre daha hassas ve hassas olduğundan onların ciltlerine en uygun sabunlar tercih edilmelidir. Sıvı sabunların yüksek oranda kimyasal içermesi ve kalıp sabunların bakteri barındırmaması nedeniyle çeşitli araştırmalar gündeme gelmiştir. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan köpük sabunlar, çocuk hijyeni konusunda profesyonellerin en çok kullandığı sabun türüdür.

Bu nedenle köpük sabunun çocuklar için faydaları oldukça önemlidir. Kalıp sabunlarda bakteri üreme olasılığı göz önüne alındığında en ideal sabun türü köpük sabundur. Çocukların cildine uygun pH değeri sayesinde çocukların ellerinde kızarıklık, kuruluk, nemsizlik gibi sorunlar asla yaşanmaz. Amerika’da yapılan araştırmalara göre çocuklar için en ideal sabunun köpük sabun olduğu tespit edilmiştir. Köpük Sabunların Faydaları En güvenli seçenek olarak önerilen köpük sabunlar, çocuklar için hem faydalı hem de hijyenik sonuçlar sunuyor. Çocukların cilt yapısına uygun köpük formundaki sabunlarla şu faydalar sağlanabilir:

  • Köpük sabunlar, katı sabunlar gibi bakteri tutmaz.
  • pH değeri çocukların cildi ile mükemmel uyumlu olduğundan el temizliğinde en güvenilir seçenektir.
  • Hassas çocuk cildi alerjiye, tahrişe ve diğer cilt hastalıklarına daha az eğilimlidir.
  • Küflü ve sıvı sabunlar ise çocukların cildinde alerjiye neden olur ama köpüklü sabunlarda böyle bir risk yoktur.

Egzama gibi rahatsız edici cilt rahatsızlıklarından kaçınmak için köpük sabun tercih edilmelidir.

 • Bitkisel içerikli köpüren sabunlar organik oldukları için kanser yapıcı kimyasallar içermezler.
 • Kolay çözündüğü ve kimyasal içermediği için çevreye de duyarlıdır.

 

Köpük sabunlar hem çocuk sağlığı hem de çevrenin korunması açısından önemlidir. Köpük sabunun avantajları sayesinde hassas cilde sahip çocuklar bile yeterli el hijyenini rahatlıkla sağlayabilir. Köpük sabunlar pompalı cihazlar ile birlikte kullanıldığından bu durum ekonomik kullanım avantajı da sunmaktadır. Çocuk sabunu seçerken uzmanların da tavsiye ettiği gibi köpük formda sabunları tercih etmenizde fayda var.

Bu yazılar da önemli:

El Tahrişini Geçirme, El Çatlaklarını Gidermek İçin Kesin Çözüm. Bebek Şampuanı

Küçük Çocuklarda Beyaz Saç Niye Olur?

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın