Ana Sayfa - Hastalıklar - Sapofaji Nedir? (Sabun Yeme Hastalığı)

Sapofaji Nedir? (Sabun Yeme Hastalığı)

Hiç bir kalıp sabuna bakıp bir ısırık almak istediniz mi? Düşündüğünüz kadar nadir değil.

Pika, besin değeri olmayan yiyecekleri yeme isteğine veya zorlamasına neden olan bir zihinsel sağlık bozukluğudur. Pika olan insanlar kum, kil, buz ve hatta boya parçaları yemek isteyebilir.

Sabun Yeme Hastalığı Nedir?

Pikalı insanların bazen yemek istediği daha yaygın maddelerden biri kalıp sabundur. Sabun yeme arzusunun sapofaji adı verilen kendi sınıflandırması bile vardır.

Çoğu vücut sabunu, şampuan ve saç kremi türü toksik değildir (yenilebilir olmaları amaçlanmasalar bile). Yine de bir veya iki lokma sabun yemek, diğer semptomların yanı sıra bazı hazımsızlığa veya kusmaya neden olabilir.

Zamanla, tekrar tekrar sabun yemek sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sabun yemenin bazı zararlı yan etkileri olabilir. Az miktarda sabun yemek vücudunuza kalıcı zarar vermeyebilir, ancak bu gerçekten ne tür sabun aldığınıza ve ne kadar sabun aldığınıza bağlıdır.

Sabun yemek mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir

2019 çalışmasına göre, neredeyse tüm sabunların yüksek alkali pH’ı vardır. Bu, onu yemenin sindiriminizi bozabileceği ve sindirim sisteminizin astarını tahriş edebileceği anlamına gelir.

Dahası, piyasada bulunan sabunlar tipik olarak asitler (laurik asit veya stearik asit gibi) ve ayrıca bitkilerden gelen bileşenler (uçucu yağlar ve kokular gibi) içerir. Bu bileşenler “tamamen doğal” olsalar bile gıda sınıfı değildirler.

Bu, sabun yemenin biraz rahatsızlığa ve ayrıca kusmaya yol açabileceği anlamına gelir. Vücudunuz sabunu sindirmekte zorluk çekebilir, bu da ishale ve hatta dışkınızda kana neden olabilir.

Sabun yemek vücudunuzun diğer bölgelerinde iltihaba neden olabilir

Sabun yemek dilinizin, boğazınızın ve vücudunuzun diğer kısımlarının şişmesine neden olabilir. Bu, sabundaki sert bileşenlere geçici bir tepki veya bir alerji belirtisi olabilir.

Her iki durumda da rahatsız edici olabilir ve bazı durumlarda nefes almayı veya yutmayı zorlaştırabilir.

Sabun yemek karaciğerinize zarar verebilir

Karaciğerinizin görevinin bir kısmı da kan dolaşımınızdaki toksinleri filtrelemektir, böylece bu toksinler organlarınıza zarar vermez. Çok miktarda sabun yemek, yenmeyen maddeleri vücudunuzdan atmaya çalıştığı için karaciğerinizi strese sokar.

Sabun yemek kanser riskinizi artırabilir

Bazı sabun bileşenleri topikal olarak uygulandığında iyidir, ancak düzenli olarak yutulduğunda kanserojen olarak hareket ettikleri bilinmektedir.

Örneğin Cocamide DEA, 2013 yılına kadar en az 98 şampuan ve sabun ürününde bulunan kimyasal olarak değiştirilmiş bir hindistancevizi yağı şeklidir.

Sapofajinin nedenleri değişebilir.

Pika, diyetinizdeki demir veya çinko eksikliği gibi beslenme eksikliklerinden kaynaklanabilir.

Ayrıca hamilelik sırasında, belki de hamileyseniz vücudunuzun hızla değişen beslenme ihtiyaçları nedeniyle daha yaygındır.

Yaşlı yetişkinlerde Alzheimer ve bunama gibi durumlar sabun yeme isteğine yol açabilir. 2019’da yapılan bir vaka çalışması, sabun yiyen yaşlı yetişkinlerin yüksek bir yüzdesinin bunu demans belirtisi olarak yapabileceğini gösterdi.

Bazı insanlar, ailelerinde veya kültürel ortamlarında gösterilen öğrenilmiş bir davranış olduğu için sabun yemek ister.

Çocuklar, yaramazlık veya saf merak arzusuyla sabun yiyebilirler. Sabun yiyebilirler çünkü daha iyisini bilmiyorlar ve tadının nasıl olduğunu bilmek istiyorlar.

Çocuklar ayrıca pika durumunu geliştirerek sabun yemek istemelerine neden olabilir. 2018’den bir Alman araştırması, araştırmaya katılan çocukların yüzde 12’sinin pika yaşadığını ve bu yaş grubu arasında nispeten yaygın olabileceğini düşündürmektedir.

Beslenme eksiklikleri, çocukların sabun yemeye zorlanmasında rol oynayabilir.

Akıl sağlığı koşulları ve otizm, bir çocuğun pika geliştirme olasılığını artırabilir. Çoğu durumda, çocuklarda pika, çocuk büyüdükçe azalır.

Anekdot olarak, pikalı insanlar sabun yemekten gerçekten keyif aldıklarını ve alışkanlıktan vazgeçmek için zorlandıklarını söylüyorlar. Bununla birlikte, sabun yemek uzun vadede iç organlarınıza zarar verebilir, bu nedenle tedavi görmek önemlidir.

Önleme stratejileri

2021 araştırmasına göre, önerilen ilk stratejilerden biri, sizin (veya çocuğunuzun) yemeye mecbur hissettiği sabun türlerine maruz kalmanızı sınırlamak olabilir.

Örneğin, evinizdeki tüm kalıp sabunu çıkarmayı ve duş jeli ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT)

Sabuna maruz kalmanızı sınırlamak sapofajiyi tedavi etmek için yeterli değilse, bir sağlık uzmanı CBT’yi önerebilir.

Bu terapi yöntemi, istenmeyen alışkanlıkları ve zorlamaları değiştirmenize yardımcı olmak için eyleme geçirilebilir hedefler ve farkındalık stratejileri kullanır.

Besin takviyeleri

Bir doktor, bir beslenme eksikliğinin pikanıza neden olup olmadığını belirlemek için bir kan testi yapabilir. Çinko veya demir gibi bir mineral eksikliğiniz varsa, bir besin takviyesi sabun yeme isteğinizi ortadan kaldırabilir.

Bazı sabunların gıda sınıfı toksik olmayan maddelerden yapıldığını iddia ettiği doğrudur. Bazen sabunu – ve karşılaştıkları her şeyi – ağzına sokmayı seven meraklı küçük çocukları korumak için bu şekilde yapılır.

Sabunun toksik olmaması veya “gıdaya uygun” olması onun gıda olduğu anlamına gelmez. Hangisinden yapılmış olursa olsun, herhangi bir sabun türünü büyük miktarlarda tüketmemelisiniz.

Merak ettiğiniz veya bir kez tatmayı denediğiniz için bir parça sabun alırsanız, mide rahatsızlığı veya boğaz ağrısı dışında yan etkiler görmeniz pek olası değildir.

Bununla birlikte, siz (veya çocuğunuz) düzenli olarak sabun yiyorsanız veya sabun yemek istiyorsanız, bu alışkanlık hakkında bir doktorla konuşmak isteyebilirsiniz.

Çoğu çocuk ve hamile insan doğal olarak pika kompulsiyonu hissetmeyi bırakır, ancak bu, doktorunuza ne yaşadığınızı söylememeniz gerektiği anlamına gelmez.

Uzun süreli pikası olan bazı kişiler, tuvaleti kullanmayı zorlaştırabilecek bağırsak tıkanıklıkları yaşarlar.

Bu sapofaji ile olabilir. Kabızlık yaşıyorsanız ve sabun yiyorsanız, bir doktora haber vermelisiniz.

Tıbbi acil durum

Sabun yedikten sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen 911’i veya 800-222-1222 numaralı Zehir Kontrol Yardım Hattını arayın:

  • boğazınızda veya yemek borunuzda yanma hissi
  • nöbetler
  • baş dönmesi veya bilinç kaybı
  • nefes almada zorluk
  • kan kusmak
  • düzensiz kalp atış hızı

Sabun yeme isteği, düşündüğünüz kadar nadir değildir.

Az miktarda sabun yutmak genellikle kısa vadede toksik değildir, ancak alışkanlıkla sabun yemek daha sonra komplikasyonlara neden olabilir. Sabun yemek, beslenme eksikliğinin veya zihinsel sağlık durumunun bir göstergesi olabilir.

Düzenli olarak sabun yemeye mecbur hissediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Sizin için en iyi tedaviyi önerebilirler.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın