Ana Sayfa - Beslenme - Propolis Neden Tüketilmeli?

Propolis Neden Tüketilmeli?

Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesi bakımından tercih edilen propolis insanlığın en eski şifa kaynaklarından birisi olmaktadır. Yakın zamanda çok yararlı olması bakımından bilim dünyasının da dikkatini çeken propolis sayesinde çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Propolis Nedir, Ne İşe Yarar?

Propolis faydalarından bahsetmeden önce propolis ne işe yarar sorusunun yanıtlanması büyük önem taşımaktadır. Propolis arıların çeşitli bitki ve ağaçlardan topladıkları maddelerden oluşturdukları ve salgı bezlerinden salgılayarak enzimler ile işleyerek ürettikleri, reçineye benzeyen bir besindir. Son derece güçlü bir besin kaynağı olup antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Temelde arılar propolisi kovanlarını onarmak ve güçlendirmek için salgılamaktadırlar. Ancak zengin besin değerleri bakımından propolis insanlar tarafından tarih boyunca kullanılmıştır ve ilaç yerine sayılmıştır.

Propolis Faydaları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Propolis faydaları bakımından zengin bir içeriğe sahip olmasına karşılık propolis nasıl kullanılır sorusunun yanıtlanması gerekmektedir çünkü propolis arıların ürettiği şekliyle doğrudan kullanılmamaktadır. Arıların kovanlarını dış etmenlerden korumak amacıyla üretmiş oldukları propolis kovandan alındığında içeriğinde yüksek miktarlarda balmumu ve çeşitli parazitler taşımaktadır. Bu bakımdan propolis kullanımı için özütleme işlemi yapılması gerekmekte ve temiz bir hale getirilmesi gerekmektedir. Özütleme yapılan propolisler ise damla olarak piyasada bulunmaktadır. Propolis damla olarak yaygın şekilde günümüzde tüketilmektedir. Propolis oral yolla ya da krem halindeyse cilt üzerine sürülerek kullanılmaktadır.

Propolis ne işe yarar sorusunun yanıtlanması ise oldukça geniştir. En başta bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. C vitamini açısından gelişmiş olduğundan hastalıklara karşı koruma sağlar. Antioksidan olduğu için de serbest radikallerin vücuttan atılmasına neden olur, kronik hastalıkların oluşumunu engeller. Özellikle hava kirliliği nedeniyle serbest radikaller sıklıkla günümüzde bulundukları için propolis kullanımı da önemli olmaktadır. Buna bağlı olarak grip ya da soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarının da vücuttan atılmasına yardımcı olur çünkü propolis içinde bulunan flavonoid grubu bileşikleri virüslere karşı insan vücudunun korunmasını sağlamaktadırlar.

Sık Sorulan Sorular

Cilt bakımı için propolis kullanılır mı?

Damla dışında krem olarak propolis kullanılacaksa cilt üzerindeki kırışık ve çatlakların giderilmesini sağladığı gibi daha esnek ve parlak bir cilde kavuşmanıza da yardımcı olacaktır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın