Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Tremfya Kullananlar, Tremfya Yan Etkileri ve Tremfya Zararları

Tremfya Kullananlar, Tremfya Yan Etkileri ve Tremfya Zararları

Çoğu ilaç gibi, Tremfya da hafif veya ciddi yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki listeler, Tremfya’nın neden olabileceği daha yaygın yan etkilerden bazılarını açıklamaktadır. Bu listeler olası tüm yan etkileri içermez.

Doktorunuz veya eczacınız size Tremfya’nın olası yan etkileri hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Ayrıca yan etkileri azaltmaya yardımcı olacak yollar önerebilirler.

Tremfya Hafif Yan Etkileri

İşte Tremfya’nın neden olabileceği bazı hafif yan etkilerin kısa bir listesi.

Diğer hafif yan etkiler hakkında bilgi edinmek için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun ya da Tremfya’nın ilaç kılavuzunu okuyun.

Tremfya’nın hafif yan etkileri şunları içerebilir:

Birçok ilacın hafif yan etkileri birkaç gün veya birkaç hafta içinde kaybolabilir. Ancak rahatsız edici veya endişe verici hale gelirse, doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

* Bu yan etki hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki “Yan etki odağı” bölümüne bakın.

Tremfya Ciddi Yan Etkileri

Tremfya’nın ciddi yan etkileri olabilir, ancak bunlar yaygın değildir. Tremfya’nın ciddi yan etkileri varsa hemen doktorunuzu arayın. Ancak, tıbbi bir acil durumunuz olduğunu düşünüyorsanız 911’i veya yerel acil durum numaranızı aramalısınız.

Ciddi yan etkiler şunları içerebilir:

* Bu yan etki hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki “Yan etki odağı” bölümüne bakın.

Tremfya’nın neden olabileceği bazı yan etkiler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Üst solunum yolu enfeksiyonu

Tremfya’yı alırken üst solunum yolu enfeksiyonu (URI) alabilirsiniz. Çalışmalarda, Tremfya’nın en yaygın yan etkisi, soğuk algınlığı gibi URI’lardı.

URI’lerle genellikle şunlara sahip olursunuz:

Tremfya Yan Etkisine Karşı Ne Yapmalı

URI semptomları bal ve zencefil gibi ev ilaçları ile giderilebilir.

Reçetesiz (OTC) ilaçlar da yardımcı olabilir. Bu ilaçların örnekleri ve hafifletmeye yardımcı oldukları semptomlar şunları içerir:

Tremfya ile herhangi bir yeni ilaç almadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. URI semptomlarınız düzelmezse veya kötüleşmeye başlarsa doktorunuza bildirin.

İshal

Tremfya’yı kullandıktan sonra ishal yaşayabilirsiniz. Bu, ilacın çalışmalarında yaygın bir yan etkiydi.

İshal olması dehidrasyon riskinizi artırabilir. Dehidrasyon ile vücudunuz büyük miktarda su ve elektrolit kaybeder.

ne yardımcı olabilir

Tremfya tedavisi ile ishal oluyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

İshaliniz varsa, su veya Gatorade gibi spor içecekleri içerek susuz kalmanız önemlidir.

Bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol, Kaopectate) ve loperamid (Imodium) gibi OTC ürünleri diyare tedavisinde etkilidir. Ancak, Tremfya ile herhangi bir yeni ilaç almadan önce eczacınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Bir BRAT diyeti yemek de ishalinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. BRAT diyeti muz, pirinç, elma ve tosttan oluşur. Bu yiyeceklerin sindirim sisteminizi bozması diğerlerinden daha az olasıdır.

Mantar enfeksiyonları

Tremfya kullanmak cildinizde veya tırnaklarınızda mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Mantar enfeksiyonları, bu ilacın çalışmalarında daha sık görülen yan etkilerden biriydi.

Tremfya’yı alırken, cildinizde veya tırnaklarınızda olası mantar enfeksiyonu semptomlarını izlemelisiniz. Bu semptomların örnekleri şunları içerir:

 • kollarınızda, bacaklarınızda veya gövdenizde kaşıntılı, halka şeklinde bir döküntü
 • ayaklarınızda çatlak, pul pul veya kabarmış cilt
 • kasık bölgenizde fiziksel aktiviteden sonra kötüleşen bir döküntü
 • ayrıca kokusu olan kalın veya kırılgan tırnaklar

ne yardımcı olabilir

Antifungal ilaçlar mantar enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır.

OTC antifungal ürünleri mantarlı cilt enfeksiyonlarında kullanılabilir. Aşağıdakiler gibi birçok OTC antifungalleri mevcuttur:

 • klotrimazol kremi (Lotrimin AF)
 • terbinafin krem ​​(Lamisil AT)
 • tolnaftat kremi (Tinactin)

Bununla birlikte, OTC ürünleri mantar tırnak enfeksiyonlarını tedavi etmek için reçeteli ilaçlar kadar etkili değildir. Bunları tedavi etmek için muhtemelen bir reçete için doktorunuza danışmanız gerekecektir. Sizin için yazabilecekleri ilaç örnekleri şunları içerir:

Tremfya’yı alırken mantar enfeksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza söyleyiniz. Tremfya ile herhangi bir yeni ilaç almadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Alerjik reaksiyon

Bazı insanlar Tremfya’ya alerjik reaksiyon gösterebilir. Hafif alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir:

 • deri döküntüsü
 • kaşıntı
 • kızarma (cildinizin sıcaklığı, şişmesi veya kızarıklığı)

Daha şiddetli bir alerjik reaksiyon nadirdir ancak mümkündür. Şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri, cildinizin altında, tipik olarak göz kapaklarınızda, dudaklarınızda, ellerinizde veya ayaklarınızda şişmeyi içerebilir. Ayrıca dilinizin, ağzınızın veya boğazınızın şişmesini de içerebilir ve bu da solunum güçlüğüne neden olabilir.

Tremfya’ya karşı alerjik reaksiyonunuz varsa hemen doktorunuzu arayın. Ancak tıbbi bir acil durumunuz olduğunu düşünüyorsanız, 112’i veya yerel acil durum numaranızı arayın.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
“Tremfya Kullananlar, Tremfya Yan Etkileri ve Tremfya Zararları” üzerine 2 yorum
 1. Yaren hanım merhablar tremfbya iğnesine yeni başladım solunum da güçlük çekiyorum bazen nefes nefese kalıyorum birde bogazlrimda şişlik oluyor ara ara yorgunluk bacaklarda ağrı

  Yanıtla
  • Çilem hanım iyi günler facebook da yaptığınız yorumdan sonra mı oldu bu yan etkiler 2 ay önceki, kullanan kişilere ulaşmaya çalışıyorum fakat ulaşamıyorum son durumunuz nedir? Geçmiş olsun.

   Yanıtla
Yorum yapın