Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Pomodoro Tekniği Nedir, Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği Nedir, Nasıl Uygulanır?

08Son zamanların verimli ve etkin çalışma yöntemleri arasında öne çıkan Pomodoro tekniği günlük yaşamdaki işlerinizi yapabilmeniz için harika bir çözüm sunuyor. Özellikle odaklanma sorunu yaşayanlar için bu teknik büyük avantajlar taşıyor.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği tanımı itibariyle zamanı etkili şekilde kullanmaya dayanan bir yöntemdir. Tekniğin geliştiricisi olan Cirillo, öğrencilik yıllarında derslerine bir türlü odaklanamadığı için bir yöntem geliştirmiştir. Pomodoro kelime anlamı olarak İtalyanca domates anlamına gelmektedir ve tekniğin gelişimine de bir domates ilham olmuştur. Zamanı etkili bir şekilde kullanmak isteyenler tarafından sık tercih edilen bu yöntem temelde düzenli çalışmaya ancak bu çalışmanın kısa aralıklar ile bölünmesine ve düzenli molalar verilmesine dayanmaktadır. İşte bu molalar bir tür domates dilimi gibi algılandığı için teknik Pomodoro olarak adlandırılmaktadır.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Özellikle ders çalışanlar ya da işlerini zamanında yetiştiremeyenler için Pomodoro tekniği uygulaması önemlidir. Genelde her insanın birbirine benzer odaklanma süreleri bulunmaktadır. Bu açıdan hangi iş yapılırsa yapılsın bir süre sonra dikkat dağınıklığı baş gösterir ve yapılan işten verim düşmeye başlar. Bu yüzden Pomodoro tekniği zamanı daha etkili bir şekilde kullanmaya dayanmaktadır. Bunun için herhangi bir eğitim almaya da gerek yoktur. Pomodoro eğitimi olmadan da yapılacak bir tekniktir. Gün boyunca zaman dilimleri her proje için kısa zaman aralıkları ile bölünür ve çalışma esnasında düzenli olarak molalar verilir. Bu şekilde çalışma yöntemi sayesinde Pomodoro tekniği uygulanmış olur.

Pomodoro Tekniği Aşamaları Neler?

Pomodoro tekniği uygulamak için Pomodoro tekniği aşamaları bilinmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle hedeflerin bilinmesi gerekmektedir. Yapılacak işe ya da çalışılacak derse göre hedeflerin belirlenmesi önemlidir. Örneğin 3 konu çalışacağım ya da işleri saat 5’e kadar bitireceğim gibi bir hedef olması gerekmektedir. Daha sonra ise iş için 25 dakika zaman ayrılması gerekmektedir. 25 dakika sadece o işe ya da derse odaklanma yapılmalı ve herhangi başka bir şeyle ilgilenme yapılmamalıdır. Akla o esnada başka şeyler gelse bile mutlaka 25 dakika boyunca ders ya da iş yapılmalıdır. 25 dakika sonunda ise 5 dakikalık mola verin ve tekrar işlerinize dönün.

Sık Sorulan Sorular

Pomodoro tekniği başarı sağlar mı?

Kesin başarı sonuçları vermese de yüzde 90 oranında etkili sonuçlar gösterebilmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın