Ana Sayfa - Genel Sağlık - Boğazımda Bir Şey Var Yutkunuyorum Gitmiyor Ne Yapmalıyım?

Boğazımda Bir Şey Var Yutkunuyorum Gitmiyor Ne Yapmalıyım?

Boğazımda bir şey var yutkunuyorum gitmiyor ne yapmalıyım konusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Üstüne üstlük bu konu hayati riskler de taşıdığı için en doğru şekilde bilgilenmek oldukça mühim. Boğazda bir şeyin takılı kaldığı hissi genel olarak boğaz kuruluğuyla ilişkilidir. Birçok kişiye göre inandırıcı olarak görülmese de boğazda takılma durumunu çözmek için sakız çiğnenmesi tavsiye ediliyor.

Sakız çiğneyerek boğazdaki takılma hissini ortadan kaldırmak mümkündür. Nitekim bu durumun yanında bolca sıvı tüketmek de oldukça faydalı olacaktır. Sıvı tüketimi, boğazdaki gıcık ve benzeri tortuların atılmasını sağlayarak takılma hissini ortadan kaldıracaktır. Bu durum bazen his bazen de gerçek olabiliyor. Eğer boğazda nefes almayı engelleyecek bir cisim takılı kaldıysa acilen ilkyardım müdahalesi ve sonrasında bir uzman hekim kontrolü gerçekleştirilmelidir. Bu tarz etkili ve ilgi çekici yazılarımız genel sağlık kategorisi altında değerlendirilmektedir. Bağlantıya tıklayıp devamına ulaşabilirsiniz.

Yemek Borumda Bir Şey Var Gibi

Yemek Borumda Bir Şey Var Gibi
Yemek Borumda Bir Şey Var Gibi

Öncelikle Yemek borumda bir şey var gibi hissettiğini belirten kişiler sıklıkla internet üzerinden araştırma yapmayı tercih ediyor. Yemek borusunda bir şeyin takılı kalması genel olarak akalazya hastalığıyla ilişkilidir. Bu sebeple kısa süre içerisinde doğru şekilde tedaviye başlamak elzemdir. Yeme ve içme sırasında tüketilen çoğu gıda yutmayı zorlaştıran akalazyayı tetikleyebiliyor. Yemek borusundan geçerek mideye doğru gıdayı iten kaslar kasılma eğilimindedir. Bu kasılmayla birlikte gıda doğrudan mideye iletilir ve sıkıştırılarak enzim olur.

Fakat akalazya hastalığına sahip olanlarda bu durum genellikle doğru şekilde ilerlemez. Gıdalar yemek borusundan geçerken kaslar gıdaları sıkıştırmaz ve yemek borusunda sıkışıp kalır. Bu durum anomali olarak doğuştan da var olabileceği gibi sonradan da gelişebilmektedir. Nitekim yemek borusu zaman içerisinde felç olmuş gibi davranarak genişler. Böylece yemek borusu asıl işlevi olan gıdayı mideye itme işlevini kaybeder. Böylece yiyecekler yemek borusunda takılı kalarak acı bir tat oluşur.

Boğaza Bir Şey Takılması Nasıl Geçer?

Boğaza bir şey takılması nasıl geçer konusu derinlemesine incelendiğinde sonuç genellikle ilaçlar sayesinde alınır. Bunun yanı sıra botoks işlemleri ve çeşitli ameliyatlarla da akalazyadan kurtulmak mümkündür. Bu alanda en etkili olan tedavi yöntemi ilaçlardır. Fakat hastanın isteği üzerine uygulanabilen botoks için 5 ila 7 aylık süreçte yeniden tekrarlanması şarttır. Aksi takdirde boğaza bir şey takılması durumu ömür boyu kalıcılık gösterebiliyor.

Reflü, gastrit ve ülser hastalarının bileceği gibi mideye kadar uzanan görüntüleme cihazlı bir hortum yardımıyla gerekli incelemeler yapılmaktadır. Gerekli olan tedavi yöntemi çoğu zaman hekim tarafından tercih ediliyor. Nitekim bunda hastanın genel sağlık durumu, akalazyanın ilerleme seviyesi ve benzeri etkenler tedavi yöntemine doğrudan etki gösterir. Boğaza bir şey takılması hissi ve gerçekliği de ancak bu şekilde normale dönebilmektedir.

Ayrıca, buna benzer başka bir yazımız olan Esnerken Boğazın Ağrıması içeriğimize de bakabilirsiniz.

Boğazda Bir Şey Varmış Hissi Nasıl Geçer?

Boğazda Bir Şey Varmış Hissi Nasıl Geçer? Birçok insanın yaşadığı bir durumdur ve genellikle çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ancak, bu hissin nedeni bir enfeksiyon, alerji veya başka bir sağlık sorunu olabilir, bu nedenle doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir. Bu hissin geçmesine yardımcı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

  1. Su içmek: Boğazınızdaki bir şey varmış hissini gidermek için bol su içmek faydalı olabiliyor.
  2. Baharatlı yiyeceklerden kaçınmak: Baharatlı yiyecekler veya asitli içecekler, boğazınızda rahatsızlık hissi yaratabilir, bu nedenle bu tür yiyecekleri tüketmekten kaçınmak faydalı olabilir.
  3. Sıcak içecekler tüketmek: Sıcak çay, bal ve limonlu su veya bitki çayları, boğazınızı rahatlatabilir ve hissinizi azaltabilir.
  4. Yumuşak yiyecekler tüketmek: Yumuşak yiyecekler, boğazınıza zarar vermeden yemek yiyebilmenize yardımcı olabiliyor.
  5. Nemli hava solumak: Nemli hava solumak, boğazınızda rahatlama sağlayabilir. Bunu yapmak için bir nemlendirici kullanabilir veya sıcak bir banyo alabilirsiniz.

Bu yöntemler hissinizi hafifletebilir, ancak belirtileriniz devam ederse veya şiddetlenirse, doktorunuza danışmanız önemlidir.

Boğazımda Balgam Var Yutkunuyorum Gitmiyor

Boğazımda balgam var yutkunuyorum gitmiyor sorunu günlük yaşamı doğrudan ve olumsuz şekilde etkilemektedir. Nitekim bu durum genellikle asit reflüsü sebebiyle oluşur. Boğazdaki balgam zaman içerisinde tahrişe ve yanmaya sebebiyet verir. Bu sorun çoğu kişi tarafından yanlış bilinmekle birlikte aslında mide kaynaklı bir sorundur. Bu nedenle çözümler de mide kaynaklı şekilde gerçekleştiriliyor. Bunun için en etkili çözümler aşağıdaki gibidir:

  • Bol bol su ve sıvı tüketmek
  • Duş alırken 10 dakikalık buhar işlemi uygulamak
  • Okaliptüs ve naneyi karıştırarak koklamak
  • Bir bardak ılık suya limon karıştırarak tüketmek

Bu sayede balgam sökücü bir tedavi yöntemi geliştirilebilmektedir. Fakat tüm bu yöntemler herhangi bir sonuç vermediyse ve ilerleme devam ettiyse hekimle görüşmek elzem olarak görülmektedir.

Yazımızın sonuna gelmeden Boğazımda Bir Şey Var Yutkunuyorum Gitmiyor Ne Yapmalıyım ile alakalı sıkça sorulan sorulara alt kısımda yanıt verilmiştir. Sizin de bu konu ile alakalı sormak istedikleriniz varsa yorum kısmında sormayı unutmayınız.

Boğazımda Bir Şey Var Yutkunuyorum Gitmiyor Ne Yapmalıyım ile ilgili bilgilendirici video bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için izlemek isterseniz hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

YouTube video

Diğer genel sağlık ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Son olarak Boğazımda Bir Şey Var Yutkunuyorum Gitmiyor Ne Yapmalıyım yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın