Ana Sayfa - Genel Sağlık - Polen Ne Faydalar Sunar?

Polen Ne Faydalar Sunar?

Çok eski zamanlardan beri tüketilen bir besin kaynağı olan polen aynı zamanda arı poleni olarak da bilinmektedir. Vücut açısından zengin bir takviye olan polen aynı zamanda pek çok yarara da sahiptir. Yapılan araştırmalar kapsamında polenin bilimsel olarak da yararları ispatlanmış durumdadır.

Polen Nedir?

Polen pek çok açıdan insan sağlığı açısından yararlı olmakla birlikte bu yararların göz önünde tutulması için polen nedir sorusunun yanıtlanması gerekmektedir. Polen genel tanımı itibariyle bitkilerin üreme organlarının baş kısımlarında bulunan üreme hücrelerine denilmektedir. Arılar tarafından bu polenler yavruların beslenmesi ya da işçi arıların beslenmesi için kullanılmaktadır. Arıların ana besin kaynağı olan polen bileşiminde yer alan zengin yağ, lif, amino asit ve fenolik bileşenler ile birlikte değerli bir besin maddesi olmaktadır. Polen arılar tarafından toplanır ve daha sonra insanların tüketimi için arıların kovanlarından elde edilir.

Polenin Faydaları Nelerdir?

Polen faydaları vücut üzerinde çok fazla alanda kendisini göstermektedir. Öncelikle iyi bir antioksidan kaynağı olarak öne çıkan polen, yapısında bulunmakta olan bu özelliği ile birlikte vücudun yenilenmesine ve dinç kalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece vücuttan serbest radikallerin atılması da daha kolay bir hale gelir. Cildi koruyan yapısı ile birlikte içeriğindeki aminoasitler ve vitaminler ile birlikte hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, kanser gibi hastalıkların oluşumunu engeller. Bunun yanında kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Polen içeriği bakımından kan pıhtılaşmasını, kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıkların giderilmesi açısından son derece etkilidir. Kanda bulunan alyuvar sayısının artmasını sağlayarak kan akışının da daha sağlıklı olmasına neden olur.

Polenin hemen hissedilen faydaları arasında yüksek enerji verici özelliği görülmektedir. Son derece doğal bir enerji kaynağı olması bakımından gün içerisinde polen tüketmeniz yorgunluğunuzu giderecek ve günlük yaşam temposuna daha iyi şekilde uyum göstermenize neden olacaktır. Aynı zamanda sporcular ya da spor yapan kimseler tarafından da bu özelliği ile birlikte tercih edilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Polen bağışıklık için etkili midir?

Bağışıklığı güçlendiren yapısıyla da hastalıklara karşı genel bir koruma ve mevcut hastalıkların da vücuttan daha kolay şekilde giderilmesine yardımcı olmaktadır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın