Ana Sayfa - Çocuk Gelişimi - Parmak Emme Zararlı mıdır, Nasıl Engellenir?

Parmak Emme Zararlı mıdır, Nasıl Engellenir?

Bebeklerde parmak emme her ne kadar sevimli bir hareket gibi görünse de daha sonraki dönemlerde alışkanlık haline geldiğinde duygusal ve sosyal gelişiminde zararlı olabilmektedir. Bu yüzden parmak emme engelleme için belirli yöntemlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Çocuklar Parmak Neden Emer?

Çocuklarda parmak emme genelde temel bir refleks olarak yapılmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin bir iki yaşına gelinceye kadar parmak emmeleri doğal kabul edilmektedir. Ancak bu yaştan sonra parmak emmeye devam edilmesi çocuğun gelişiminde ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Bebekler, çevrelerini tanıma ihtiyaçları kapsamında ağız yoluyla her şeyi bilmek isterler. Özellikle ellerini ya da parmaklarını ellerine götürerek psikolojik olarak kendilerini güvende hissederler.

Parmak Emme Ne Zaman Biter?

Parmak emme bitiş süresi genelde 3 yaşta kesilmektedir. 1 yaş civarında parmak emme yaygın görülür ve 2 yaş parmak emme evresi için ideal yaştır ancak 3 yaş gibi bu eylemin kesilmesi gerekmektedir. Genelde çocuklar kendileri parmak emmeyi kendileri bırakırlar ancak devam etmeleri halinde bu durum güvensizlik duyduklarının, korktuklarının ve sosyal gelişiminde çeşitli sorunlar olduğunu gösteren bir davranış biçimi olmaktadır.

Parmak Emme Nasıl Geçer?

Parmak emmeyi sonlandırmak için anne ve babaların belirli noktalara dikkat etmeleri gerekir;

  • Çocukların parmak emmesini durdurmak için kızgınlık göstermek, ona bağırmak, onun büyüdüğünü ve böyle yapmaması gerektiğini sert bir şekilde ifade etmek parmak emmeye daha fazla ihtiyaç duymasına neden olacaktır. Bu yüzden anne ve babalar parmak emen çocukları için asla kızgınlık göstermemelidirler.
  • Erken memeden kesilmiş olan çocuklar oral doyum süreci kapsamında parmak emme davranışı yapabilmektedirler. Bu yüzden bebeklerin memeden erken kesilmesi önlenmelidir.
  • Bebek beslenirken, uyutulurken ve günlük yaşam içindeyken kendisinin güvende olduğu hissi yaratılmalıdır. Kendisini tedirgin edecek şeylerden uzak tutulmalı ve rahatlıkla oynayacağı, hareket edeceği bir ortamda olduğunu anlaması gerekir.
  • Anne ve babalar başta olmak üzere bebeğin çevresindekiler gerginlikten uzak durmalıdırlar.

Bu etmenler kapsamında çocukta 3 yaş parmak emmesi devam ediyorsa psikososyal sorunlar büyümüş olabilir, bu yüzden çocuk doktorundan yardım almak çok daha etkili bir sonuç yaratacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Parmak emme hangi aşamaya kadar sorunsuz olur?

Parmak emme az olarak bebek tarafından yapıldığında sorun çıkarmayacaktır ancak uzun vadede bu alışkanlıktan kurtulması gerekir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın