Ana Sayfa - Genel Sağlık - Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besinleri içinde barındıran ve gelişimine göre de farklılık gösteren anne sütünün faydaları saymakla bitmez.

 

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü, bebeğimizin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besinleri en ideal miktarda bulunduran, bebeğin fizyolojik gelişimi ve ihtiyaçlarına göre farklı içerikler sunabilen dinamik bir sıvıdır.

Anne sütü neden önemlidir?

Anne sütü neden önemlidir

  • Anne sütü mucize bir ilaçtır. Bebeklerin temel besin kaynağıdır. Her zaman temiz, taze ve doğru sıcaklıktadır.
  • Kardeş sütü beslemenin yanı sıra anne ile bebek arasındaki bağı da güçlendirir.
  • Bebeğin ileri yaşlarda obezite, diyabet ve alerjik hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.
  • Enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korur.

Bu kadar hayati olan anne sütünü bebeğe yeterli miktarda sağlamanın yanı sıra annenin faydalı besinleri ile de anne sütünü artırmak mümkündür.

Örneğin; Bebeğimiz grip olduğunda, ilaç olarak aldığımız vitaminleri veya antibiyotikleri doğal olarak anne sütüne geçirir. Bebeğimizin ihtiyacı ne ise, anne ile iletişim (göbek bağı) kopmamış gibi süt ona göre donatılır.

anne sütünün içeriği

anne sütünün içeriği

İçerdiği besin maddelerinin miktarı ideale yakın olup, besin maddelerinin bazı maddeler tarafından alınmasını ve kullanılmasını da ideal hale getirir. Bu besinler arasında kalsiyum, demir ve B12 vitamini bulunur.

Anne sütü ayrıca bazı biyoaktif moleküller içerir ve bu moleküller bebeğe en hassas dönemlerde dışarıdan destek sağlar. Bu bileşenler, patojenik mikroorganizmalara karşı pasif koruma sağlayanlar ve bebeğin mukozasının bağışıklık tepkisini doğrudan değiştirenler olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

Ek olarak, anne sütü oligosakkaritleri gibi bazı diyet bileşenleri, bebek bağırsak mikrobiyotasını değiştirerek hem bağırsak bariyer fonksiyonunu hem de sistemik bağışıklık olgunlaşmasını etkiler.

yeterli emzirme

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde çıkan süte kolostrum denir. Kolostrum, annenin emzirme tekniğini anlaması ve uyum sağlaması için geçen süre boyunca bebeğe yeterli enerji ve besin maddesi ile yüksek düzeyde koruyucu antikor sağlayan süttür. İlk birkaç gün miktar az da olsa bebeğe yeterli olacaktır ve annenin miktarı artırmak için bebeğin sık ve etkili bir şekilde emmesi gerektiğinin farkında olması gerekir.

Başarılı bir emzirme için anne-babalar hamilelik döneminde eğitime başlama konusunda bilinçli ve istekli olmalı ve yeni anneler eğer bilmiyorlarsa doğumdan hemen sonra yardım almalıdırlar. Emzirmekte zorlanıyorsanız Bebeğini emzirmek istemeyen anneler ne yapmalı? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğe su veya başka sıvı veya yiyecek verilmemeli, anne ve bebek aynı odayı paylaşmalı, bebek her istediğinde emzirilmeli ve emzikten kaçınılmalıdır.

anne sağım makinesi , d. H. Göğüs pompası , meme tahrişi oluştuğunda ve anne ile bebeğin ayrılması gerektiğinde kullanılabilir.

Anne sütü ile beslerken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Altı ay boyunca tek başına emzirin
2. İkinci yıl ve sonrasında anne sütüne devam edilmelidir.
3. Bebekler 6 aylık olduktan sonra demir ve diğer birçok takviyeye başlayın
4. Emzirme başarısını artırmak için doğumdan sonra anne ile çocuk arasında yakın ten teması sağlayın.

Anne sütünü artıran besinler

Anne sütünü artıran besinler

Anne sütü bebeğin beyin, kas ve iskelet sisteminin gelişimi için hayati önem taşıyan vitamin ve mineralleri içerir. Bu nedenle anne sütü bebeklerin temel besin maddesidir. Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini ve 2 yıla kadar emzirmenin devam etmesini önermektedir.   

  • Su anne sütünü artırır mı?

Anne sütünü en çok artıran şey sudur. Emziren anneler emzirme yoluyla enerji kaybederler. Annelerin enerjilerini geri kazanabilmeleri ve tekrar süt üretebilmeleri için günde 2,5 – 3 çay kaşığı su içmeleri gerekir. Anne sütünün %88’inin su olduğunu düşündüğünüzde, anne sütünü arttırmanın ne kadar önemli olduğu da bir o kadar açıktır .

  • Anne sütünü en çok artıran Yeşil ve yapraklı sebzeler

Ispanak, pazı, semizotu, dereotu, maydanoz, roka ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler anne sütünü artıran besinler arasındadır. Ayrıca sebze grubundan havuç da anne sütünü artıran besinler arasındadır . Emziren anneler fırsat buldukça yanlarına aldıkları sağlıklı yeşil tabaklardan atıştırarak süt üretimini destekleyebilirler.

  • Anne sütünü en çok artıran baklagiller ve tahıllar 

Nohut, fasulye, mercimek gibi baklagiller, buğday ve yulaf gibi tahıllar anne sütünü artırmaya yardımcı besinlerdir . Ölçülü tüketilen bulgur süt üretimini destekler. Ancak burada bakliyatlarla ilgili önemli bir uyarı yapmakta fayda var. Baklagillerin gaz yapıcı özelliğinden dolayı emziren annelerin ilk bir ay bu gruptaki besinleri yememeleri önerilir. Birinci aydan sonra emziren anne öğlen baklagil yiyip bebekte bir sorun var mı bakabilir. (Öğle yemeğinde yemek yemenin nedeni, gündüzleri bebeği izlemek ve gece yemek yerken bebeğin gazı varsa bebeğin huzursuz olmasını önlemektir.)

  • Anne sütünü en çok artıran protein grubu 

Emziren anneler için en iyi protein kaynağı yumurtadır. Her çeşit yumurta tek başına diyete dahil edilebileceği gibi yemeklere, salatalara ve çorbalara da dahil edilebilir. Sağlıklı beslenmek için günlük öğünlerinde düzenli olarak kırmızı et tüketen emziren anneler, anne sütünün artmasına da destek oluyor .

  • Anne sütünü en çok artıran Kompostolar

Şekersiz meyve kompostoları sadece sıvıyı destekleyerek anne sütünün artmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda lifli oldukları için bağırsakların çalışmasını da sağlar. Özellikle kayısı kompostosu, tatlı tadı ve yüksek lif içeriği ile emziren anneler için iyi bir alternatiftir. Kara üzüm ve çekirdekli dut anne sütünü artırmaya yardımcı olan meyveler arasındadır . Kompostolarınızı kayısı, dut, üzüm, hurma gibi meyvelerle tatlandırarak keyifle tüketebilirsiniz.

  • Anne sütünü en çok artıran fındık ve sağlıklı yağlar  

Kuruyemişler en sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Gün boyunca ara öğünlere az miktarda ceviz, fındık veya badem serpilmesi anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır . Kuruyemiş gibi sağlıklı yağlar grubuna dahil olan tereyağı ve zeytinyağı gibi yağlar da emzirme döneminde sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gereken besinlerdir.

Anne sütünü en çok artıran sütlü çaylar ve malt içecekleri 

Rezene Çayı Anne Sütünü Arttırır: Rezene bitkisinin doğal yapısında bulunan vitaminler anne sütünün artmasına yardımcı olur. Rezene çayı iyi bir gaz giderici özelliği sayesinde bebeklerde şişkinliğin azalmasına da yardımcı olur. Emziren anneler, süt artırıcı etkilerinden yararlanmak için günde 2 fincana kadar rezene çayı tüketebilir.

Isırgan otu çayı Anne Sütünü Arttırır:   Isırgan otunun içerdiği vitamin ve mineraller anne sütü için gerekli bileşenlerden oluştuğu için anne sütünü artırıcı etkisi de vardır . Anne sütünü arttırıcı etkilerinden faydalanmak için ısırgan otunun 2 su bardağı kadar tüketilmesi önerilir .

Papatya çayı Anne Sütünü Arttırır: Papatya çayı sakinleştirici etkisinden dolayı emziren anneler için iyi bir alternatiftir. Papatya çayı da süt hormonlarının işleyişini destekler ve süt üretimini artırır.   Günde 1-2 bardak papatya çayı içerek anne sütünü artırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Malt içecekleri Anne Sütünü Arttırır: Malt içecekleri, annenin sıvı ihtiyacını destekleyen ve içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde emziren anneleri destekleyen ürünlerdir. Ancak yüksek kalori içeriği nedeniyle kontrollü tüketilmesi tavsiye edilir. Aşırı tüketimi annenin emzirirken kilo almasına neden olabilir.

Anne sütünü arttırıcı çaylar:

Bazı anne sütünü arttırıcı çay markaları emziren anneler tarafından süt arttırıcı olarak kullanılabilir. Şekersiz ve granüle süt artırıcı çayları tercih etmek, ekstra enerji ve kilo alımını önlemeye yardımcı olur.

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın