Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Lesitin Nedir? Ne İşe Yarar? Lesitin İçeren Besinler

Lesitin Nedir? Ne İşe Yarar? Lesitin İçeren Besinler

Son zamanlarda çevrenizden lesitin nedir ve lesiten ne işe yarar sorularını sık sık duyuyorsanız mutlaka bu yazımıza göz atmanızda fayda var.

Lesitin, aşağıdakiler gibi yiyeceklerde bulunan doğal olarak oluşan yağlı bir maddedir:

Lesitin Nedir? Ne İşe Yarar?

 • Yumurta sarısı
 • Soya
 • Sakatat
 • Kırmızı et
 • Deniz ürünleri
 • Tam tahıllar
 • Brüksel lahanası gibi pişmiş yeşil sebzeler

İnsanlarda lesitin karaciğerde doğal olarak üretilir. Lesitin bazen fosfatidilkolin olarak adlandırılır, ancak ikisi kimyasal olarak aynı değildir. Fosfatidilkolin, lesitinin bir bileşenidir ve ürettiği kolinin öncüsüdür. İlişkili olsa da bu maddelerin tümü farklıdır.

Temel bir besin maddesi olarak sınıflandırılmadığından, şu anda önerilen günlük lesitin ödeneği yoktur.

Soya lesitini, işlenmiş gıdaların ayrılmadan pürüzsüz ve karışık kalmasına yardımcı olan yaygın olarak kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Soya lesitini, dondurma, bebek maması, fıstık ezmesi, ekmek ve çok çeşitli diğer işlenmiş gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılır.

Lesitinin, araştırmada analiz edilen çeşitli sağlık yararları vardır. Şu an itibariyle, kilo vermenin lesitinin bir faydası olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Lesitin kilo vermeye yardımcı olur mu?

Lesitin takviyeleri jel kapsül veya hap şeklinde satın alınabilir. Ayrıca toz ve granül olarak da mevcuttur. İnsanlar, yüksek kolesterol ve demans dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumlarını ve semptomlarını gidermek için lesitin takviyeleri satın alırlar. Bazen tıkalı süt kanallarını önlemek için emziren annelere tavsiye edilir.

Gıdalarda lesitin yağ emülgatör olarak çalışır. Bu, katı ve sıvı yağları parçaladığı ve eşit şekilde dağıttığı anlamına gelir, bu da yiyecekleri harmanlanmış ve pürüzsüz bir şekilde dokulu tutar. Bu nedenle, bazı insanlar lesitinin insanlarda hızlı lipid metabolizmasını ve yağ parçalanmasını destekleyebileceğini teorileştirdi.

Lesitin, yağları küçük moleküllere ayırabilir ve bu daha sonra vücudun enerji olarak kolayca yaktığı yağ asitlerine dönüşebilir. Bu teori, ilgi çekici olsa da, güçlü bir şekilde test edilmedi veya kanıtlanmadı.

Bilim ne diyor?

Lesitinin kilo kaybına neden olma yeteneğine kesin olarak işaret eden spesifik bir çalışma yoktur. Bununla birlikte, lesitinin küçük bir bileşeni olan kolinin kilo kaybı için faydaları olabilir. Lesitin, yaklaşık yüzde 3 oranında kolinden oluşur.

Lesitin gibi kolin de ek formda satın alınabilir. Kolinin yağ yakma yetenekleri de kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, bu amaç için lesitin yerine kolin takviyeleri satın almaktan daha iyi olabilirsiniz. Standart günlük kolin dozu tipik olarak üreticiler tarafından 250 miligram (mg) olarak önerilir.

Lesitin zararları nelerdir?

Kilo kaybı için lesitin almanın en olası yan etkisi, işe yaramaması, bel ölçünüzden ziyade cüzdanınızı azaltması olacaktır.

Lesitin, çoğu insan için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, özellikle hamileyseniz, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya emziriyorsanız, bunu veya herhangi bir takviyeyi alma konusunda bir doktorla konuşun.

Lesitin ayrıca belirli ilaçları alan kişilerde reaksiyonlara neden olabilir. Örneğin, lesitin, artrit ve migreni tedavi etmek için kullanılan, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç olan oral diklofenakın etkilerini artırabilir. Lesitini yalnızca ambalaj talimatlarına göre kullanın. Almadan önce lesitine alerjiniz olmadığından emin olun.

Lesitinin yaygın yan etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Mide dolgunluğu
 • Mide rahatsızlığı

Özetlemek gerekirse;

Lesitin karaciğerde doğal olarak üretilir. Ayrıca yumurta sarısı, kırmızı et ve sakatat gibi yiyeceklerde de bulunur. Lesitin, işlenmiş gıdalarda yaygın olarak emülgatör olarak kullanılan bir koruyucudur. Bazı insanlar kilo vermeye yardımcı olması için lesitin takviyesi alır. Lesitinin bazı sağlık yararları olabilir, ancak şu anda, onu kilo kaybına bağlayan önemli bir kanıt yoktur.

Zayıflama ile ilgili diğer yazılar

Eczanede Satılan Zayıflama İlaçları – En Etkili Zayıflama Hapı!

Tembeller İçin Zayıflama Yöntemi 4 Haftada 20 Kilo – Tembeller İçin Diyet

Fitolsen Zayıflama Çayı (Hapı) Yararları, Kullanıcı Yorumları

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın