Ana Sayfa - Hastalıklar - Köpek Memesi Hastalığı Doğal Tedavi – Bitkisel, Sülük Tedavisi

Köpek Memesi Hastalığı Doğal Tedavi – Bitkisel, Sülük Tedavisi

Köpek memesi hastalığı doğal tedavi ile nasıl iyileştirilir? Diye merak ediyorsanız, bunun için uygulayabileceğiniz en etkili bitkisel yöntemleri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Köpek memesi hastalığı, ‘Hidradenitis suppurativa’ (HS) olarak da bilinir. Bu rahatsızlık, deri altında ağrılı ve ufak şişlikler ile karakterizedir. Nodüller yani şişlikler, derinin katlanma bölgelerinde yoğun olarak gözlemlenir. Buralar yağ, ter ve salgı (apokrin) bezleri bakımından zengindir.

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

HS yani köpek memesi hastalığı, deri altında iltihaplı şişliklerin oluşmasıdır. Bunlar yaraya dönüşerek kötü kokulu akıntıya neden olabilir. Hastalık genellikle ergenlik sonrası ortaya çıkar.

Hastalığı ‘Ters akne’ (akne inversus) diye de isimlendirenler vardır. Bu inflamatuar deri problemi, kronik seyirli bir deri sorunudur. İyileştikten sonra geride küçük kanal ağızları ve yara izleri bırakabilir.

Kişilerin sosyal yaşantısını kısıtlayan bu rahatsızlık; özgüven eksikliği, içe kapanıklık ve depresyon gibi problemlere yol açabilir. Özellikle köpek memesi hastalığı sebebiyet verdiği nodüller, cildin katlantı yaptığı bölgelerde (apokrin ter bezlerinin olduğu kısımlarda) kendini göstermektedir.

Bu şişliklerin en çok görüldüğü yerler şöyle sıralanabilir:

 1. İki göğüs arası,
 2. Anüs ve anüsün etrafı,
 3. Genital bölge,
 4. Uyluklar,
 5. Meme altları,
 6. Göbek,
 7. Perianal bölge (Anüs ile genital bölge arası),
 8. Kasıklar,
 9. Koltuk altı.

Ağrılı şişliklerin patlaması durumunda akıntılı yara oluşumu başlar. Bu yaraların oyuk hâline gelmesi ve iz bırakması mümkündür.

Köpek Memesi Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalığa neyin yol açtığı kesin olarak belli değildir. Bununla beraber Köpek Memesi Hastalığı Neden Olur? Derseniz de enfeksiyon ile ilgisi yoktur, kişisel hijyenle de bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ancak, kıl köklerinde oluşan iltihap ve tıkanıklığın deri altında şişliklere neden olduğu ifade edilmektedir.

Öte yandan uzmanlar, köpek memesi hastalığı nedenleri olarak şu faktörlere dikkat çekmektedir:

 1. Sigara kullanımının, stresin ve obezitenin bu hastalık için risk faktörü olduğu ileri sürülmüştür.
 2. Yine, metabolik sendromların da köpek memesi hastalığının oluşum sürecinde etkili olduğu belirtilmektedir.
 3. Bu rahatsızlığın ergenlikten önce veya menopoz sonrası görülme ihtimâli düşüktür. Bundan dolayı hastalığın gelişmesinde hormonların da etkili olduğu söylenmektedir.
 4. Bu hastalığa mensup kişilerin sivilce ve akne gibi sorunlar da yaşadığı bildirilmektedir.
 5. Aile üyelerinden birinde köpek memesi hastalığının bulunması, diğer aile bireylerinde de ortaya çıkma olasılığını artırmaktadır.
 6. Bir sindirim sistemi rahatsızlığı olan Crohn hastalığı ile beraber köpek memesi hastalığının görüldüğüne ilişkin bulgular vardır. Fakat bunlar nadir vakalardır.

Köpek memesi hastalığı doğal tedavi veya cerrahi tedavi seçenekleri bu faktörler değerlendirilerek kararlaştırılmalıdır.

Köpek Memesi Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, şunlar da bu hastalık için riski artıran unsurlar olarak kabul edilmektedir:

 • Kanda kolesterol ve trigliserid yüksekliği,
 • Sürtünme ve tahrişler,
 • Aşırı terleme,
 • Nemli veya sıcak iklimin hâkim olduğu bir yerde yaşamak,
 • Devamlı dar giysiler giymek,
 • Diyabet.

Köpek Memesi Hastalığı Bulaşıcı mı?

Hayır, bulaşıcı değildir. Cinsel ilişkiyle bulaşma riski de yoktur. Doğum esnasında veya emzirirken bebeğe geçmez.

Köpek Memesi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpek Memesi Hastalığı
Köpek Memesi Hastalığı

Bu rahatsızlığın bir ya da birden çok bölgeyi etkilemesi mümkün olup; belirtiler koltuk altlarında, anüste ve genital bölgede yoğunlaşmaktadır. Ayrıca göğüslerin alt kısımlarında da köpek memesi hastalığı belirtileri sık gözlemlenmektedir.

Bu semptomlar aşamalı olarak başlayıp zamanla gelişir. Önce, derinin altında küçük şişlikler ortaya çıkar. İltihaplar giderek büyür ve civardaki dokuları etkilemeye başlar. Diğer taraftan, şişliklerin etrafında çöküntüler de oluşmaktadır. Bunların çevresinde ise tıkalı gözenek kümeleri meydana gelmektedir. Bunlar, görünüm itibariyle siyah noktalara benzemektedir.

Şişlikler kısa zamanda tedavi edilmezlerse apse hâlini almakta ve bunlar da kendi kendine patlayabilmektedir. Ayrıca Köpek Memesi Hastalığı için ilerleyen süreçte ise nodüllerin aralarında tüneller oluşmaya başlamaktadır. Bu tüneller derin yaralar açmakta, kötü kokulu akıntı şikâyeti baş göstermektedir.

Özetlememiz gerekirse, köpek memesi hastalığı belirtileri şunlardır:

 1. Yara izleri,
 2. Kokulu akıntı,
 3. Hassasiyet,
 4. Ağrı,
 5. Derin yerleşimli yumrular, apseler, cilt altında fibrotik yaralar ve küçük kanalcıklar.

Köpek Memesi Hastalığı Evreleri Nelerdir?

Rahatsızlığın gelişimi temel olarak üç evreye ayrılmaktadır:

 • Birinci Evre:

Şikkâyetler belli belirsizdir. Nodüllerin sayısı fazla olsa bile, bunlara genellikle tünel yapıları eşlik etmemektedir. Geniş yara izlerine sebep olan apselere de rastlanmamaktadır. Köpek memesi hastalığı doğal tedavi ile bu aşamada ortadan kaldırılabilmektedir.

 • İkinci Evre:

Bu evrede ise apseler orta büyüklüktedir ve çeşitli bölgelerde tespit edilmektedir. Kistler açıldığı için irin akıtmaktadır. Sinüs traktı, kanal ve tünel oluşumları da hafif seyirli olarak gözlemlenebilmektedir.

 • Üçüncü Evre:

Hastalığın en ağır dönemidir. Bu evrede lezyonlar büyümüş olmakta, yaralar ve ağrılar artış göstermektedir. Geniş bir alana yayılan lezyonlar tedaviyi güçleştirmektedir.

Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu rahatsızlığın tedavisinde ilaçlardan yararlanılmakta, bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleye başvurulmaktadır. Bunun yanında doktorlar, hastaya çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri de önerebilmektedir.

Bu minvalde köpek memesi hastalığı tedavisi kişinin yaşına ve hastalığın hangi evrede olduğuna göre değişmektedir. Hastalık iyileştirilse bile tekrar edebilemktedir ve hayat boyu sürülmektedir.

İlaçlarla Köpek Memesi Hastalığının Tedavisi:

Antibiyotik kremler, hastalığın erken aşamalarında oldukça işe yaramaktadır. Bu kremler enfeksiyonu engellemek amacıyla uygulanmaktadır.

Topikal olarak kullanılabilen bu kremlerin, etkilenen bölgelere duştan sonra sürülmesi önerilmektedir. Ayrıca o bölgeyi antiseptik solüsyonlar ile temizlemek enfeksiyonun önlenmesi noktasında faydalı olmaktadır. En sık tercih edilen antibiyotik ajanların başında ise Doksisiklin etken maddeli ilaçlar gelmektedir. Bazı kişilerde antibiyotik ile tedavi süresi 3 aya kadar uzatılabilmektedir.

Hastalığın ilerlemiş olduğu tespit edilirse, bu defa kişiye oral yolla alınan ilaçlar reçete edilmektedir. Ayrıca bunlar arasında; hormon takviyeleri, insülin ilaçları, kortikosteroidler, A vitamini ve sistemik antibiyotikler yer almaktadır. Akabinde şişlikler ağrı yaptığı takdirde ağrı kesici de verilebilmektedir.

Köpek Memesi Hastalığı Doğal Tedavi

Köpek Memesi Hastalığı Bitkisel Tedavi
Köpek Memesi Hastalığı Bitkisel Tedavi

Bu rahatsızlığın tedavisi için bazı bitkisel yöntemler de tavsiye edilmektedir. Ancak bunların kesin sonuç vaad etmediği ve herkeste farklı etkiler gösterebileceği unutulmamalıdır. Köpek Memesi Hastalığı Doğal Tedavi için herhangi bir bitkisel çözümü denemeden önce doktorunuza başvurmanız en doğrusudur.

İşte, köpek memesi hastalığı bitkisel tedavi önerileri:

1. Keten Tohumu:

Omega yağ asitleri yönünden iyi bir kaynak olduğu için, keten tohumunun köpek memesi rahatsızlığına iyi gelebileceği söylenmektedir. Bunun için her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu, bir bardak su ile karıştırılmalıdır. Ve aç karna tüketilmelidir.

2. Isırgan Otu:

Dört çorba kaşığı kadar ısırgan otunu suya atıp kaynatın ve soğumaya bırakın. Özellikle hazırladığınız bu özütü, köpek memesinin çıktığı bölgelere kompres olarak uygulayın. (Her seansta 15 dk boyunca bastırılmalıdır. Ve gün aşırı tekrarlanmalıdır.)

3. Zerdeçal:

Köpek memesi hastalığına iyi gelen bitkiler arayışındaysanız, zerdeçala bir şans verebilirsiniz. İhtiva ettiği antibakteriyel bileşikler dolayısıyla zerdeçal kürü, semptomları azaltıcı etki göstermektedir. Köpek memesi zerdeçal için tedevai yöntemi şöyledir:

 • Bir miktar zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağını 1 yemek kaşığı toz zerdeçal ile karıştırın.
 • Macun kıvamına getirip sorunlu bölgelere sürün.
 • Yarım saat bekletip yıkayın.

4. Meyan Kökü:

Bu bitki de, yara iyileştirici özelliğinden dolayı köpek memesi hastalığı doğal tedavi listesine dâhil edilmektedir. Bunun yanında meyan kökünün kaynatılarak lezyonlu bölgelere sürülmesi, hastalığın hafiflemesine yardımcıdır. Faydasını görmek isteyenler, bunu düzenli bir şekilde yapmaya devam etmelidir.

5. Sinir Yaprağı:

Bunun için öncelikle 200-300 gram sinir yaprağı toplanmalıdır. Köklerini almadan, yalnızca yaprak kısımlarını kesmek yeterlidir.

Bitki yıkanmalı ve bir süre dinlenmeye bırakılmalıdır. Sonra bu yapraklar zeytinyağıyla karıştırılmalı, mikser kullanılarak lapa hâline getirilmelidir.

Hastalığın bulunduğu yerlere sürülmeli ve tedaviye en az 3-4 gün devam edilmelidir. Bu lapa, lezyonların içindeki iltihapları çekmekte ve iz bırakmamaktadır.

6. Sülük ile Köpek Memesi Hastalığı Doğal Tedavisi:

Çeşitli hastalıklarda alternatif yöntem olarak kullanılan sülük, köpek memesinin görüldüğü bölgelere de iyi gelebilmektedir. Ayrıca sülükler cilt altında biriken kanı emerek lezyonların geçmesine yardımcı olmaktadır.

Köpek Memesi Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı?

Bazı gıdalar şikâyetlerin yatışmasına yardım ederken, bazıları ise belirtilerin alevlenmesine neden olabilmektedir. O yüzden, köpek memesi hastaları nasıl beslenmeli? Sorusunun cevabını bilmek önemlidir. Şöyle ki;

 1. Şekerli yiyecekler, unlu mamüller, buğday, süt ve süt ürünleri semptomları ağırlaştırabilmektedir.
 2. Lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi şikâyetleri azaltmaktadır.
 3. Uzmanlar, köpek memesi hastalığından muzdarip olanlara yağlı tohumlar ve balıklar tüketmelerini önermektedir. Bunlar, içerdiği Omega-3 yağ asitleri sayesinde semptomların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 4. Yemeklerin zeytinyağı ile hazırlanması tavsiye edilmektedir.
 5. Öte yandan bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin; hazır gıdalar tüketmemesi, mayalı ve aşırı yağlı besinlerden kaçınması gerekmektedir. Böylece Köpek Memesi Hastalığında Beslenme hakkında bilgi sahibi oldunuz.

Köpek Memesi Hastalarına Öneriler

İyileşme sürecinizin daha rahat ve hızlı geçmesi için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Köpek memesi hastalığı doğal tedavi ve ilaç tedavisi sonuç versin istiyorsanız şu kurallara uymalısınız:

 1. Fazla kilolarınız varsa bir diyetisyene danışın.
 2. Alkol ve sigara kullanmayın.
 3. Cildi sürtünme, tahriş ve benzeri durumlardan koruyun. Vücudunuzu yıkarken lifleme, keseleme gibi şeyler yapmayın.
 4. Etkilenen bölgeyi traş etmeyin, yaraları ve sivilceleri sıkmayın.
 5. Pamuklu, rahat giysiler tercih edin. Vücudunuzu sıkan, sentetik kıyafetler giymeyin.
 6. Deodorant kullanmaktan da uzak durmalısınız.
 7. Sık sık banyo yapmaya özen gösterin.
 8. Vücudunuzun kıvrım bölgelerini kuru ve temiz tutun.
 9. Vücut temizliğinizi doğal sabunlar ile yapın. Örneğin, zeytinyağlı sabun veya antibakteriyel sabunlar, duş jelleri kullanabilirsiniz. Kimyasal sabunlar Derinin yağ ve koruyucu asit mantosunu bozabilir.

Köpek Memesi Hastalığı Ameliyatı

Vücut, ilaçlı tedaviye istenen yanıtı vermiyorsa, semtpomlarda gerileme ve hastanın yaşam kalitesinde bir düzelme yoksa cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Özellikle Köpek Memesi Hastalığı Ameliyatı sırasında apseleşen nodüllerin içindeki iltihap boşaltılmakta ve deri altındaki tüneller açılmaktadır. Ayrıca ciddi vakalarda ise bölgedeki doku ameliyatla alınmaktadır.

Köpek memesi hastalığı doğal tedavi seçeneği var mı? Neden olur? Bundan nasıl kurtulursunuz? Anlatmaya çalıştık. Şimdi, bu hastalık ile ilgili en çok sorulan bazı soruları kısaca yanıtlayıp konuyu özetlemek istiyoruz:

Ayrıca Köpek Memesi Hastalığı Tedavisi ile alakalı bilgilendirici bir videoya da aşağıdan erişebilirsiniz.

https://youtu.be/6cKSBj57e0w

Son olarak Köpek Memesi Hastalığı Bitkisel Tedavi yazımızın sonuna geldik, dilerseniz ana sayfamıza da sagliklibireyler.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
“Köpek Memesi Hastalığı Doğal Tedavi – Bitkisel, Sülük Tedavisi” üzerine bir yorum
 1. Bende köpek memesi hastaligi teşhisi konuldu ve son evredeyim sürekli doktora gittim ilaç verdiler ama fayda etmiyor ,suluk tedavisini duydum bu tedaviyi denesem sıkıntı olur mu?

  Yanıtla
Yorum yapın