Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hamilelik Sırasında Vücudumda ne Değişiklikler Olacak?

Hamilelik Sırasında Vücudumda ne Değişiklikler Olacak?

Hamilelik sırasında vücudunuzda nasıl değişiklikler olacak? Hamilelik, vücutta birçok değişikliğin olduğu bir dönemdir.

Hamilelik sırasında meydana gelen değişikliklerden bazıları hızlı kilo alımı, ayak ve yüzün şişmesi, cilt değişiklikleri ve zihinsel dengedeki değişikliklerdir.

Hamilelik sırasındaki bu tür değişiklikleri hastalık durumlarından ayırt etmek, bilinçli hamilelik perspektifinin temelini oluşturur.

Hamilelikte Yaşayacağınız Değişikliklere Hazır Olun

Yaklaşık 9 ay süren gebelik süreci vücutta pek çok değişikliğin yaşandığı bir dönemdir. vücutta gözlenen değişiklikler; Gebeliğin ilk günlerinde yumurta hücresi ile sperm hücresinin birleşmesi ile başlar ve doğuma kadar sürer. 6-7’de Döllenmeden sonraki gün, yumurta hücresi ile sperm hücresinin birleşmesiyle oluşan zigot oluşur. Bu günlerde embriyo anne rahmine tutunur ve bu işlemden sonra hücreler bir programa göre bölünerek çoğalarak fetüsü oluşturur.

Gelişmekte olan embriyo anne karnında yerini bulur ve ilk günlerden itibaren gelişimini sürdürmek için çeşitli hormonları sentezlemeye başlar. Bu baş döndürücü dokuz aylık değişim dönemine ayak uydurmak bazı anneler için zor olabilir.

Hamilelik sırasında meydana gelecek değişiklikleri fark ederek, bilinçli bir hamilelik için ilk adımı atabilirsiniz. Hamilelik sırasında karşılaşacağınız ilk 10 değişiklik aşağıdaki gibidir. Gebelikte meydana gelen değişiklikler şu başlıklar altında özetlenebilir:

  • kilo almak,
  • cilt değişiklikleri,
  • hormonal değişiklikler,
  • uyku düzeni
  • duruş değişiklikleri,
  • kardiyovasküler sistemdeki değişiklikler,
  • Solunum sistemindeki değişiklikler,
  • Üriner sistemdeki değişiklikler,{ 5}
  • ruhsal değişiklikler.

Hamilelik Sırasında Kilo Almak

Hamilelik Sırasında Kilo Almak

Hamilelikte vücutta görülen en önemli değişiklik kilo alımıdır. Kilo alımı, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebeğin doğumu için gerekli bir gerekliliktir.

Anne adayı vücut kitle indeksine bağlı olarak gebelik öncesi 9-16 kg arası kilo almalıdır. Vücut kitle indeksi normal olan kadınlarda bu rakamın ortalama 10-12 kg değerine sahip olduğu söylenebilir. Genel olarak, hamileliğin ilk 3 ayında toplam 4-4 kilo, sonraki 3 ayda haftada 1 kilo, geri kalan zamanlarda ise yaklaşık 10-10 kilo alması beklenir.

Bu değerlere ulaşmak için dengeli ve düzenli beslenmek ve günlük kalori miktarını ortalama 150-300 kcal artırmak yeterlidir. Normalden daha az veya daha fazla kilo almak hem anne hem de çocuk üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Anne adayının kilo kontrolü ve anormalliklerin kontrolü için doktordan yardım istemesinde fayda vardır.

Hamilelik Sırasında Cilt Değişiklikleri

Hamilelik Sırasında Cilt Değişiklikleri

Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler, neredeyse tüm vücudu etkiler. Cilt, saç, tırnaklar, dişler ve diş etleri hamilelikte değişikliklerin görüldüğü alanlardan bazılarıdır. Hamilelik sırasında meydana gelen en belirgin değişiklikler cilt yüzeyinde meydana gelen değişikliklerdir.

Hamilelik sırasında bazı cilt değişiklikleri; Cilt kuruluğu, göğüs ve karın bölgesinde çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denilen lekeler, karın orta kısmında cilt renginde koyulaşma ve sivilcelerde artış. Anne adayının hamilelik döneminde kişisel hijyen ve hijyene özen göstermesi oldukça önemlidir. Örneğin kuru ciltli bir anne adayına tavsiye edilir.

Hamilelik Sırasında Hormonal Değişiklikler

Hamilelik Sırasında Hormonal Değişiklikler

Hamilelik, vücutta birçok hormonal değişikliğin meydana geldiği bir dönemdir. Yaşanan hormonal değişikliklerin en belirgin etkilerinden biri vajinal akıntının artmasıdır. Hamilelik sırasında vajinanın doğal florasında ve pH değerinde değişiklikler olur.

Bu değişiklikler akıntılarda ve enfeksiyona yatkınlıkta artışa neden olur. Vajinal asitliğin artmasına bağlı olarak gebelikte vajinal mantar enfeksiyonlarının görülme sıklığı artabilir. Aşırı, sarı-yeşil renkli, kötü kokulu akıntınız veya vajinal kaşıntınız varsa mutlaka doktorunuzu görmelisiniz. Hamilelik sırasındaki hormonal değişikliklerin bir diğer önemli göstergesi kolostrumdur.

Gebeliğin son döneminde meme ucundan atılır. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlayarak kolostrum adı verilen beyaz-sarı renkli süt üretimine neden olur.Anne adayı kolostrumla karşılaşırsa meme ucunu ılık sabunlu bir bezle temizleyebilir.

Kolostrum gün içinde beni rahatsız edecek boyuta geldiyse gündüz emzirme pedi kullanımı da düşünülebilir. Ayrıca özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren memeyi aşağıdan destekleyen ve fazla daraltmayan pamuklu giysiler tercih edilmesi önerilir.

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlayarak kolostrum adı verilen beyaz-sarı renkli süt üretimine neden olur.Anne adayı kolostrumla karşılaşırsa meme ucunu ılık sabunlu bir bezle temizleyebilir. Kolostrum gün içinde beni rahatsız edecek boyuta geldiyse gündüz emzirme pedi kullanımı da düşünülebilir.

Ayrıca özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren memeyi aşağıdan destekleyen ve fazla daraltmayan pamuklu giysiler tercih edilmesi önerilir.

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlayarak kolostrum adı verilen beyaz-sarı renkli süt üretimine neden olur.Anne adayı kolostrumla karşılaşırsa meme ucunu ılık sabunlu bir bezle temizleyebilir. Kolostrum gün içinde beni rahatsız edecek boyuta geldiyse gündüz emzirme pedi kullanımı da düşünülebilir.

Ayrıca özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren memeyi aşağıdan destekleyen ve fazla daraltmayan pamuklu giysiler tercih edilmesi önerilir. günlük emzirme pedlerinin kullanımı da düşünülebilir. Ayrıca özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren memeyi aşağıdan destekleyen ve fazla daraltmayan pamuklu giysiler tercih edilmesi önerilir. günlük emzirme pedlerinin kullanımı da düşünülebilir. Ayrıca özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren memeyi aşağıdan destekleyen ve fazla daraltmayan pamuklu giysiler tercih edilmesi önerilir.

Hamilelik Sırasında Uyku Değişimleri

Bilinçli bir hamilelik için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da uyku düzenidir. Anne adayları üzerinde yapılan araştırmalar, hamile kadınların yüzde 80’inin hamileliklerinin bir döneminde uyku sorunu yaşadıklarını gösteriyor. Gebeliğin başlangıcındaki hormonal değişikliklere bağlı olarak gün içerisinde uyuşukluk, dikkat eksikliği ve sürekli uyuma ihtiyacı gibi belirtiler gelişebilir. Bunun nedeni kanda yükselen progesteron hormonudur ve tamamen normaldir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde progesteron hormonundaki artışın hızlanması azaldığından bu sorun kendiliğinden ortadan kalkar. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hormonal değişikliklerin yanı sıra uyku kalitesi ile ilgili bazı sorunlar olabilir, karın ağrısı ve kilo alma gibi sebeplerden ve anne adayının rahat bir uyku pozisyonu sağlayamamasından kaynaklanır. Ayrıca bebeğin vücut hareketlerinin gece boyunca hissedilmesi de uykuyu bölen etkenlerden biridir.

Hamilelik Sırasında Duruş Değişiklikleri

Hamilelik Sırasında Duruş Değişiklikleri

Hamileliğin dokuz aylık döneminde bebeğin anne karnında büyümesi, annenin duruşunda bir takım değişikliklere neden olur. Bununla birlikte, hamilelik hormonları vücuttaki bağları ve eklemleri de etkiler. Bu, vücut dengesinde değişikliklere yol açar. Bu duruma bağlı olarak düşmeler ve buna bağlı yaralanmalar/travmalar meydana gelebilir.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için anne adaylarına özellikle kış aylarında topuksuz ve kaymaz ayakkabılar tercih etmeleri önerilir.

Hamilelik Sırasında Kardiyovasküler sistemdeki değişiklikler

Hamilelik sırasında meydana gelen gözle görülür değişikliklerin yanı sıra anne adayının tüm vücut sistemlerinde örn. B. kalp ve dolaşım sisteminde, sindirim, solunum ve idrar sistemlerinde. Bu gözle görülmeyen değişikliklerin başında kalp ve dolaşım sistemindeki değişiklikler gelmektedir.

Hamilelik, anne adayının kalbini ve dolaşım sistemini çok fazla zorlayan bir durumdur. Fetusun gelişmesiyle birlikte rahme pompalanan kan miktarının artması, diyaframı yukarıya iten, kalbi yukarı ve sola döndürmesi nedeniyle genişleyen rahim, ikinci yarısından itibaren fizyolojik bir anemi durumunun ortaya çıkması.

Kardiyovasküler sistemdeki plazma hacmindeki artışa bağlı gebelik, kardiyovasküler sistemdeki en önemli değişikliklerdir.

Hamilelik Sırasında Solunum Sistemindeki Değişiklikler

Hamilelik sırasında progesteron hormonunun artması ve diyafram şınavı nedeniyle dakikadaki solunum hızında artış olabilir. Ayrıca bu dönemde kılcal damarlardaki kan akışının artması nedeniyle burun kanaması ve nadir de olsa ses tellerinde ödem nedeniyle ses kısıklığı gibi durumlar gelişebilir.

Hamilelik Sırasında Üriner sistemdeki değişiklikler

Hamileliğin başlangıcındaki hormonal değişikliklere ek olarak, bebeğin anne karnındaki idrar kesesine yaptığı baskı sonucu sık idrara çıkma sorunları yaşanabilir. Ancak böbreklerde ve idrar yollarında üreter olarak bilinen progesteron hormonunun oluşturduğu baskı ve böbreklerden mesaneye idrar akışının yavaşlaması nedeniyle böbreklerde büyüme ve idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir.

Hamilelik Sırasında Sindirim Sistemindeki Değişiklikler

Hamilelik Sırasında Sindirim Sistemindeki Değişiklikler

Hamilelik sırasında, ilk trimesterde sindirim sistemi ile ilgili bulantı veya kusma görülebilir. Ayrıca hamilelik sırasında vücudun tükürük salgısı artar. Midenin yukarı doğru itilmesi ve hormonal değişiklikler sonucunda mide boşalma hızı azalır ve mide içeriği kolayca yemek borusuna geri dönerek mide yanmasına neden olur.

Öte yandan bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık sorunu da hamilelikteki temel sorunlardan biri olarak öne çıkıyor.

Hamilelik Sırasında Psikolojik Değişiklikler

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bir başka sorun da ruhsal dünyadaki değişimlerdir.Sıklıkla açıklanamayan ağlama nöbetleri ortaya çıkar. Hamilelik çok istense de bazı durumlarda ilk birkaç ayda hamileliği kabul etmeme, içe kapanma ve pasiflik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. İlerleyen zamanlarda vücut şeklinin değişmesi nedeniyle bir utanma duygusu gelişebilir. Hem vücuttaki değişiklikler hem de bebeğe zarar geleceği endişesi nedeniyle cinsel istek azalabilir.

Hamileliğin son birkaç ayında doğum yapma korkusu ya da sağlıklı bir bebek sahibi olma korkusu gibi duygular ortaya çıkabilir. Hamilelik uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu yolculuk sırasında anne adayının vücudunda çok ciddi değişiklikler meydana gelir.

Bilinçli gebelik, gebelikte meydana gelecek değişikliklerin farkında olmak ve bu durumlar karşısında ne yapacağını bilmek demektir. Bilinçli bir hamilelik dönemi ve sağlıklı bir hamilelik süreci için hamilelikte karşılaşabileceğiniz yukarıda belirtilen değişiklikleri hastalıklardan ayırt etmek ve gerekirse doktor gözetiminde önleyici tedbirler almak çok önemlidir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın