Ana Sayfa - Genel Sağlık - Sedef Hastaları Hangi Vitaminleri Kullanmalı? Sedefe Ne İyi Gelir?

Sedef Hastaları Hangi Vitaminleri Kullanmalı? Sedefe Ne İyi Gelir?

Sedef hastalığı, kuru ve pul pul ciltte ağrılı alevlenmelere neden olan bir cilt hastalığıdır.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Vitaminler Hangileri

Bu alevlenmeler, cilt hücrelerinin aşırı üretilmesi ve dökülmesinden kaynaklanır. Sedef hastalığı, fizik muayene veya biyopsi ile bir dermatolog tarafından teşhis edilebilir.

Sedef Hastaları Hangi Vitaminleri Kullanmalı?

Sedef hastalığının şu an için tedavisi olmamasına rağmen, tedavi edilebilmesi ve yönetilebilmesi için birkaç yol vardır. Sedef hastalığı olan kişiler topikal tedavilere, ışık tedavisine ve oral veya enjekte edilen ilaçlara bakabilir.

Sedef hastalığı bir otoimmün hastalık olduğundan, iltihaplanma tetikleyicileri sınırlamak için genel sağlığınızı korumak önemlidir. Diyetinizdeki vitamin çeşitliliğini ve dozajını izlemek, genel sağlığınızı anlamanın iyi bir yoludur.

Vitamin alımının artmasının sedef hastalığını iyileştireceğini gösteren hiçbir kanıt yokken, bazı çalışmalar diğer tedavilerin üzerine vitamin eklemenin semptomları hafifletebileceğini gösteriyor.

Genel sağlığımızın durumu ile karşılaştığımız koşulların ciddiyeti arasında bir dalgalanma etkisi olabilir. Çeşitli vitaminler açısından zengin bir diyet, sedef hastalığı ile savaşmak için güçlü bir sağlık temelini sağlamanın basit bir yoludur. Ek olarak, birçok vitamin ve besin, tam verimlilikle çalışmak için birbirine güvenir.

Bir doktor tarafından kan testi yaptırarak mevcut vitamin alımınızın neye benzediğini anlamak faydalıdır. Kan testi sonuçlarınızı ve aşağıdaki bazı ipuçlarını kullanarak hangi vitaminleri daha fazla kullanabileceğinizi görün.

Sedef Hastalığına İyi Gelen: A vitamini

A vitamini ile ilişkili iki ana grup vardır: retinoidler ve karotenoidler.

Retinoidler cilt bakımı yararları ile bilinirken, aynı zamanda sedef hastalığı için ağızdan veya topikal olarak reçete edilirler.

2011’den daha eski bir araştırmaya göre, sedef hastalığı olan kişilerin ciltlerinde, özellikle de karotenoidlerde, sedef hastalığı olmayanlara göre daha az A vitamini olduğu bulundu.

Sedef hastalığı ve A vitamini arasındaki ilişkiyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, diyetinize daha fazla A vitamini uygulamak sedef hastalığının semptomlarını iyileştirebilir. Yüksek düzeyde A vitamini içeren yiyecekler şunları içerir:

 • lahana
 • ıspanak
 • kabak
 • Avokado
 • havuçlar
 • tatlı patatesler
 • Mısır
 • yumurta sarısı

Sedef Hastalığına İyi Gelen: B vitaminleri

Biotin (B-7) ve B12’nin sedef hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Biyotin eksikliği nadirdir ve sedef hastalığının iyileştirilmesi ile doğrudan bağlantılı değildir. Bununla birlikte, biotin takviyeleri cilt sağlığı için sağlıklı bir temel oluşturmaya yardımcı olabilir. Sağlıklı hücre büyümesini destekleyen biotin takviyelerinin semptomları hafiflettiğini görebilirsiniz.

B12 vitamini, sedef hastalığı için güçlü bir topikal tedavidir. Çalışmalar, vücuttaki B12 eksikliklerinin sedef hastalığına bağlanabileceğini göstermiştir. B12 çoğu hayvansal üründe bulunur, ancak vejetaryenler muhtemelen B12 ile güçlendirilmiş bitki bazlı yiyecekler bulabilirler.

Sedef Hastalığına İyi Gelen: C vitamini

Oksidatif stres, vücut serbest radikal aktivitesi ile antioksidan aktivite arasında bir dengesizliğe sahip olduğunda ortaya çıkar. Sedef hastalığı ile savaşırken vücutta oksidatif stresin arttığı bulunmuştur. Vücutta artan C vitamini oluşumunun vücuttaki oksidasyonu kontrol etmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Şiddetli sedef hastalığı olan bir katılımcının vaka çalışması, artan C vitamininin (diğer diyet değişikliklerinin yanı sıra) kişinin sedef hastalığını 6 ay içinde ortadan kaldırdığını buldu. Diyetteki C vitamininin sedef hastalığının semptomlarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sedef Hastalığına İyi Gelen: D vitamini

D vitamini, güneş ışığına maruz kaldığında vücut tarafından oluşturulur ve genel sağlığımız için hayati önem taşır. Doğrudan ilişkili olduğu kanıtlanmasa da, D vitamini eksiklikleri sedef hastalığına bağlanmıştır.

D vitamininin en büyük faydalarından biri, bağışıklık güçlendirici gücüdür. Sedef hastalığı olan kişiler, otoimmün tepkilerini iyileştirmek için bağışıklık sistemlerini mümkün olduğunca sağlıklı tutmaktan yararlanabilirler.

D vitamini alımınızı artırmak istiyorsanız, oral bir takviye almayı, güvenli bir şekilde daha fazla güneşe maruz kalmayı ve aşağıdaki gibi yiyecekler yemeyi düşünün:

 • peynir
 • yumurta sarısı
 • yağlı balık
 • kuvvetlendirilmiş tahıllar

Diğer bazı besinler cildimizin, vücudumuzun ve eklemlerimizin sağlığına katkıda bulunur.

Sedef Hastalığına İyi Gelen: Omega-3 yağlı asitler

Omega-3 yağ asitleri, bağışıklık sistemini iyileştirirken vücuttaki iltihabı azaltır. Bu, onları sedef hastalığı olan insanlar için harika bir tamamlayıcı aday yapar. Bu besin en kolay şekilde balık yağı kapsüllerinde bulunur, ancak şu şekillerde de bulunabilir:

 • sebze yağları
 • fındık ve tohumlar
 • soya

Sedef Hastalığına İyi Gelen: Glukozamin ve kondroitin

Sedef hastalığının bir semptomu psoriatik artrittir. Glukozamin ve kondroitinin kıkırdak esnekliğini, oluşumunu, onarımını teşvik ettiği ve vücuttaki kıkırdağın parçalanmasını engellediği bilinmektedir. Bu besinlerle takviye etmek, sedef hastalığına bağlı bazı artritik semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sedef Hastalığına İyi Gelen: Metilsülfonilmetan (MSM)

İlk çalışmalar, MSM’nin iltihaplanma ve eklem ağrısıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu semptomlar genellikle sedef hastalığı ile ilişkilidir. MSM ve sedef hastalığı semptomları arasındaki bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, MSM, ek formda bulunabilen güvenli bir kükürt içeren bileşik olarak kabul edilir.

Herhangi bir diyet veya beslenme değişikliği yapmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

Özellikle hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmak istiyorsanız, herhangi bir vitamin kullanmadan veya almadan önce bir doktorla konuşun.

Vitamin takviyesi almak genel sağlığınız ve sedef hastalığı semptomlarınız için faydalı olsa da, doktorunuzdan aldığınız tedavinin yerini almaz.

Sedef Hastalığı Gözetim

Takviyeler, FDA tarafından yakından düzenlenmemiştir. Etikette listelenmemiş bileşenler içerebilirler veya etikette listelenenden farklı yüzdelerde içerikler içerebilirler. Takviyeleri daima saygın bir satıcıdan satın alın ve ürün talimatlarına göre alın.

Vücudunuzda sağlıklı dozlarda vitamin bulundurmak, cildinizin genel sağlığı için son derece yararlı olabilir. Cildimiz sağlıklı hücre büyümesini, hücre yenilenmesini destekleyen ve iltihap önleyici özelliklere sahip vitaminlerle korunur.

Takviyeler, saygın üreticilerden satın alındığında ve doğru kullanıldığında diyetimizdeki boşlukları doldurmanın harika bir yolu olabilir. Bununla birlikte, takviyeye geçmeden önce diyetinizi iyileştirmeniz önerilir.

Vitaminler ve besinler, takviyelerinizde bulunmayan yüzlerce yararlı, temel olmayan besinlerin eşlik ettiği doğal formlarında en etkilidir.

Herhangi bir besleyiciden eksikseniz, günlük yaşamınıza nasıl daha dengeli bir diyet ekleyebileceğinizi keşfetmek için bir beslenme uzmanıyla konuşmayı düşünün.

Sedef hastalığının tedavisi olmasa da, semptomları genellikle aşağıdaki tedavilerle bir dermatolog gözetiminde yönetilir:

 • Sedef Hastalığına İyi Gelen: Işık tedavisi. Sedef hastalığı olan bazı insanlar, doğrudan etkilenen bölgeye doğal ve yapay ışığın kısa maruziyetlerini uygulayarak fayda görürler.
 • Sedef Hastalığına İyi Gelen: Topikal tedavi. Etkilenen bölgeye reçeteli güçlü merhemler, kremler, jeller ve losyonlar uygulamak semptomları hafifletmeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Sedef Hastalığına İyi Gelen: Enjekte edilen ilaçlar. Hafif ila şiddetli sedef hastalığı vakaları için, steroid çekimleri ve reçeteli oral ilaçların semptomları hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Cildinizin ölçeklenme, kızarıklık, çatlama, kaşıntı ve ağrı döngülerinden geçtiğini fark ederseniz, diyetinizi değiştirmeden veya takviyeleri almadan önce mümkün olan en kısa sürede bir birinci basamak doktoru veya dermatolog ile bir randevu ayarlayın.

Diyet değişikliğinin faydalarının iyileşme belirtileri göstermesi aylar alabilir. Bir doktor, anında veya kısa vadeli bir rahatlama bulmanıza yardımcı olabilir.

Sedef hastalığının tedavisi olmasa da, sedef hastalığı ile yaşamayı daha rahat ve yönetilebilir hale getirmenin birçok yolu vardır.

Sağlıklı, vitamin açısından zengin bir diyet hem cilt sağlığı hem de genel sağlık için faydalıdır. Takviyeler de yardımcı olabilir, ancak önce bir doktora görünün.

Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak, enflamatuar tetikleyicilere maruz kalmanızı azaltmak ve cilt sağlığı için bir temel oluşturmak, sedef hastalığı semptomlarının daha da kötüleşmemesini sağlamanın harika yollarıdır.

Bu yazılara da bakın.

Kollajen Sedefe İyi Gelir mi? Kollajen Sedef Hastalığını Geçirir mi?

Sedef hastaları hangi vitaminleri kullanmalı?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın