Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Ertesi Gün Hapları İşe Yarıyor mu? Plan B Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapları İşe Yarıyor mu? Plan B Ertesi Gün Hapı

Hamilelik düşünmeyenler için ertesi gün hapının önemi büyüktür.  Peki gerçekten de ertesi gün hapları işe yarıyor mu? En iyi ertesi gün hapları hangileridir?

Plan B Ertesi Gün Hapı Nedir?

Plan B (levonorgestrel), yumurtlamayı geçici olarak durdurarak çalışan bir acil doğum kontrol hapıdır.

Plan B’ye bazen ertesi gün hapı denir. Ancak, eğer gece korunmasız vajinada penis seks yaptıysanız, almak için sabaha kadar beklemeyin. Plan B’yi ne kadar erken alırsanız, hamileliği önleme şansınız o kadar artar.

Plan B Ertesi Gün Hapı Nasıl, Ne Zaman Kullanılır?

Aslında, ilacın bir üreticisi mümkünse ilacı 12 saat içinde almanızı önerir. Ayrıca B Planının 24 saat içinde kullanıldığında yüzde 95 etkili olduğunu belirtiyorlar.

Plan B, halihazırda gerçekleşmiş olan yumurtlamayı durduramaz veya tersine çeviremez. Ayrıca yerleşik bir hamileliğin ilerlemesini durduramaz. Bu nedenlerden dolayı, B Planı, mümkün olduğunca çabuk alındığında en etkilidir.

Sperm, dişi üreme sisteminde 5 güne kadar yaşayabilir. Bir yumurtayı yumurtlar ve serbest bırakırsanız, yumurta bu zaman diliminde herhangi bir noktada döllenebilir.

Düzenli adet görseniz bile, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini tam olarak ölçemeyebilirsiniz. Bu nedenle, B Planını yumurtlamadan önce ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra olabildiğince çabuk almak en iyi seçeneğinizdir.

Plan B, korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra 72 saat (veya 3 gün) içinde kullanılmak üzere Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Plan B (levonorgestrel), vajina seksinde korunmasız penisiniz olduktan sonra hamileliği önleyebilecek bir acil doğum kontrol hapıdır.

Seks sırasında prezervatif kırılması gibi kontrasepsiyon başarısızlığından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir. Ayrıca düzenli doğum kontrol ilaçlarının bir veya daha fazla dozunu kaçıran kişiler tarafından acil kontrasepsiyon olarak da kullanılabilir.

Levonorgestrel için markalı ürünler şunlardır:

 • yemekten sonra
 • hap sonrası
 • EContra
 • Benim seçimim
 • Benim yolum
 • Sonraki Seçim
 • Tek Doz
 • Bir adım
 • seçenek 2
 • B planı
 • B Planı Tek Adım
 • Önleme
 • Harekete geç

Plan B Ertesi Gün Hapı Hakkında, İçeriği

Plan B’deki tek aktif bileşen levonorgestreldir. Levonorgestrel, progesteronu taklit eden sentetik bir steroid progestin hormonudur.

Progesteron, yumurtlama gerçekleştikten sonra vücudunuz tarafından üretilen doğal olarak oluşan bir hormondur. Progesteron seviyeleri yüksek olduğunda yumurtlama gerçekleşemez.

Plan B’yi almak, vücudunuzu zaten yumurtladığınızı düşündürür. Bu, yumurtalığınızın yumurta bırakmasını geçici olarak durdurur.

Plan B’nin sizin için çalışmamasının birkaç nedeni olabilir:

BMI

2017’den yapılan araştırmalar, Plan B’nin 155 librenin üzerindeki kişilerde daha az etkili olabileceğini öne sürdü. veya vücut kitle indeksi (BMI) >30.

Ancak FDA, bu ağırlık kategorisindeki kişiler için B Planı ile ilgili tavsiyelerini değiştirmedi.

Ertesi Gün Hapları Aldıktan sonra kusma

Kusma, Plan B’nin nadiren görülen bir yan etkisidir. İlacınızı aldıktan sonraki 2 saat içinde kusarsanız, sisteminiz ilacı tamamen emme fırsatı bulamamış olabilir.

Bu meydana gelirse, doktorunuzu arayın. Başka bir Plan B dozuna ihtiyacınız olabilir.

Ertesi Gün Hapları 3 günden fazla

Korunmasız cinsel ilişkiye girmenizin üzerinden 3 günden fazla zaman geçtiyse, ilk seçenek acil kontrasepsiyon seçiminiz B Planı olmamalıdır.

Plan B’yi uygulamak için çok zaman geçmişse daha etkili olabilecek başka acil doğum kontrol yöntemleri de vardır. Bunlar şunları içerir:

 • ella. ella (ulipristal), başka bir acil doğum kontrol hapı türüdür. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra 5 güne kadar etki eder. ella sadece reçeteyle alınabilir ve Plan B ile birlikte alınmamalıdır.
 • ParaGard (bakır rahim içi cihaz). ParaGard bakır rahim içi araç (RİA), korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 5 gün içinde acil kontrasepsiyon olarak kullanılabilir. RİA’daki bakır, sperm hareketliliğini azaltarak bir spermin yumurtayı döllemesini neredeyse imkansız hale getirir. Bir tıp uzmanı tarafından bir RİA takılmalıdır. 10 yıla kadar hamileliği önleyerek yerinde kalabilir.

Plan B, acil bir doğum kontrol hapıdır. Korunmasız penis-vajina seks yaptıktan sonra 72 saat (veya 3 gün) içinde alınması gerekiyordu. Plan B’yi olabildiğince çabuk almak en iyisidir. Plan B’yi satın almak için bir reçeteye veya yaş kanıtına ihtiyacınız yoktur.

Plan B kürtaj hapı değildir. Zaten kurulmuş bir hamileliği sonlandırmaz.

Bu yazılara da bakın.

Duphaston ile Hamile Kalınır mı?

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Hamile Kadın Nelerden Uzak Durmalı? Gebeler Dikkat!

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın