Ana Sayfa - Genel Sağlık - İnsülin Direnci Nedir, Belirtileri Nedir?

İnsülin Direnci Nedir, Belirtileri Nedir?

İnsülin direnci nedir sorusu özellikle diyabet hastaları için gündeme gelmektedir. Vücutta artış gösterdiği halde çeşitli sağlık sorunlarına yol açan insülin direnci için dikkatli olunması ve gerekli sağlık önlemlerinin alınması gerekmektedir.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci yükselmiş ya da normal seviyede olan insülin hormonu seviyesine karşılık bu hormonun işlevini tam olarak yerine getirmemesidir. Bu direnç yüzünden pankreas daha fazla insülin üretmeye çalışır ve bu durum ise kan dolaşımında insülin hormonu kan seviyesinde çok daha yüksek çıkar ve böylece çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle diyabet gibi rahatsızlıklar da görülebilen direnç, diyabet hastalığının da oluşumuna neden olmaktadır. Diyabetin yanı sıra obezite, kalp ve damar tıkanıklığı, alkolizm, kara ciğer yağlanması gibi çeşitli sorunlara da insülin direnci neden olabilmektedir.

İnsülin Direnci Neden Olur?

İnsülin direnci nedeni olarak kan dolaşımında bulunmakta olan yağların miktarının artması gelmektedir. Buna göre serbest halde olan yağ asitleri, hücrelerin insülin hormonuna karşılık olarak oluşan tepkinin bozulmasına neden olmaktadırlar. Aşırı beslenme ve buna bağlı yüksek miktarlarda kalorinin alınması vücutta aşırı yağ oluşmasına neden olur ve bu da kan dolaşımında serbest yağ radikallerinin sayısının artmasını sağlar. Bu durum da insülin direncini arttırır. Bunların yanında yaşlanma, fiziksel aktivite noksanlığı, çeşitli ilaçların yan etkileri, beslenmede aşırı tuz kullanımı gibi etmenler de insülin direncine neden olurlar.

İnsülin Direnci Belirtisi ve Tedavisi Nedir?

İnsülin direnci belirtisi şu şekilde anlaşılabilmektedir;

  • Aşırı açlık ve susuzluk hissinin sık oluşması,
  • Öğün sonrasında yine açlık hissinin devam etmesi,
  • İdrara sık çıkma,
  • Normal koşullardan daha fazla yorgunluk duyma,
  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı yatkın ve sık olarak hastalanma insülin direncinin arttığını gösteren en yaygın belirtilerdir.

İnsülin direnci tedavisi ise farklı yöntemlerden oluşmaktadır. Bunun için öncelikle günlük beslenme ve aktive alışkanlıklarının değişmesi sağlanır. Özellikle tüketilen yiyeceklerin aşırı yağlanmaya neden olmayacak şekilde seçilmesi ve spor yapılması insülin direnci için oldukça etkilidir. Bunun yanında ileri safhalardaki durumlarda doktor tavsiyesi ile insülin yatıştırıcı ilaç tedavisine de başlanarak denge korunmaya sağlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

İnsülin Direnci en hızlı nasıl düşer?

Düzenli spor yapmak, şekerden kaçınmak ve düşük karbonhidrat diyeti ile etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın