Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kestane Balı Faydaları Neler?

Kestane Balı Faydaları Neler?

Kestane balı zengin bileşenleri ve kendisine özgü tadı ile birlikte sevilerek tüketilen bir besindir. Sağlığa yararları açısından son derece gelişmiş olan kestane balı özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalıklara karşı direnç sağlanması ve antioksidan gibi özellikleri ile öne çıkıyor.

Kestane Balı Nedir?

Kestane balı ismini kestane ağacından almakta olup arıların kestane ağacından elde ettikleri özden yapılan bala denilmektedir. Özellikle kestane balı çok yararlı olduğu için bazı bal üretimleri sadece kestaneye yönelik olur ve bu şekilde yönlendirilen arılar kestane ağaçlarının çiçeklerinden elde ettikleri özleri kovanlarında bala çevirirler. Bu bakımdan kestane balının üretilmesinde arıların görevi önemli olmaktadır. Kestane balı yapısı itibariyle diğer bal çeşitlerinden ayrılır ve koyu kıvama sahiptir. Kestane balının düzenli olarak tüketilmesi halinde vücut açısından geniş yararlar bulunmaktadır.

Kestane Balı Faydaları Neler?

Kestane balı besin değeri olarak son derece yüksek değerlere sahiptir. Doğal kestane balı öncelikle vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlamak amacıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur. Bu sayede hastalıklara karşı koruma elde edildiği gibi mevcut hastalıkların da daha rahat bir şekilde giderilmesini sağlar. Sindirim sistemini desteklediği gibi daha rahat çalışmasını sağlar ve sindirim sisteminden kaynaklı olan sorunları da ortadan kaldırır. Özellikle soğuk mevsimlerde sık görülen soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi hastalıkların tedavi edilmesinde de etkili olmaktadır.

Antioksidan özelliğine sahip oluşu yüzünden mikropların ortadan kalkmasını sağlar ve vücut direncinin artmasına neden olur. Boğaz enfeksiyonu ya da balgam gibi durumlarda kişinin bu hastalıkları çok daha rahat atlatmasına da yardımcı olur. Kan şekerini düzenlediği için diyabet rahatsızlığı olanların da rahatlıkla kullanabilecekleri bir besindir. Uzun süre tok tuttuğu için de özellikle zayıflamak isteyenler tarafından tercih edilmelidir. Sadece bu alanlarda değil ağız sağlığı açısından da yararlı olup ağız içinde oluşan yaraların çabuk geçmesine neden olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kestane balı ne kadar tüketilmeli?

Kestane balı diğer ballara göre daha yoğun kıvamda olduğundan tüketim açısından dikkat edilmelidir. Günlük olarak ortalama 1 yemek kaşığı tüketim yapmak yararlı olacaktır. Aynı şekilde sütün içine karıştırılarak da yenilebilmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın